Mozilla Firefox VS Google Chrome

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
tsadreas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 108
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:28 pm
Gender: Male

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by tsadreas »

Κι εγώ παρ'οτι ήμουν φανατικός του Firefox με το που έβαλα Chrome δεν ξαναχρησιμοποίησα Firefox. Πιο γρήγορος, πιο εύχρηστος και για μικρές οθόνες ότι καλύτερο.
arkara

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by arkara »

Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ firefox. Δεν θέλω να δώσω και τον browser μου στην google.
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by Διφορούμενο »

εβαλα το google και αμεσως παρατηρησα αισθητη διαφορα ως προς την ταχυτητα.
arkara wrote:Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ firefox. Δεν θέλω να δώσω και τον browser μου στην google.
"You don't know the power of the dark side!"
arkara

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by arkara »

oh of course of know my young padawan..
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by katsimitros »

Έχω 2 pc 8-10 ετών έκαστο,και το ένα τρέχει ubuntu...τώρα τα μαθαίνω.
Το e-polytexneio.gr σερνότανε του κερατά στα ubuntu με το mozilla....μόλις έβαλα chrome και είναι πραγματικά η μέρα και η νύχτα σε speed issues.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by Λakedaimonas »

Διφορούμενο wrote:εβαλα το google και αμεσως παρατηρησα αισθητη διαφορα ως προς την ταχυτητα.
arkara wrote:Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ firefox. Δεν θέλω να δώσω και τον browser μου στην google.
"You don't know the power of the dark side!"
...been there, done that...there is always the dark side of things...όποιος θέλει ας μην τα χρησιμοποιεί...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by Spyrοs »

Insomnia.gr wrote:Ταχύτερος και πιο ασφαλής απο όλους τους πλοηγούς αναμένεται να είναι ο νέος Firefox 4 αφού το μερίδιο αγοράς που έχει αποσπάσει διευρύνεται διαρκώς και η ανάπτυξή του βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα για ένα σύγχρονο πλοηγό. Προσαρμόζεται στα νέα πρότυπα του HTML5 ενώ υιοθετεί όλες τις σύγχρονες τάσεις στην εξέλιξη του λογισμικού ασφαλείας. Οπότε οι πρώτες πληροφορίες είναι αρκετά σημαντικές για το τι θα περιμένουμε στη τελική του έκδοση.

H Mozilla δημοσιοποίησε πριν απο λίγες ώρες στη διάθεση του κοινού την πρώτη υποψήφια έκδοση για τον Firefox 4 που υποστηρίζεται σε Linux, Mac και Windows και φέρει μία βελτιωμένη μηχανή JavaScript. H εμφάνισή του θυμίζει έντονα τον Chrome της Google με τις καρτέλες να βρίσκονται στο επάνω τμήμα, τις επιλογές να είναι αρκετά πιο απλές και αρκετά ακόμη νέα χαρακτηριστικά να έρχονται στο προσκήνιο.

Τα πρώτα τεστ απο ειδικούς φέρνουν τη νέα αυτή μηχανή JavaScript αρκετά πιο πίσω από τις αντίστοιχες στον Safari 5 και την πρώιμη έκδοση των Chrome 6 και Opera 10.6, ενώ διαπιστώθηκε ότι είναι καλύτερη απο την αντίστοιχη (έκδοση) του Internet Explorer 9. Παροτι δεν έχουμε στα χέρια μας τη τελική έκδοση, ωστόσο μπορούμε να έχουμε μια πρώτη γεύση για το που θα κατευθυνθεί τελικά το τελικό προιόν. Σύμφωνα με τις πρώτες δοκιμές που πραγματοποιήθηκαν, ο Firefox 4 είναι σαφώς ταχύτερος από τον Firefox 3.6.6, η απόδοσή του όμως υστερεί ακόμα έναντι του Opera και του Chrome.

H Mozilla δεν έκανε γνωστή την ημερομηνία διάθεσης της πρώτης επίσημης beta, αλλά σύμφωνα με πληροφορίες κάτι τέτοιο δεν θα αργήσει να γίνει.
:roll:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by castiel »

2 χρόνια και κάτι αφότου άνοιξε το τοπικ, θα είχε ενδιαφέρον να το "αναστήσουμε"
ο λόγος? αυτό που περιγράφει ο BiG στο πρώτο ποστ, δεν ισχύει πλέον, ο ff εχει βελτιωθεί απίστευτα! γρήγορος, μικρή κατανάλωση πόρων και στην τελευταία έκδοση μέχρι και υποστήριξη 3d γραφικων!
οπότε, τι λέτε? chrome ή firefox?


προσωπικά, από συνήθεια έχω μείνει στον chrome, αλλά τον firefox τον έχω για δευτερο, pinαρισμένο δίπλα από τον chrome στην μπάρα, και τον χρησιμοποιώ όλο και πιο συχνα!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by ιστορικός mech-eng »

επειδη ο chrome μου κολλαει με τοσους ιους που εχει το pc μου χρησιμοποιω firefox πλεον.μπορω να πω οτι ειναι αρκετα γρηγορος ,με βασικα μειονεκτημα ομως οτι δεν ειναι τοσο απλος οσο ο chrome .εχω βγαλει ολες τις μπαρες κτλ ομως η ταχυτητα σε σχεση με τον chrome ειναι αρκετα μικροτερη.παντως συνεχως βελτιωνεται σε συγκριση με καποια χρονια πριν . ο chrome απο την αλλη δεν δειχνει να εχει αλλαξει σημαντικα απο την πρωτη του εμφανιση.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Mozilla Firefox VS Google Chrome

Post by Kitharistas »

ιστορικός mech-eng wrote:ο chrome απο την αλλη δεν δειχνει να εχει αλλαξει σημαντικα απο την πρωτη του εμφανιση.
ναι, γιατί ακολουθείται το "if it works, don't fuck with it"

βελτιώνεται από πλευράς bugs και security αλλά δεν έχει λόγο να κάνει σημαντικές ή οφθαλμοφανείς αλλαγές
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “Software”