Μπαταρια Laptop

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
stam
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jun 14, 2010 4:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by stam »

Μετά από 1 χρόνο σχεδόν, :P να ρωτήσω και γω κάτι γιατί με αφορά ! Άκουσα ότι αν χρησιμοποιείς το laptop ως σταθερό τότε καλύτερα είναι καλύτερα να βγάζεις την μπαταρία και να το λειτουργείς μόνο με φορτιστή ! :shock:

Προκαλεί ζημιά στο laptop η λειτουργία μόνο με φορτιστή ;;
let's go design
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by Kitharistas »

όπως είπες, είναι καλύτερο όταν λειτουργείς το λαπ τοπ ως σταθερό αν μην έχεις πάνω την μπαταρία για να μην την "φθείρεις" οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να το λειτουργείς μόνο με τον φορτιστή, αλλά αν πέσει το ρεύμα.. adios..

τουλάχιστον αυτά ξέρω εγώ και προσωπικά δεν τα εφαρμόζω :P η μπαταρία είναι το μόνο που δεν έχει πρόβλημα στο λαπ τοπ μου :P
Rock on buddies...
User avatar
trelomhxmhx
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 339
Joined: Wed Feb 03, 2010 3:12 am

Re: Μπαταρια Laptop

Post by trelomhxmhx »

προσωπική εμπειρία:

όποτε πιάνω συσκευή στα χέρια μου laptop κινητό κ.τ.λ. πάντα το φορτίσω στο 0% και το laptop άντε στο 3% αποτέλεσμα η μπαταρία τους κράτησε πιο πολύ από το προβλεπόμενο, είχε μεγάλη αυτονομία, φορτιζόταν γρήγορα (έχω φορτίσει κινητό σε μια ώρα) και σπανίως ζεσταινόταν η μπαταρία του κατά την φόρτιση


όσους ήξερα που φόρτιζαν το κινητό στο 70% και το laptop πάντα στην πρίζα ή στην πρίζα επειδή έπεσε κάτω από το 50% έβλεπα ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by benediktos »

σαφώς και βοηθάει στη διατήρηση της μπαταρίας το να τη βγάζεις όταν έχει το φορητό στην πρίζα.
υπάρχουν πάντως και υπολογιστές (βλ. DELL) που έχουν δυνατότητα να παρακάμπτεις μέσω λογισμικού τη φόρτιση της μπαταρίας, όπως φαίνεται και στο print screen που επισυνάπτω
Attachments
battery.jpg
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by Adamaklas »

Χαχαχαχ μου θυμισες κατι π μ ειχε φαει το κεφαλι κατι χρονια πριν.

1ον, οταν ειναι μεσα η μπαταρια, της παιρνει τον ιδιο χρονο για να αποφορτιστει εστω και ελαχιστα οπως και αν δεν την ειχες μεσα λογο του αερο μονοτικου που εχει.

2ον Οχι πραγματικα δν εχει προβλημα, + εχεις μια πολυ καλη προστασια εναντιων παροξισμων τασης, πληρης πτωση τασης που θα σε οδηγουσε σε χασιμο δεδομενων, ( σαν ups δλδης). ++ μειωνει τα παρασιτα του ηλεκτρικου ρευματος ( βσκ αυτο το κανει o μετατροπεας του ρευματος δν ειμαι σιγουρος να μν λεω βλακειες)

Δν εχω τις επιστημονικες γνωσεις να βασισω αυτα που λεω, μονο απο το πρωτοπαλικαρα π αγορασα τα λαπτοπια του αδερφου μου και της μανας μου και το αρθρο της Dell που το ειδα πριν 1-2 χρονια για να μαθω.

http://www.dell.com/content/topics/glob ... l=en&cs=19

Αν εχω λαθος πειτε μ!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Mpourditsas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 288
Joined: Wed Mar 09, 2011 11:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by Mpourditsas »

οντως μπορειτε να αποσυνδεσετε την μπαταρια του laptop οταν βρισκεστε σε χωρο που ειναι δυνατη η παροχη ρευματος μεσω καλωδιου. Εγω το κανω χρονια και δεν παρατηρησα μειωση στην αυτονομια της μπαταριας μου

Ετσι δεν χρειαζεται ,νομιζω, να μπαινεις στη διαδικασια φορτιζε-αποφορτιζε ,calibration...
We never really grow up, we only learn how to act in public
User avatar
stam
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jun 14, 2010 4:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by stam »

Πόσο γκαντέμης παίζει ναμαι ! Έπεσε το ρεύμα μέσα σε 2 μέρες 2 φορές και νταξει δεν ήταν και το ιδανικότερο για το laptop ! :evil: γιατί το λειτουργούσα μόνο με ρεύμα. Μια απορία: Αν την μέρα που το χρησιμοποιώ είναι στην μπαταρία μόνο, και το βράδυ γεμίζει...και το κάνω αυτό καθημερινά θα πεθάνει πολύ πριν ώρα του ;;

Θενξ ιν αντβάνς !!
let's go design
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μπαταρια Laptop

Post by Kitharistas »

νομίζω ότι βρίσκεσαι σε μια ενδιάμεση κατάσταση.. (τι laptop είναι αυτό που κρατάει όλη μέρα μόνο με την μπαταρία, wtf? :shock: )
Rock on buddies...
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μπαταρια Laptop

Post by rest_in_pieces »

το ερώτημα που έχω εγώ είναι το εξής: (δίδεται λάπτοπ το οποίο είναι στην πρίζα ~70% του χρόνου λειτουργίας του, νομίζσω οι περισσότεροι αυτό κάνουμε). όταν βγάζω την μπαταρία, και τον έχω στην πρίζα, πρέπει η μπαταρία να είναι φορτισμένη 100%, αφόρτιστη, ή στο μέσο; έχω ακούσει και τις 3 απόψεις
try katsaro pirouni
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μπαταρια Laptop

Post by dpunis »

Kitharistas wrote:νομίζω ότι βρίσκεσαι σε μια ενδιάμεση κατάσταση.. (τι laptop είναι αυτό που κρατάει όλη μέρα μόνο με την μπαταρία, wtf? :shock: )
Netbook ίσως... 10 ώρες αυτονομίας και τα μυαλά στα κάγκελα... :D

Όσο αφορά το να είναι η μπαταρία μέσα στο λαπτοπ, ή όχι, προσωπικά την έχω πάντα μέσα στο λαπτοπ. Ενημερωτικά η μπαταρία, μόλις φτάσει στο 100% σταματάει να τροφοδοτείται, διαφορετικά θα έσκαγε. Οπότε δεν έχετε λόγο να μην την έχετε πάνω, αφού λειτουργεί και σαν UPS.
Post Reply

Return to “Hardware”