Πρόβημα σύνδεσης στο Internet(διένεξη IP)

Συζητήσεις για δίκτυα παντώς είδους εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Πρόβημα σύνδεσης στο Internet(διένεξη IP)

Post by Λakedaimonas »

Λοιπόν στην σύνδεση ίντερνετ που έχω στην Σύρο εδώ και μια βδομάδα που είμαι μου συμβαίνει το εξής απίστευτο.

Όταν συνδέω το καλώδιο ethernet με το laptop μου(αυτό που έχω στην Αθήνα) αδυνατώ να συνδεθώ, μου δείχνει ότι προσπαθεί να συνδεθεί αλλά μετά από λίγο βγάζει το μνμ "καλώδιο δικτύου αποσυνδέθηκε" και αρχίζει πάλι να προσπαθεί να συνδεθεί. Όταν προσπαθώ να συνδεθώ ασύρματα, ενώ "βλέπει" ότι υπάρχει ασύρματο δίκτυο και προσπαθεί να συνδεθεί κολλάει στο σημείο που λέει "ανάκτηση διεύθυνσης δικτύου" και καμιά φορά αποσυνδέεται και ξανά από την αρχή. Σε κάποια φάση πότε πότε μου δίνει το μνμ διένεξη απόδοσης IP ή κάτι τέτοιο...Σημειώνω ότι όταν προσπαθώ να συνδεθώ δεν υπάρχει κάποιος άλλος υπολογιστής στο δίκτυο είτε ενσύρματα είτε ασύρματα..

Το θεϊκό είναι ότι τόσο με το laptop του αδερφού μου αλλά και με το laptop μιας φίλης (ασύρματα σε αυτή την περίπτωση) συνδέομαι κανονικά. Ακόμα και χτες με το laptop ενός φίλου, με το που έβαλα το ethernet καλώδιο απέκτησε κανονικά σύνδεση...

Αν μπορώ να βοηθήσω αναφέρω ότι έχω βάλει στις ρυθμίσεις αυτόματη απόκτηση IP κλπ...

Όταν προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τις εντολές σε dos ipcofig renew, refresh κλπ δεν έχω καταφέρει κάτι, όταν χρησιμοποίησα την εντολή ping ουσιαστικά μου έδειξε ότι 100% απώλειες στα "πακέτα" δεδομένων που στέλνω.

Ρε παιδιά τι σκατά συμβαίνει και το μοναδικό laptop που δεν μπορεί να συνδεθεί είναι το δικό μου???
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρόβημα σύνδεσης στο Internet(διένεξη IP)

Post by Λakedaimonas »

Το πρόβλημα λύθηκε και ήταν απίστευτα απλό!!!

Λοιπόν μου έβγαζε όλα αυτά τα προβλήματα και τα μηνύματα "πρόβλημα ανανέωσης διεύθυνσης IP", "διένεξη IP", "υπάρχει κάποιος άλλος υπολογιστής στο δίκτυο" κλπ. Τόσο καιρό έμπλεκα με static IP έδινα δικές μου διευθύνσεις IP, DNS κλπ αλλά και πάλι έπαιρνα τα @@.

Τελικά αυτό που χρειαζόταν ήταν μια αναβάθμιση του firmware του modem. Googlαρα το μοντέλο του modem γράφοντας αναβάθμιση firmware κλπ εγκατέστησα το firmware ακολουθώντας τις οδηγίες και αυτό ήταν!!!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Πρόβημα σύνδεσης στο Internet(διένεξη IP)

Post by Spyrοs »

Περίεργο πάντως που μόνο το δικό σου laptop είχε πρόβλημα! :lol:

Γενικά μην πειράζεις τα IP, Subnet Mask, Getaway αν δε ξέρεις ακριβώς τι κάνεις! :ugeek:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρόβημα σύνδεσης στο Internet(διένεξη IP)

Post by Λakedaimonas »

Το πρόβλημα δεν ήταν με το λαπτοπ, μάλλον ασυμβατότητα λογισμικού, με άλλα λόγια το firmware του modem ήταν "παλιό" για την κάρτα δικτύου του laptop μου με αποτέλεσμα να υπάρχει ασυνεννοησία. Μιλούσαν άλλη γλώσσα με απλά λόγια. Αλλά μόλις εγκατέστησα το νέο firmware του modem τα όποια προβλήματα σύνδεσης λόγω διένεξης IP address εξαφανίστηκαν!!! :twisted: :twisted: :twisted:
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Post Reply

Return to “Δίκτυα”