Εγκατάσταση windows

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Εγκατάσταση windows

Post by castiel »

Λίγο noob question, αλλά:

μου έδωσαν ένα toshiba satelite a210-183 για να του κάνω format. δεν έχει κάποιο recovery partition μέσα,όπως άλλα λαπτοπ, ούτε cd κλπ για να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση. το pc είναι με windows vista.. αν κατεβάσω από το ιντερνετ τα windows, και βάλω τον κωδικό που έχει από πίσω το λαπτοπ, θα το αναγνωρίσει ως νόμιμο, ε? δεν υπάρχει δηλαδή κάποια σύνδεση του γνησίου cd με τον κωδικό?

ps ναι, θέλουν να του βάλω windows vista, όπως τα είχε, και να είναι νόμιμα, μη με ρωτάτε γιατί :p
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εγκατάσταση windows

Post by Kitharistas »

δεν είμαι 100% σίγουρος αν θα τα δει ως γνήσια.. έχει να κάνει και με εκδόσεις κτλ αν είναι η ίδια ακριβώς έκδοση ίσως..

δοκίμασε να ψάξεις στην microsoft για χαμένο cd windows και γνωστό serial
Rock on buddies...
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εγκατάσταση windows

Post by mama mafia »

γιατί δεν φτιάχνεις recovery disk πριν κάνεις το format?

αν τα βρεις στο ιντερνετ εξ ορισμου δε θα είναι γνήσια

(τα νόμιμα νομίζω σου ζητα η μικροσοφτ να τα αγοράσεις πρώτα)
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εγκατάσταση windows

Post by Kitharistas »

εγώ κατάλαβα πως ήθελε να κατεβάσει νόμιμο trial και να βάλω τον γνήσιο κωδικό
Rock on buddies...
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εγκατάσταση windows

Post by mama mafia »

η μικρομαλακήν έχω την εντύπωση πως δεν τα δίνει σε τριαλ , τώρα ίσως να τα βρείς από αλλού

εγώ βέβαια είχα στο μυαλό μου μέχρι τώρα -για να μη χάσει ουτε δολλαριο ο μπιλ- ότι δεν είναι τόσο απλή η ιστορία με τα keys και κάθε ένα πάει για συγκεκριμένο προϊόν

δεν με είχε απασχολήσει ποτέ ιδιαίτερα και δεν το είχα ψάξει

εκανα όμως αυτό που είπες κιθαρίστα και βρήκα αυτό

λινκ
castiel wrote:ps ναι, θέλουν να του βάλω windows vista, όπως τα είχε, και να είναι νόμιμα, μη με ρωτάτε γιατί :p
για το καλό της ψυχικής μας υγείας οχι δε θα ρωτήσουμε
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Εγκατάσταση windows

Post by castiel »

αυτό που λέει ο κιθαρίστας λέω να κάνω... να τα κατεβάσω (ίδια έκδοση κλπ) και στο σημείο που τα "παράνομα" instructions λένε να μην βάλω τον κωδικό και να συνεχίσω την εγκατάσταση, να βάλω τον νόμιμο κωδικό.
φυσικά θα βάλω ίδια έκδοση με αυτήν που είχε πριν.

ουσιαστικά σκέφτομαι να κάνω αυτό
Spoiler: show
Or borrow a proper Microsoft Vista DVD(not Dell, HP, etc).
A proper Vista DVD contains all Vista versions.
The Product Key determines which Vista version gets installed.

There are 2 Vista disks: one for 32bit Operating System, and one for 64bit Operating System.

If a clean install is required with a proper Vista DVD (not HP, Dell Recovery Disks):

Go into your Bios/Setup, or Boot Menu, at startup, and change the Boot Order to make the DVD/CD drive 1st in the Boot Order, then reboot with the disk in the Drive.

At startup/power on you should see at the bottom of the screen either F2 or DELETE, to go into Bios/Setup, or F12 for the Boot Menu
και θα δανειστώ το dvd από το piratebay :p
@mama mafia

παίζει κανα πρόχειρο link για το πώς κάνω recovery disk?
έψαξα στο site της toshiba για οδηγίες, αλλά μου λέει ότι πρέπει να το αγοράσω... άλλη όρεξη δεν είχα :p
btw το recovery disk δεν πρέπει να δημιουργείται στην αρχή, όσο ακόμα ο υπολογιστής είναι καθαρός?
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εγκατάσταση windows

Post by Kitharistas »

ναι, recovery disk φτιάχνεις στην αρχή όταν είναι μαμίσιο..

εμένα μου τα 'πρηζε συνεχώς μέχρι να κάτσω να γράψω 8 cd's και είχε recovery partition by default (hp το laptop) μέχρι που του έκανα format και του έβαλα τα εφτάρια :mrgreen:

edit: άμα είναι κανάς άσχετος βάλτου κι εσύ ότι βρεις και πες του οκ όλα κομπλέ και ησυχάζεις ;)
Rock on buddies...
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Εγκατάσταση windows

Post by castiel »

έκανα αυτό που σας είπα παραπάνω (κατέβασα windows από το internet και έβαλα το κανονικό serial) και είναι οκ!! ευχαριστώ για την βοήθεια!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εγκατάσταση windows

Post by mama mafia »

α ωραία μπράβο!!!

όσον αφορά αυτό που λέγαμε για τα recovery, καλό είναι να τα κάνεις απτην αρχή αλλά και μετά δεν πειράζει αρκεί να μην έχει ιους ο υπολογιστής σου
(εγώ τουλάχιστον που το είχα κάνει ήταν όλα μια χαρά)
Leave the gun. Take the cannoli
Marcoulosforyou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 104
Joined: Wed Nov 24, 2010 4:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εγκατάσταση windows

Post by Marcoulosforyou »

castiel wrote:έκανα αυτό που σας είπα παραπάνω (κατέβασα windows από το internet και έβαλα το κανονικό serial) και είναι οκ!! ευχαριστώ για την βοήθεια!

Oι κωδικοι που παρεχονται γενικοτερα απο την microsoft με την αγορα ενος σιντιου,η ενος λαπιτοπιου και γενικοτερα ο κωδικος που βλεπεις πισω απο το λαπτοπ, μπορει να χρησιμοποιηθει μεχρι 3 φορες, μετα τον κανουν ακυρο... Οποτε να το ξερεις για την επομενη φορα...
Imagination is more important than knowledge..
Therefore, masturbation is more important than sex..
Post Reply

Return to “Software”