προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
manolis705
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Wed Dec 05, 2012 2:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by manolis705 »

γιεα σας ΕΜΠιτες

αγορασα σημερα καινουρια καρτα γραφικων, την εγκατεστησα χωρις κανενα προβλημα
μετα απο λιγο παρατηρησα ενα "τρεμουλο" στη φωτεινοτητα της οθονης. Το εκανε συνεχεια ανεξαρτητα απο το αν παιζω καποιο παιχνιδιη οχι.
αναβαθμισα τους drivers, τσεκαρα αν κανει καλη επαφη το καλωδιο της οθονης με την καρτα... τιποτα

το μοντελο της καρτας ειναι AMD RADEON 7750 1 GB oc-edition GDDR5 κατασκευαστης MSI

εχετε να μου προτεινετε καποια λυση? εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο?
ευχαριστω
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by ιστορικός mech-eng »

βγαλτην και ξαναβαλτην...ισως να μην εχει κλειδωσει καλα στην θεση της.
επισης τσεκαρε το τροφοδοτικο σου ισως να εχει καποιο προβλημα και να τα κανει αυτα...

ισως βεβαια να επεσες σε ελλατωματικη καρτα...αν εχει εγγυηση παντως καλο θα ηταν να την πας πισω και να αναφερεις το προβλημα....
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by BinLaden »

Επίσης, έλεγξε το καλώδιο TV-GPU. Κάποτε, βάλε-βγάλε μου είχε κοπεί ένα από αυτά τα χρυσά pin-άκια στο VGA cable, χωρίς να το πάρω χαμπάρι, και μου και τα έδειχνε όλα με έναν.. έξτρα τόνο πράσινο (καθώτι παο όχι ότι με χάλαγε, αλλά όπως και να ναι μέχρι να το βρώ και να το αλλάξω κόντεψα να τρελαθώ).

Εάν το σύστημα σου πληρεί όλες τις προϋποθέσεις της GPU σου (min CPU/RAM/PSU requirements) και εφόσον είσαι σίγουρος για την εγκατάστασή της, έτυχες ελλατωματικό κομμάτι. Δίπλωσέ την όπως την πείρες και πήγαινε άλλαξέ την.

*Edit: Επίσης, σιγουρέψου για το refresh rate (δεξί click, display/properties) ότι είναι 60Hz, και ότι η οθόνη σου δεν έχει κάποιο Auto Adjustment το οποιό θα μπορούσε να τρέχει και να το κάνει αυτό (από το panel της).
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by zke »

Δοκίμασες αν συμβαίνει το ίδιο ακόμα κι όταν έχεις άλλη κάρτα;; Κατά τα άλλα, λειτουργεί κανονικά ή έχεις κι άλλα προβλήματα (π.χ. χαμηλή απόδοση σε κάποια παιχνίδια);
manolis705
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Wed Dec 05, 2012 2:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by manolis705 »

ιστορικός mech-eng wrote:βγαλτην και ξαναβαλτην...ισως να μην εχει κλειδωσει καλα στην θεση της.
επισης τσεκαρε το τροφοδοτικο σου ισως να εχει καποιο προβλημα και να τα κανει αυτα...

ισως βεβαια να επεσες σε ελλατωματικη καρτα...αν εχει εγγυηση παντως καλο θα ηταν να την πας πισω και να αναφερεις το προβλημα....
πιστευω εχει κουμπωσει καλα αλλωστε η μητρικη εχει ενα στηρικτικο στην θυρα PCI για να συγρατει την καρτα
δεν νομιζω πως ειναι το τροφοδοτικο, θελει ελαχιστο 400 βαττ και το δικο μου ειναι 500 (και μαλιστα συνισταται τοσο)
η καρτα ειναι ολοκαινουρια, αυριο αν συνεχισει τα ιδια κ δεν βρω λυση θα την παω πισω
manolis705
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Wed Dec 05, 2012 2:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by manolis705 »

BinLaden wrote:
*Edit: Επίσης, σιγουρέψου για το refresh rate (δεξί click, display/properties) ότι είναι 60Hz, και ότι η οθόνη σου δεν έχει κάποιο Auto Adjustment το οποιό θα μπορούσε να τρέχει και να το κάνει αυτό (από το panel της).
τωρα που το λες........
μαλλον ειναι στα 75 απ οτι θυμαμαι αλλα θα ξανατσεκαρω
manolis705
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Wed Dec 05, 2012 2:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by manolis705 »

zke wrote:Δοκίμασες αν συμβαίνει το ίδιο ακόμα κι όταν έχεις άλλη κάρτα;; Κατά τα άλλα, λειτουργεί κανονικά ή έχεις κι άλλα προβλήματα (π.χ. χαμηλή απόδοση σε κάποια παιχνίδια);
το προβλημα εμφανιστηκε οταν εβαλα την εν λογω καρτα, με την προηγουμενη δεν ειχα τετοιο προβλημα
κατα τ' αλλα λειτουργει αψογα, εξαιρετικη αποδοση σε υψηλα γραφικα αλλα αυτο το τρεμουλο της φωτεινωτητας ειναι πολυ ενοχλητικο, μεχρι και πονοκεφαλο κοντεψε να μου φερει...
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by BinLaden »

Σε θυμήθηκα σήμερα που έβαζα μια 7770 σε ένα φίλο.. Μήπως φταίει το vsync?

CCC->Gaming->Vertical Sync always enabled.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by ιστορικός mech-eng »

manolis705 wrote:
zke wrote:Δοκίμασες αν συμβαίνει το ίδιο ακόμα κι όταν έχεις άλλη κάρτα;; Κατά τα άλλα, λειτουργεί κανονικά ή έχεις κι άλλα προβλήματα (π.χ. χαμηλή απόδοση σε κάποια παιχνίδια);
το προβλημα εμφανιστηκε οταν εβαλα την εν λογω καρτα, με την προηγουμενη δεν ειχα τετοιο προβλημα
κατα τ' αλλα λειτουργει αψογα, εξαιρετικη αποδοση σε υψηλα γραφικα αλλα αυτο το τρεμουλο της φωτεινωτητας ειναι πολυ ενοχλητικο, μεχρι και πονοκεφαλο κοντεψε να μου φερει...

φιλε το εχω παρατηρησει και εγω σε παιχνιδια με hd αναλυση και τα γραφικα στο full ,βεβαια εγω το βλεπω στις οθονες αναμονης που ειναι καταμαυρες οταν φορτωνει μια πιστα για παραδειγμα...αλλα κατα τ αλλα δεν εχω παρατηρησει τοσο εντονη αλλαγη της φωτεινοτητας που να δημιουργει προβλημα...
manolis705
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Wed Dec 05, 2012 2:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: προβλημα με καινουρια καρτα γρφικων

Post by manolis705 »

οκ λυθηκε το προβλημα οταν εκανα underclock το engine clock της καρτας κατα μερικα MHz
βεβαια το τρεμουλο δεν σταματησε αμεσως, επρεπε να περιμενω μεχρι το επομενο ρεσταρτ ωστε να λειτουργησει το underclock. τωρα δοξα το θεω μην την ματιασω δουλευει αψογα
Post Reply

Return to “Hardware”