Επιλογή επεξεργαστή

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
ojunm
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 6
Joined: Sat Oct 20, 2012 12:12 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Επιλογή επεξεργαστή

Post by ojunm »

Θέλω να πάρω έναν σταθερό υπολογιστή για gaming και δεν ξέρω τι επεξεργαστή να βάλω . Είμαι μεταξύ του Intel Core i5 3330 (s 1155 , 3 GHz , 6 MB) και του AMD FX 4300(AM3+,3,8 GHz,8 Mb) . Θα ήθελα την γνόμη σας για το ποιος είναι ο καλύτερος .
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Επιλογή επεξεργαστή

Post by BinLaden »

Μεταξύ αυτών των δύο, σίγουρα ο i5 αποτελεί πιο δυνατή επιλογή. Γιατί όμως όχι τον FX 8320 στα ίδια λεφτά με i5, που αποτελεί σαφώς πολύ καλύτερη επιλογή;
Last edited by BinLaden on Tue Feb 19, 2013 10:33 pm, edited 1 time in total.
ojunm
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 6
Joined: Sat Oct 20, 2012 12:12 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: Επιλογή επεξεργαστή

Post by ojunm »

Θα έχει δηλαδη καλύτερες επιδόσεις αυτός ο Amd στα παιχνίδια και γενικα στο πόσο γρήγορα θα λειτουργεί ο υπολογιστής σε σχέση με τον intel i5 :?:
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Επιλογή επεξεργαστή

Post by ιστορικός mech-eng »

αν θελεις εναν υπολογιστη για gaming προτεινω εναν intel i7
(i7-3930K) αρκετα ακριβος αλλα σιγουρα οι 6 πυρηνες ειναι καλυτεροι απο 4,και κυριως δεν θα γονατιζει σε απαιτητικα παιχνιδια,ασε που θα αργησεις πολυ να τον αντικαταστησεις ...
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Επιλογή επεξεργαστή

Post by BinLaden »

Συγκριτικά με τον i5, θα είναι πάνω κάτω τα ίδια (ίσως πολύ ελαφρός καλύτερος, αλλά διαφορά μη ορατή). Για εμένα το μεγαλύτερο του πλεονέκτημα είναι ότι είναι 8 core (multi-tasking, plus όσο εξελίσονται τα game engines ίσως να γίνουν χρήσιμοι και εκεί) αλλά κυρίως ότι είναι πολύ overclockable (πολύ άνετα τον πας 4.5+ GHz), για όταν έρθει η στιγμή και.. γονατίσει. Εγώ πάντως, αν και.. intel fanboy, αυτόν θα επέλεγα, με τα σημερινά δεδομένα.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Επιλογή επεξεργαστή

Post by ιστορικός mech-eng »

BinLaden wrote:Συγκριτικά με τον i5, θα είναι πάνω κάτω τα ίδια (ίσως πολύ ελαφρός καλύτερος, αλλά διαφορά μη ορατή). Για εμένα το μεγαλύτερο του πλεονέκτημα είναι ότι είναι 8 core (multi-tasking, plus όσο εξελίσονται τα game engines ίσως να γίνουν χρήσιμοι και εκεί) αλλά κυρίως ότι είναι πολύ overclockable (πολύ άνετα τον πας 4.5+ GHz), για όταν έρθει η στιγμή και.. γονατίσει. Εγώ πάντως, αν και.. intel fanboy, αυτόν θα επέλεγα, με τα σημερινά δεδομένα.
η αληθεια ειναι οτι δεν εχω χρησιμοποιησει 8πυρηνο για να ξερω ,αλλα με τετοιο overclocking φανταζομαι μπαινεις σε αλλα κολπα με την ψυξη (υδροψυξη κτλ) που αναγκαστηκα σε βαζουν σε αλλες διαδικασιες...ασε που θελεις 800 W power supply και εχει ακριβυνει και το ρευμα :P
ojunm
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 6
Joined: Sat Oct 20, 2012 12:12 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: Επιλογή επεξεργαστή

Post by ojunm »

Α οκ , ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :!:

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο , έχω ακούσει ότι οι amd έχουν μικρή διάρκια ζωής , ξέρει κάποιος αν είναι αλήθεια ?
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Επιλογή επεξεργαστή

Post by BinLaden »

@Ιστορικός: Not really! Αυτό είναι το καλό. Φαντάσου ότι από μόνος του (με εργοστασιακή αερόψυκτρα) πάει στα 4GHz αυτόματα σε περίπτωση πλήρους φορτίου. Γενικά στο O/C οι AMD συμπεριφέρονται πολύ καλύτερα από intel.

@ojunm: Δε ξέρω γιατί το άκουσες αυτό. Ίσως γιατί όσοι πέρνουν amd φροντίζουν.. να τους ξεζουμίσουν λίγο, νιας και είναι αρκετά καλοί στο o/c. Κατά τα άλλα, αν και δεν είχα ποτέ AMD, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.
Post Reply

Return to “Hardware”