Join the Revolution

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Join the Revolution

Post by Λakedaimonas »

Λοιπόν έκανα το πρώτο μεγάλο βήμα και έβαλα ubuntu! Είναι κανένας άλλος που χρησιμοποιεί linux?

My first ubuntu post!!!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
stam
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jun 14, 2010 4:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Join the Revolution

Post by stam »

Εγώ χρησιμοποιούσα παλιά, παράλληλα με xp ... τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να αγοράσεις pc και να του πεις να σου βάλει linux, απο μεγάλο κατάστημα εννοώ...
let's go design
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Join the Revolution

Post by Λakedaimonas »

Ούτε γω έχω ακούσει κάτι. Απλά κατέβασα ένα πακέτο από το νετ και το πέρασα, δεν έκανα και πολλά πράγματα, είναι κομπλέ για τα απαραίτητα openoffice κλπ και δείχνει να είναι κατα πολύ πιο σταθερό από τα windows. Από την άλλη δεν πάει και σφαίρα, πράγμα που μου έκανε εντύπωση μιας και άκουγα από τους περισσότερους ότι τα linux είναι απίστευτα γρήγορα. Μπορεί να μην έχω ρυθμίσει κάτι, μπορεί να φταίει και το pc που είναι του 2003.

Καλά και χρυσά τα linux αλλά πρέπει να ασχοληθείς με ένα σεβαστό ποσό χρόνου.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
stam
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jun 14, 2010 4:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Join the Revolution

Post by stam »

Σίγουρα έτσι είναι αλλά και εκτός αυτού, η Microsoft σπρώχνει, ουσιαστικά πληρώνει όλες τις μεγάλες εταιρίες, και έτσι από την μαμά συνήθως έχεις προιόν Microsoft. Δεν είμαι και πολύ guru στα pc αλλά πρέπει να ασχοληθείς για πεις ότι χρησιμοποιείς με την ίδια ευκολία και ταχύτητα το pc σου όπως σαν να είχες windows!! Αλλά μόνο και μόνο το να ξέρεις ότι ανοίγοντας το pc σου ο Billy δεν παίρνει μια (σίγουρα θα παίρνει...) είναι ωραίο συναίσθημα :P :D
let's go design
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Join the Revolution

Post by Silencer »

User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Join the Revolution

Post by ShadowMech »

The free trial of kung fu has expired

:D :D :D :D :D :D :D

Θεϊκο ρε! Θεϊκο απλα!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
mariamech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 200
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:00 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: Muddi kommt vom Land

Re: Join the Revolution

Post by mariamech »

dual boot με kubuntu και win xp ;)
"Hey, Johnny, what are you rebelling against?"
- "What've you got?"


Μάαααλιστα.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Join the Revolution

Post by mama mafia »

mariamech wrote:dual boot με kubuntu και win xp ;)
το kubuntu είναι μόνο για τα γραφικά στολίδια δεν αξίζει τόσο. ubuntu πολύ πιό ελαφρύ και κάνει την ίδια δουλειά. συνιστώ ανεπιφύλακτα.
όποιος θέλει βάζει kde σε ubuntu και έχει και kubuntu άνετα.
Leave the gun. Take the cannoli
tzipris
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 58
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:42 pm

Re: Join the Revolution

Post by tzipris »

mama mafia wrote:
mariamech wrote:dual boot με kubuntu και win xp ;)
το kubuntu είναι μόνο για τα γραφικά στολίδια δεν αξίζει τόσο. ubuntu πολύ πιό ελαφρύ και κάνει την ίδια δουλειά. συνιστώ ανεπιφύλακτα.
όποιος θέλει βάζει kde σε ubuntu και έχει και kubuntu άνετα.
πφφφ δεν το λεγες πιο νωρις. και γω τα kubuntu εχω βαλει και μου φαινονται αρκετα "βαρια". ασε που δεν ειναι και τοσο λειτουργικα
παντως προσωπικη μου αποψη ειναι γενικα τα linux ειναι απλα κατι διαφορετικο. ουτε πιο γρηγορα ειναι απο τα windows και εχουνε τα δικα τους προβληματα
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Join the Revolution

Post by Spyrοs »

Δε την παλεύετε! :mrgreen:

Το κύριο πλεονέκτημα των Kubuntu είναι ότι είναι ΠΛΗΡΩΣ παραμετροποιήσιμα! (Σε αντίθεση με το Gnome environment)
Μπορείς να τα κάνεις από super-ελαφριά (όπως εγώ στο netbook), μέχρι πανέμορφα αλλά βαριά (πχ. σε desktop) :idea:
Προφανώς οι δυνατότητες παραμετροποίησης αφορούν και λειτουργικότητα κλπ, όχι μόνο ταχύτητα/εμφάνιση.
Οπότε αν θέλετε κάτι απλά να δουλεύει χωρίς πολλά-πολλά, βάζετε Ubuntu με Gnome.

btw Ubuntu σε KDE δεν είναι τόσο καλό/optimized όσο τα Kubuntu.
Βέβαια δεν είμαι πολύ ψαγμένος Linux user. Κανά χρόνο τα τρέχω και μόνο σε netbook.
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Post Reply

Return to “Software”