Freeware

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Freeware

Post by Διάτανος »

μαγκες εχει κανεις λινκ για σελίδα με freeware anivirus?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: freeware

Post by Mimo »

Freeware νομιζω ειναι τα avast,avg και nod32 αν δε κανω λαθος. Παντως πηγαινε στον γκουγκλη να δεις για αυτα :D
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: freeware

Post by Διάτανος »

εγινε μαν ευχαριστω
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: freeware

Post by katsimitros »

Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα antivirus είναι άχρηστα.
Το μόνο πράγμα που χρειάζεται είναι να έχεις ενημερωμένο το σύστημά σου με το τελευταίο service pack της Microsoft,και πιο σημαντικό από όλα τα υπόλοιπα, να μην ανοίγεις βλακείες άνευ λόγου και αιτίας.

Παρόλαυτά,αν εξακολουθείς να θες antivirus, είχα δοκιμάσει πριν ένα με δυο χρόνια το kaspersky internet security(εμπεριέχει το antivirus) και μπορώ να πω ότι ήτανε καλό,αλλά λόγω του γεγονότος ότι το pc μου είναι 8ετίας, σερνότανε ολίγον τι.

Free δεν είναι, αλλά μπορείς να το βρεις φτιαγμένο :D

Καλή τύχη.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: freeware

Post by Don Molina »

Οι καμμένοι στο Lifehacker.com παίζουν πολύ με το avast μιας και είναι αρκετά καλό και τζαμπέ.

Εμένα μ' αρέσει η ησυχία από το NOD32, ειδικά αφού βρίσκεις Keys από το www.nod32keys.com.

Βέβαια θα προτιμούσα να βάλω το εντελώς δωρεάν κι άκρως αποτελεσματικό Microsoft Scurity Essentials. Κακώς που στην Ελλάδα δεν είναι διαθέσιμο (αν και δωρεάν).


Και όχι γιατί εγώ θα κατασρέψω το PC μου, αλλά γιατί ο bro μπορεί να κάνει μαλακία στο δικό του (που είναι σε δίκτυο με μένα) με τα χιλιάδες crapware που το φορτώνει, ή γιατί κάποιος άλλος στόκος θα έχει βάλει μαλακία στο φλασάκι του με το οποίο θα μου περάσει το οτιδήποτε.

Just to be on the safe side λοιπόν, ας υπάρχει.

Δόξα τω θεώ, resources έχουμε να τα τρώνε 2-3 background εφαρμογούλες :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: freeware

Post by ShadowMech »

http://www.7-zip.org/
Το καλυτερο για συμπιεσμενα αρχεια, ανοιγει σχεδον τα παντα και ειναι ταχυτατο.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: freeware

Post by BiG »

To Nod32 και το Avast είναι όντως από τα καλύτερα.

Το Avast είναι free για έναν υπολογιστή ανά IP. Δηλαδή πίσω από 1 modem 2 accounts με avast αργά ή γρήγορα λήγουν.

Προσωπική εκτίμηση ότι το AVG Free edition είναι για τα μπάζα.

McAfee και Norton γονατίζουν τον υπολογιστή οπότε να αποφεύγονται...

Τώρα ότι είσαι ασφαλής με τα Service Packs της MS... εδώ γελάμε!!! Ιοί, trojans, bugs, etc etc κυκλοφορούν με το κιλό, ειδικά από USB-Stick σε υπολογιστή και γίνεται της τρελής. Αυτά τα Autorun . inf.. etc etc.

Οπωσδήποτε κάποιο Antivirus!!

Και επίσης προσωπική εκτίμηση ότι τα ψιλά ψιλά Service Packs της Microsoft, (πλην μεγάλων Dot.Net, SP3,) είναι άχρηστα, και σκοπό έχουν να καθυστερούν το PC και τον επεξεργαστή με άχρηστες λούπες και κύκλους για να σε αναγκάζουν να αναβαθμίζεις το μηχάνημα.
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: freeware

Post by maurh_8uella »

Απλά και μόνο να παραθέσω αυτά που έλεγε στο PC Lab ο Rockstar (ο βοηθός του Κυριακόπουλου) περί antivirus. Norton και McAffee όχι γιατί αντιστοιχούν σε ένα 80% της αγοράς και επομένως οι περισσότεροι ιοί έχουν προσαρμοστεί πάνω σε αυτά. Συνέστησε τα AVG και Avast. Τέλος είπε πως και στο PC LAB έχει βάλει το Avast και είπε κάτι για μια πατέντα, ότι κάθε τέλος του χρόνου στέλνεις e-mail από διαφορετικό λογαριασμό και σου στέλνουν κάποιο κωδικό και έτσι λέει μπορείς να ανανεώνεις για όσο καιρό θες... Με κάθε επιφύλαξη το παραθέτω το τελευταίο κομμάτι (σχεδόν κρυφάκουγα). Καταλήγω στο ότι εγώ που έχω τα AVIRA μάλλον είμαι πουθενάς.
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: freeware

Post by BiG »

maurh_8uella wrote: ο Rockstar (ο βοηθός του Κυριακόπουλου) ..
Προφανώς αναφέρεσαι στον Παναγιώτη τον Παύλου..
Το άτομο Respect.. Μιλάει java, perl, matlab, C++, Combol, fortran, office macros, html, γλώσσα μηχανής, only god knows what else, etc..

Τώρα σχετικά με το Avast free, όντως λέει ότι θέλει registration με email για να μη λήξει, αλλά αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι θα στο αφήσουν ενεργό αν και μόνο αν πίσω από μία IP είναι ένας υπολογιστής που τρέχει τη free έκδοση, ενδεχομένως και ας μην έχεις κάνει το registration.
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: freeware

Post by maurh_8uella »

Θέλω να κατεβάσω-βρω το Magenta Polylexicon και δεν το βρίσκω πουθενά. Ούτε στο επίσημο site της Magenta. Επίσης δεν έχω λογαριασμό στο RapidShare που από ότι έχω καταλάβει το χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι εδώ μέσα. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Post Reply

Return to “Software”