προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
manolis705
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Wed Dec 05, 2012 2:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by manolis705 »

το προβλημα ξαναεμφανιστηκε μετα απο 1 και κατι ωρα παιχνιδιου αυτη τη φορα το προβλημα ηταν εντονοτερο κ εμφανιστηκε στο ακυρο εντελως ξαφνικα
εχω αρχισει να πιστευω οτι κατι δεν παει καλα με την ψυξη κ την θερμοκρασια
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by BinLaden »

Πραγματικά, οι κάρτες της AMD τώρα τελευταία έχουν θέματα.

Κατέβασε το MSI Afterburner και το FurMark. Έλεγξε fan speed και temperature. Αν δεν υπάρχει κάτι ύποπτο, βάλε furmark (burn in - resolution/AA στα max). Η 7750 πρέπει να πιάνει με το ζόρι 50-55 οC με το fan στο auto. Δες αν σου κάνει τρέμουλο στο FurMark.

Εφόσον με burn-in δεν ανεβάζεις θερμοκρασία και δεν έχεις κάποιο άλλο θέμα, είναι πιθανόν η κάρτα να έχει voltage issues. Ανέβασε το voltage σου στο afterburner κατά 5% (αν είσαι 1125 που είναι η 7770 πχ. βάλτο 1175 ή και 1200). Επίσης το Board Power Limit βάλτο στο +20 για να μη σε κόψει το chipset. Επιβεβαίωσε τα voltages με το GPU-Z (δεύτερο tab, θα το δείς εύκολα). Εάν δεν δουλέψει το Afterburner για voltage regulation, κατέβασε το Saphire Trixx.

Για να καταλάβεις τί παίζει, μου ήρθε ένα PC το οποίο crash-αραν οι drivers μόνο σε games. Πουθενά αλλού, ούτε furmark ούτε τίποτα. Έπαιζε φυσιολογικά μόνο με overvoltage ή underclock. Τι δοκίμαζα στο δικό μου και έπαιζε δίχως θέματα. Για κάποιο λόγο σε παλαιότερες μητρικές, υπάρχουν θέματα ισχύος (αν και το PCI v3.0 δεν φέρει αλλαγές στο power supply διαμέσου του) μου φένεται, καθότι οι amd γενικός είναι πάντα στο όριο από πλευράς voltage (η 8800 χωρίς voltmod έπερνε +25% overclock, η 7770 που δοκίμασα πρόσφατα με τα βίας πείρε 3%).

Για δες το.. Επιβεβαίωσε πάντως ότι δεν είναι το v sync. Εφόσον δεν γίνεται δουλειά, επέστρεψε την και πάρε άλλη ως DOA.
manolis705
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Wed Dec 05, 2012 2:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by manolis705 »

τι να πω εχω δοκιμασει τα παντα, ολα δειχνουν μια χαρα εν τω μεταξυ το προβλημα ποτε εμφανιζεται ποτε οχι εντελως random
στις επομενες μερες θα περασω απ το πλαισιο να την παω να την αλλαξουν
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by soti »

Μίλησα μ'ένα φίλο μου (που είναι η δουλειά του) και μου'πε ότι οι πιθανές αιτίες είναι πολλές. Θα ξεκινήσω από το software. Έχεις εγκαταστήσει τις τελευταίες εκδόσεις των driver για γραφική, οθώνη και ενδεχομένως μητρική; Έχεις κοιτάξει σε φόρουμ αν υπάρχει διένεξη παιχνιδιών ή προγραμμάτων που χρησιμοποιείς με την κάρτα σου;
manolis705
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Wed Dec 05, 2012 2:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by manolis705 »

την πηγα σημερα στο πλαισιο κ μου ειπαν οτι ειναι οκ κ οτι μαλλον ειναι προβλημα σύνδεσης τησ οθονης με την καρτα
μετα θυμηθηκα οτι μαζι με την καρτα ηταν μαζι κι ενα ανταπτορακι ωστε η οθονη να μπορει να συνδεθεί με την ασπρη θυρα (δεν ξερω πως λεγεται δεν εννοω την hdmi) τοτε εβαλα την παλια καρτα συνδεσα την οθόνη ΜΕ το ανταπτορακι κ μου παρουσίασε το προβλημα π εχω

πιστευω......problem spotted
Post Reply

Return to “Hardware”