Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by Enositis »

Καλησπέρα παιδιά,

Στο Σκληρό δίσκο μου C γράφει "29,9 GB free space out of 100 GB" ενώ όταν πήγα να δω πόσα πραγματικά έχει τα αρχεία δεν ξεπερνούσαν τα 35 GB.
Έχει κανείς καμία ιδέα;
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by cgkr »

Τα 35GB πώς τα είδες; Υπολόγισες και τα hidden;
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by Enositis »

cgkr wrote:Τα 35GB πώς τα είδες; Υπολόγισες και τα hidden;
Δεν έχω hidden. Ούτε έχω λόγω να έχω hidden.
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by cgkr »

Τα περισσότερα hidden είναι system files, δεν μιλάω για τσόντες.
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by who »

Κι εγώ εχώ έναν 500άρι σκληρό και έχει by-default ένα έλλειμμα 50-60 Gb. Δεν είμαι ειδικός, αλλά φαντάζομαι ότι στον σκληρό είναι αποθηκευμένο και το λειτουργικό;

Επίσης με μια γρήγορη ματιά, θα βρεις διάφορες απαντήσεις στο net, όπου μεταξύ άλλων θα δεις ότι συνήθως η χωρητικότητα του σκληρού δίσκου είναι μικρότερη (κατά ~20 Gb) σε σχέση με ό,τι λέει ο κατασκευαστής.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by SlasherG »

Άσχετο, αλλά μερικές φορές σε κλέβουν και στην μετατροπή 1 GB σε 1000 ΜΒ, αντί για 1024 MB.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
Ace
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 54
Joined: Thu Jan 28, 2010 11:46 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός
Gender: Female

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by Ace »

Δοκίμασε και ένα defragment (ανασυγκρότηση) ειδικά αν έχεις τον ίδιο σκληρό δίσκο πολλά χρόνια και δεν έχεις κάνει ποτέ format. Με τον καιρό κατεστραμμένα αρχεία, ατελής διαγραφές κτλπ πιάνουν χώρο που δεν τον βλέπεις. Επιπλέον, (ειδικά σε λαπτοπ) πολλοί κατασκευαστές κρατάνε ένα hidden partition στο σκληρό δίσκο με αποθηκευμένο το λειτουργικό τα drivers και ότι άλλο είχε ο υπολογιστής σου όταν τον αγόρασες, σε περίπτωση που χαθεί κάτι.

Επιπλέον, όταν λένε 500GB στην πραγματικότητα εννοούν 500,000,000 bytes και στην μετατροπή (όπως έγραψε και ο από πάνω) γίνετε κάτι λιγότερο (ακριβώς επειδή διαιρούν με 1024 και όχι με 1000)
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by who »

SlasherG wrote:Άσχετο, αλλά μερικές φορές σε κλέβουν και στην μετατροπή 1 GB σε 1000 ΜΒ, αντί για 1024 MB.

+1

Κανονικά 1Gb είναι 2^30, όχι 10^9 όπως και το πλασάρουν τελικά.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by cgkr »

Ace wrote:Επιπλέον, (ειδικά σε λαπτοπ) πολλοί κατασκευαστές κρατάνε ένα hidden partition στο σκληρό δίσκο με αποθηκευμένο το λειτουργικό τα drivers και ότι άλλο είχε ο υπολογιστής σου όταν τον αγόρασες, σε περίπτωση που χαθεί κάτι.
Αυτό που λες φαίνεται και στο Total Space όπως. Πχ το laptop μου που έχει αυτό το feature δείχνει τον C: του 451GB λόγω του hidden partition. Το pc του ΜΙχάλη βλέπει τον σκληρό δίσκο 100GB άσχετα με το πόσο έιναι αυτός φυσικά. Απλά δεν βγαίνει η αφαίρεση: [συνολικός χώρος] - [χώρος που πιάνουν τα αρχεία] = [χώρος που περισσεύει]
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by Enositis »

Ace wrote:Δοκίμασε και ένα defragment (ανασυγκρότηση) ειδικά αν έχεις τον ίδιο σκληρό δίσκο πολλά χρόνια και δεν έχεις κάνει ποτέ format. Με τον καιρό κατεστραμμένα αρχεία, ατελής διαγραφές κτλπ πιάνουν χώρο που δεν τον βλέπεις. Επιπλέον, (ειδικά σε λαπτοπ) πολλοί κατασκευαστές κρατάνε ένα hidden partition στο σκληρό δίσκο με αποθηκευμένο το λειτουργικό τα drivers και ότι άλλο είχε ο υπολογιστής σου όταν τον αγόρασες, σε περίπτωση που χαθεί κάτι.

Επιπλέον, όταν λένε 500GB στην πραγματικότητα εννοούν 500,000,000 bytes και στην μετατροπή (όπως έγραψε και ο από πάνω) γίνετε κάτι λιγότερο (ακριβώς επειδή διαιρούν με 1024 και όχι με 1000)
Κάνω αρκετά συχνά. Όποτε αφαιρώ ή προσθέτω μεγάλα αρχεια. Έκανα και σήμερα αλλα δεν είδα κάποια αλλαγή. πάλι 70% full είναι και θέλω να το ρίξω στο 50%
Post Reply

Return to “Hardware”