Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by Kitharistas »

Δοκίμασε κάποιο εργαλείο καθαρισμού registry κλπ. Θα σου καθαρίσει τον σκληρό από υπολείμματα και κατεστραμμένα αρχεία και ένα σωρό πληροφορίες που αποθηκεύονται ως temporal. Εμένα μου έδωσε +15GB περίπου.

Δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση.
Rock on buddies...
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by cgkr »

Kitharistas wrote:Δοκίμασε κάποιο εργαλείο καθαρισμού registry κλπ. Θα σου καθαρίσει τον σκληρό από υπολείμματα και κατεστραμμένα αρχεία και ένα σωρό πληροφορίες που αποθηκεύονται ως temporal. Εμένα μου έδωσε +15GB περίπου.

Δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση.
CCleaner;
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by Kitharistas »

cgkr wrote:CCleaner;
Tune Up Utilities είναι free για κανά μήνα και γενικά σου δίνει και tips για τον υπολογιστή σου.
Rock on buddies...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by eΝy »

Enositis wrote:Καλησπέρα παιδιά,

Στο Σκληρό δίσκο μου C γράφει "29,9 GB free space out of 100 GB" ενώ όταν πήγα να δω πόσα πραγματικά έχει τα αρχεία δεν ξεπερνούσαν τα 35 GB.
Έχει κανείς καμία ιδέα;
C://Documents and Settings/"User"/Local Settings
C://Documents and Settings/"User"/Application Data

Δύο hidden folders που θα είναι εύκολα 15 από τα χαμένα gb που ψάχνεις. Μέσα εκεί είναι η cache του browser (όλα τα αποθηκευμένα εικονίδια από τις σελίδες που μπαίνεις), τα temporary files, τα emails σου και άπειρα άλλα που δεν έχεις φανταστεί καν ότι κρατάει σαν τοπικά αντίγραφα το σύστημα.

Για να δεις αυτά τα δύο folders, τράβα σε ένα παράθυρο στο μενού Tools-> Folder Options->View->Show hidden folders and files. Μην τα κάνεις delete γιατί θα κλάψεις.

Επιπροσθέτως πήγαινε My Computer -> Properties->System Restore-> και βγάλε το system restore γιατί σου τρώει ένα 10% του σκληρού χωρίς λόγο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by Enositis »

ευχαριστώ πολύ
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by sid »

Έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς αλλά όχι με τον σκληρό δίσκο
πρέπει να της δείξω ποιό είναι το αφεντικό
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
GRP
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 96
Joined: Fri Jul 15, 2011 1:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by GRP »

Δοκίμασε να πας στο command prompt και να τρέξεις το «vssadmin list shadowstorage».
Δες πόσο χώρο έχει δώσει για το shadow copy και αν θες μπορείς να τον μειώσεις πχ στα 2GB με την «vssadmin resize shadowstorage /On=C: /For=C: /Maxsize=2GB» . Το έχω κάνει στο Laptop (είχε by default 40GB σε 300GB σκληρό αν θυμάμαι καλά) και μέσα σε 4 χρόνια χρήσης δεν έχω καταλάβει την παραμικρή διαφορά – πέρα από το ότι σταμάτησε να μου τρώει σκληρό φυσικά :)
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Λιγότερο free space απο το πραγματικό

Post by eΝy »

GRP wrote:Δοκίμασε να πας στο command prompt και να τρέξεις το «vssadmin list shadowstorage».
Δες πόσο χώρο έχει δώσει για το shadow copy και αν θες μπορείς να τον μειώσεις πχ στα 2GB με την «vssadmin resize shadowstorage /On=C: /For=C: /Maxsize=2GB» . Το έχω κάνει στο Laptop (είχε by default 40GB σε 300GB σκληρό αν θυμάμαι καλά) και μέσα σε 4 χρόνια χρήσης δεν έχω καταλάβει την παραμικρή διαφορά – πέρα από το ότι σταμάτησε να μου τρώει σκληρό φυσικά :)

Code: Select all

vssadmin list shadows
Αν απενεργοποιήσεις το System Restore δεν θα βρεις εδώ τίποτα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Hardware”