Αυξηση Εμβελειας

Συζητήσεις για δίκτυα παντώς είδους εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Αυξηση Εμβελειας

Post by a_nikos »

Εχω ενα οικιακο modem απο τον ΟΤΕ αλλα θελω να αυξησω την εμβελεια του γιατι τωρα ειναι σχετικα ψοφιο. Αξιζει καποιο αλλο router αντι για το εργοστασιακο ή προτεινετε καποια αλλη λυση?
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αυξηση Εμβελειας

Post by rest_in_pieces »

σίγουρα είναι θέμα εμβέλειας;
Μπορείς να βάλεις wifi repeater, ehternet μέσα από τις γραμμές του τηλεφώνου, άλλο ρουτερ σε πιο βολική θέση με ethernet, ή να βρεις πιο δυνατό μόντεμ
try katsaro pirouni
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Αυξηση Εμβελειας

Post by cgkr »

Το πιο εύκολο (και με κόστος γύρω στα 35 ευρώ) είναι να πάρεις ένα access point, να το συνδέσεις με ethernet με το modem σου και να αφήσεις αυτό να δίνει wifi κλείνοντας το wifi του router σου.
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Αυξηση Εμβελειας

Post by arxaios »

Επίσης τα baudtec του ΟΤΕ έχουν ρύθμιση Transmit Power στην καρτέλα wireless που μπορείς να το ρυθμίσεις να εκπέμπει πιο δυνατά ;) :ugeek:
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Αυξηση Εμβελειας

Post by a_nikos »

Ναι εχω προβλημα με την εμβελεια. Προσπαθουμε με οικιακη συνδεση να δινουμε wifi σε οικοδομη με δωματια που μας χωριζει ενα στενακι. Εχετε καποιο access point να προτεινετε? Πχ να το εχετε δοκιμασει κλπ?
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Αυξηση Εμβελειας

Post by castiel »

σε συζητηση μου με ενα αλλο παιδί περί access points κλπ μου ειχε πει τα παρακάτω, ισως σε βοηθήσουν
το ιδανικό για εφαρμογές περιορισμένης φορητότητας είναι το powerline, όμως για να δουλέψει αξιοπρεπώς δεν πρέπει να έχεις μεταβολή τάσης παραπάνω από ±5V, κατί που στην Ελλάδα είναι hit or miss. Μπορείς να το διαπιστώσεις με ένα πολύμετρο αυτό.

Από εκεί και πέρα το ΑΡ είναι η καλύτερη λύση διότι δεν περιορίζεσαι από το USB (το οποίο αν και "universal" δεν είναι η ιδανική λύση για packet based επικοινωνία). Ανάλογα τη διάταξη του χώρου, θα πρέπει να τοποθετήσεις το ΑP ώστε να πετύχεις τα καλύτερα αποτελέσματα. Ένα χρήσιμο εργαλείο για να χαρτογραφήσεις την κάλυψη είναι αυτό. Είναι πολλοί οι παράγοντες που καθορίζουν το datapath του 802.11, oπότε δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση για το ποια είναι η καλύτερη διάταξη και μην σου κάνει εντύπωση αν αυτό που επιτάσσει η κοινή λογική (το ΑΡ στα όρια κάλυψης του router) δεν αποδειχθεί η optimal λύση. Τώρα για το ΑΡ ο βασικός περιορισμός είναι το budget. Ένα καλό dual band 802.11n δεν πάει πάνω από €35-40.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αυξηση Εμβελειας

Post by zke »

Ένα AP (ή range extender είναι, δε θυμάμαι) της TP-Link που είχα πάρει από το πλαίσιο δε μου έχει δουλέψει ποτέ πάντως! Βέβαια, μπορεί να έχω κάνει κάποια μαλακία (δεν είναι απίθανο, το iphone αναγνωρίζει το δίκτυο σαν enterprise network -.-)!
Post Reply

Return to “Δίκτυα”