Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Συζητήσεις για δίκτυα παντώς είδους εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by BiG »

ImageMε έτος ίδρυσης το 2002 στην Αθήνα, το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (Α.Μ.Δ.Α.) ή Athens Wireless Metropolitan Network (A.W.M.N.) είναι το μεγαλύτερο Ασυρματικό Κοινοτικό Δίκτυο στην Ελλάδα, το οποίο κάνοντας χρήση νέων τεχνολογιών ασύρματης δικτύωσης WiFi, συνδέει ανθρώπους και υπηρεσίες σε ένα ενιαίο δίκτυο. Τα μέλη του AWMN είναι κομβούχοι, που συνθέτουν ένα Μητροπολιτικό Δίκτυο στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας, το οποίο είναι ανοιχτό για οποιονδήποτε θέλει να συμμετάσχει ενεργά.

Το ασύρματο δίκτυο υλοποιείται με τεχνολογία ΙΕΕΕ802.11a / b, χρησιμοποιώντας εξοπλισμό από πληθώρα κατασκευαστών, με δυναμικά πρωτόκολλα δρομολόγησης, σε ένα πλήθος υλοποιήσεων - διαρθρώσεων. Η λειτουργία του γίνεται στη μη-αδειοδοτημένη ISM ζώνη συχνοτήτων των 2.4GHz & 5GHz.

Για την υλοποίηση των υπηρεσιών, χρησιμοποιεί ένα πλήθος από λειτουργικά συστήματα, με προτίμηση στο ελεύθερο λογισμικό το οποίο βοηθά να επιτευχθεί η επιθυμητή σταθερότητα και ευελιξία.

Παράλληλα εκπαιδεύει τα μέλη του σε διάφορα θέματα, όπως οι ασύρματες τεχνολογίες, ip πρωτόκολλα, ip δρομολόγηση, Linux OS, ιδιοκατασκευές (κεραίες, ιστοί), πραγματοποιώντας σχετικά workshop δοκιμάζοντας και συγκρίνοντας εξοπλισμό και τεχνολογίες.

Τέλος στοχεύει στη διαφήμιση και προβολή των ασύρματων τηλεπικοινωνιών στο κοινό και η προώθηση της ιδέας παροχής ευρυζωνικών υπηρεσιών αμφίδρομης ψηφιακής τηλεπικοινωνίας, με μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα, σε συνεργασία με άλλες ασύρματες κοινότητες στην Ελλάδα, με εκπαιδευτικά ιδρύματα και άλλους οργανισμούς.

Από το 2002 έως σήμερα καταμετρά εκατοντάδες ενεργούς κόμβους ενώ η γεωγραφική κάλυψη του δικτύου εκτείνεται σε αρκετές αστικές περιοχές της Αττικής. Τα μέλη του είναι ένα μωσαϊκό από ανθρώπους κάθε ηλικίας με υψηλό μορφωτικό επίπεδο κυρίως φοιτητές, επαγγελματίες από το χώρο των υπολογιστών, των δικτύων, ραδιοερασιτέχνες και εν γένει εραστές της τεχνολογίας. Κινητήριος δύναμη του είναι η εθελοντική προσφορά των μελών συνδυασμένη με το πνεύμα κοινότητας.

Αν ενδιαφέρεστε να συνδεθείτε στο δίκτυο συνεισφέροντας στην ανάπτυξή του και κερδίζοντας από τις υπηρεσίες του, τη γνώση που προσφέρει και την επικοινωνία με τα υπόλοιπα μέλη, ξεκινήστε διαβάζοντας τους οδηγούς - βοηθήματα που θα βρείτε στα ακόλουθα links. Η συμμετοχή σε όλα τα επίπεδά του είναι ανοιχτή και ελεύθερη.

http://www.awmn.net/content.php?r=1-the-front-page
http://www.awmn.net/cms/node/3
:arrow: F.A.Q.
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by TheHorde »

Έτσι! Γιατί η πληροφορία πρέπει να κυλάει free..!
My life for the Horde!
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by BiG »

Δώστε Τσάμπα Διαδίκτυο στο Λαό!

Κάτσε να δεις και το :arrow: Wep Cracking Tutorial!
:twisted: :twisted: :twisted:

Πραγματικά πάντως οι Δυνατότητες και οι Υπηρεσίες του AWMN είναι ατελείωτες...

Web Servers, (σηκώνεις την ιστοσελίδα σου και τη Hostάρεις)
FTP Servers,
Game Servers, (της μουρλής κάθε Σαββατοκύριακο, τύφλα να'χουν τα Inet cafe)
Torrent Trackers, (ενημερωμένοι με ότι κυκλοφορεί, και τρελές ταχύτητες γιατί είπαμε, είμαστε ασύρματοι)
Peer to Peer Διανομή (DC++)
Παροχή Internet (μέσω proxy)
Forum με πολύ τεχνογνωσία και Reviews,
Live Streamin Servers..

και άλλα πολλά για τα οποία δεν μπορώ να μιλήσω δημόσια..
:lol: :lol: :lol:
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by TiGinetai »

Σταθερή αξία... :)
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by BiG »

Παιδιά εγώ διατηρώ 3 κόμβους σε Σπίτι, Εξοχικό, Κολλήτό και έβαλα και τον αδερφό μου στο παιχνίδι που πρόσφατα μετακόμοισε.

Ξέρεις τι είναι να βαράς στατική Ip και να μπαίνεις στο σπίτι του αδερφού σου για να κάνεις TroubleShooting? και όλα αυτά από το γραφείο σου.. Δηλαδή κάθε φορά που με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει..
-Έλα, παίρνω τον Admin τηλέφωνο γιατί κάτι δεν πάει καλά με το δίκτυο.. πεθαίνω στα γέλια!!!

AWMN forever!
Και καλύτερα που λόγω μείωσης τιμών και ευκολίας, έφυγαν πολλοί βολεψάκιδες, Leechers, ξεσκαρτάρισε το AWMN.. και έμειναν οι πραγματικοί φανατικοί, ραδιοερασιτέχνες, μερακλήδες!
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by Mimo »

Να ρωτησω κατι σαν noobas σε αυτο το θεμα. Δηλαδη ειναι οπως ειμαστε τωρα με forthnet συνδεση ας πουμε και μπαινεις κανονικα στο ιντερνετ, κατεβαζεις οτι μαλακια σου καπνισει κλπ. κλπ. ή παει αναλογα με το τι υπαρχει στο δικτυο ?
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by TiGinetai »

Σκέψου το ως ίντερνετ αλλά "κλειστού" τύπου. Έχει ότι μπορείς να φανταστείς. Από σελίδες streaming και torrent sites τύπου byteme, leechers μέχρι δεν ξέρω και εγώ τι!!!

Χρειάζεται κάποιες(αρκετές θα έλεγα εκτός και αν ξέρεις κάποιον που όπως ο papadopoulos και σε βοηθήσει να το στήσεις) γνώσεις για να στήσεις τουλάχιστον ένα "πιάτο" για να γίνεις client. Είναι καλή φάση..

Πάντως αν σκεφτούμε ότι αυτό άρχισε να στήνεται το 2001 που τότε όλοι πάλευαν με τις 56αρες και αυτοί μίλαγαν με ταχύτητες αρκετών mbs τότε καταλαβαίνουμε πόσο πρωτότυπο και καινοτόμο ήταν!! Αρχικά ήταν μόνο στην Αθήνα αλλά τώρα έχει εξαπλωθεί αρκετά.

Υπήρχαν και ανάλογου τύπου δίκτυα σε θεσσαλονίκη και άλλες περιοχές. Δεν ξέρω αν έχουν ενσωματωθεί και αυτά στο δίκτυο τώρα..

Περισσότερα και με λεπτομέρειες μπορεί να γράψει ο papadopoulos..

Κατά τα άλλα για τους leechers, βολεψάκιδες που λέει δεν μπορώ να πω κάτι..ψιλοδιαφωνώ αλλά τέσπα!
Αν έχει χάσει από κάτι είναι ότι πλέον οι εταιρίες προσφέρουν αρκετά καλές ταχύτητες ίντερνετ και δύσκολα κάποιος θα κάτσει να μπλεχτεί με όλα αυτά(έχει πολύ ταρατσοδουλειά και τρέξιμο!!! + διάφορα προβλήματα με γείτονες κτλ που ακούγονταν πυκνά συχνά..) εκτός και αν το γουστάρει..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by BiG »

TiGinetai wrote: Από σελίδες streaming και torrent sites τύπου byteme, leechers μέχρι δεν ξέρω και εγώ τι!!!
Ξέχασες τον http://www.piranka.awmn :D

TiGinetai wrote: Κατά τα άλλα για τους leechers, βολεψάκιδες που λέει δεν μπορώ να πω κάτι..ψιλοδιαφωνώ αλλά τέσπα!
Ναι ρε συ, πολλοί μπλέχτηκαν για να ρουφήξουν Internet από έναν Proxy και τέλος. Και παίρνανε και τηλέφωνα να βρίσουνε τον κομβούχο όταν έπεφτε, λες και ήταν πάροχος και τους το χρωστούσε! Έλεος.. Ή στήσανε 2 πιάτα BB-Links, και γίνανε πελάτες πολυτελείας! (άλλο όταν η περιοχή δεν το επέτρεπε για περισσότερα.)
Το θέμα είναι να είσαι ενεργός και να ασχολείσαι, να συνεισφέρεις!

Προσωπικά έχω Internet, αλλά και AWMN. Άλλη φάση το ένα, άλλη φάση το άλλο. Ασχέτως αν κάποιες υπηρεσίες αλληλοεπικαλύπτονται.
TiGinetai wrote: πλέον οι εταιρίες προσφέρουν αρκετά καλές ταχύτητες ίντερνετ και δύσκολα κάποιος θα κάτσει να μπλεχτεί με όλα αυτά
Αυτό λέω και εγώ. Αυτοί που μπήκαν μόνο για το Interneti, την κάνανε, και καλύτερα γιατί έμεινε ο πορωμένος κόσμος!
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by TiGinetai »

Ωχ ναι!Θυμάμαι και άλλες υπηρεσίες!Live τηλεόραση, online movies-series(είχα δει αρκετές ταινίες έτσι!!!), καλά οι game-servers κτλ.
Βέβαια μετά από μία μετακόμιση που έκανα(πριν καιρό..) το αφήσαμε λίγο εκτός λειτουργίας. Έχουμε πέσει σε γούβα και νομίζω μόνο έναν κόμβο βλέπουμε και ήταν πρόβλημα. Τώρα την προηγούμενη εβδομάδα λέγαμε να το βάλουμε πάλι(το 1/2 πιάτα.)..

Κάψιμο..... :lol:

Αυτοί οι proxy!!10.2.19.1 and go!!χαχαχα!

Αρχικά χρησιμοποιούσα και εγώ!!! :D
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών (AWMN)

Post by BiG »

TiGinetai wrote:Αυτοί οι proxy!!10.2.19.1 and go!!χαχαχα!
Axaxaxax Α ρε Acoul.. έφτιαξες όλο το AWMN!! Μιλάμε αυτός ο proxy είναι lightbeam.. the speed of Light! ΤΕΕ είναι αυτό! Να μην είχε και 100Mb daily limit Καλά θαταν!
Αρχικά στην 3128 port, αργότερα στην 8080. Παίζει και ο 10.2.19.3..

Το I-Movies είναι down, ίσως και επ' αόριστον..
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
Post Reply

Return to “Δίκτυα”