Προβλημα με το driver?

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Προβλημα με το driver?

Post by Enositis »

Καλημέρα Παιδια,
Είχα αγοράσει ένα παιχνίδι το Rome Total War.Οι απαιτήσεις του δείχνουν να είναι συμβατές με το σύστημα μου παρόλα αυτά το παιχνίδι δεν παίζει.
την πρώτη φορά έκανε εγκατάσταση με τα χίλια ζόρια αλλα μετά όσο κι αν πατόυσα το εικονίδιο το autoplay δεν άρχιζε με τίποτα.
Πήγα στη Χίο για Χριστούγεννα γυρναω μετα απο μια εβδομαδα και ως δια μαγειας όλα ηταν κομπλε.
Το ξαναεγκαθιστω(τουρμπο αυτή τη φορά) και έπαιζε κανονικα.
Με τον καιρο αρχισε να μην μπαίνει αμέσως,να πατώ το εικονίδιο και να μπαίνει και μετα απο 10 λεπτα ή πολλες παρατεταμένες προσπάθειες(μάλιστα αν έβγαζα και ξαβαέβαζα το cd έπαιρνε μπρος αμέσως.Λίγο πριν την εξεταστική ενω είχα κατακαυλώσει σε μία μαχη μου βγάζει error κλείνει το παιχνίδι κι απο τότε δεν μπορούσα να ξαναπαίξω.ΤΟ έκανα απεγκατάσταση και τώρα δε μου βγάζει ΚΑΝ το μενού της εγκατάστασης.
Φταίει το cd driver μου;Ή το cd?
Είχα δειλημα να το βαλω στα Hardware η στα Software
Anyway αναμένω απάντηση και ευχαριστώ εκ των προτέρων
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Προβλημα με το driver?

Post by eΝy »

Enositis21 wrote:Καλημέρα Παιδια,
Είχα αγοράσει ένα παιχνίδι το Rome Total War.Οι απαιτήσεις του δείχνουν να είναι συμβατές με το σύστημα μου παρόλα αυτά το παιχνίδι δεν παίζει.
την πρώτη φορά έκανε εγκατάσταση με τα χίλια ζόρια αλλα μετά όσο κι αν πατόυσα το εικονίδιο το autoplay δεν άρχιζε με τίποτα.
Πήγα στη Χίο για Χριστούγεννα γυρναω μετα απο μια εβδομαδα και ως δια μαγειας όλα ηταν κομπλε.
Το ξαναεγκαθιστω(τουρμπο αυτή τη φορά) και έπαιζε κανονικα.
Με τον καιρο αρχισε να μην μπαίνει αμέσως,να πατώ το εικονίδιο και να μπαίνει και μετα απο 10 λεπτα ή πολλες παρατεταμένες προσπάθειες(μάλιστα αν έβγαζα και ξαβαέβαζα το cd έπαιρνε μπρος αμέσως.Λίγο πριν την εξεταστική ενω είχα κατακαυλώσει σε μία μαχη μου βγάζει error κλείνει το παιχνίδι κι απο τότε δεν μπορούσα να ξαναπαίξω.ΤΟ έκανα απεγκατάσταση και τώρα δε μου βγάζει ΚΑΝ το μενού της εγκατάστασης.
Φταίει το cd driver μου;Ή το cd?
Είχα δειλημα να το βαλω στα Hardware η στα Software
Anyway αναμένω απάντηση και ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν θα installαριστεί μέχρι να τελειώσει η εξεταστική. Είναι για parental contol reasons.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Προβλημα με το driver?

Post by castiel »

tip: ποτέ μην αγοράσεις παιχνίδι πριν το κατεβάσεις για να δεις ότι όλα είναι οκ, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει το pc σου που θα σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου :p

δεν έχεις κανένα άλλο pc να το δοκιμάσεις?
τι λειτουργικό έχεις?
μήπως την περίοδο που έπαιζες κανονικά το παιχνίδι, άρχισες να γ@μας και το pc με άλλα προγράμματα κλπ με αποτέλεσμα να επηρεάσει και το παιχνίδι?
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Προβλημα με το driver?

Post by Enositis »

castiel wrote:tip: ποτέ μην αγοράσεις παιχνίδι πριν το κατεβάσεις για να δεις ότι όλα είναι οκ, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει το pc σου που θα σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου :p

δεν έχεις κανένα άλλο pc να το δοκιμάσεις?
τι λειτουργικό έχεις?
μήπως την περίοδο που έπαιζες κανονικά το παιχνίδι, άρχισες να γ@μας και το pc με άλλα προγράμματα κλπ με αποτέλεσμα να επηρεάσει και το παιχνίδι?
θα το δοκιμασω σε αλλο υπολογιστη
Windows Xp
οχι δεν αρχισα να το γαμαω ουτε ιους ειχα
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Προβλημα με το driver?

Post by sid »

Enositis21 wrote:Καλημέρα Παιδια,
Είχα αγοράσει ένα παιχνίδι το Rome Total War.Οι απαιτήσεις του δείχνουν να είναι συμβατές με το σύστημα μου παρόλα αυτά το παιχνίδι δεν παίζει.
την πρώτη φορά έκανε εγκατάσταση με τα χίλια ζόρια αλλα μετά όσο κι αν πατόυσα το εικονίδιο το autoplay δεν άρχιζε με τίποτα.
Πήγα στη Χίο για Χριστούγεννα γυρναω μετα απο μια εβδομαδα και ως δια μαγειας όλα ηταν κομπλε.
Λίγο πριν την εξεταστική ενω είχα κατακαυλώσει σε μία μαχη μου βγάζει error κλείνει το παιχνίδι κι απο τότε δεν μπορούσα να ξαναπαίξω.ΤΟ έκανα απεγκατάσταση και τώρα δε μου βγάζει ΚΑΝ το μενού της εγκατάστασης.
Φταίει το cd driver μου;Ή το cd?
Είχα δειλημα να το βαλω στα Hardware η στα Software
Anyway αναμένω απάντηση και ευχαριστώ εκ των προτέρων
ξανακάνε διακοπές σε νησί για μια βδομάδα

(αν ήμουν ο spyros θα πρόσθετα και εμότικον)

ξανακάνε διακοπές σε νησί για μια βδομάδα :!:

ή


ξανακάνε διακοπές σε νησί για μια βδομάδα 8-)
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Προβλημα με το driver?

Post by Enositis »

all. koukoulofloros wrote:
Enositis21 wrote:Καλημέρα Παιδια,
Είχα αγοράσει ένα παιχνίδι το Rome Total War.Οι απαιτήσεις του δείχνουν να είναι συμβατές με το σύστημα μου παρόλα αυτά το παιχνίδι δεν παίζει.
την πρώτη φορά έκανε εγκατάσταση με τα χίλια ζόρια αλλα μετά όσο κι αν πατόυσα το εικονίδιο το autoplay δεν άρχιζε με τίποτα.
Πήγα στη Χίο για Χριστούγεννα γυρναω μετα απο μια εβδομαδα και ως δια μαγειας όλα ηταν κομπλε.
Λίγο πριν την εξεταστική ενω είχα κατακαυλώσει σε μία μαχη μου βγάζει error κλείνει το παιχνίδι κι απο τότε δεν μπορούσα να ξαναπαίξω.ΤΟ έκανα απεγκατάσταση και τώρα δε μου βγάζει ΚΑΝ το μενού της εγκατάστασης.
Φταίει το cd driver μου;Ή το cd?
Είχα δειλημα να το βαλω στα Hardware η στα Software
Anyway αναμένω απάντηση και ευχαριστώ εκ των προτέρων
ξανακάνε διακοπές σε νησί για μια βδομάδα

(αν ήμουν ο spyros θα πρόσθετα και εμότικον)

ξανακάνε διακοπές σε νησί για μια βδομάδα :!:

ή


ξανακάνε διακοπές σε νησί για μια βδομάδα 8-)
αν ημουν κιθαριστας θα σου εριχνα ban :P :mrgreen:

κανεις με μια κανονική απάντηση;
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Προβλημα με το driver?

Post by castiel »

αν θες φερτο μου απο δευτέρα να το τσεκάρω και στο δικό μου το pc πάντως...
[παρασκευή δεν θα μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου]
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
mitsaras
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 224
Joined: Sat Apr 10, 2010 7:57 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Location: Polytexneio FM!!! Naypigoi ston Aera!!!

Re: Προβλημα με το driver?

Post by mitsaras »

Μιχαλη δοκιμασε αυτο εδω να δεις αν ειναι οντως συμβατο με το hardware και ποσο συμβατο: http://www.systemrequirementslab.com/cyri/

Αν θυμασαι πες μας τι εγραφε το error που εμφανιστηκε την τελευταια φορα που επαιξες το παιχνιδι και σε πεταξε εξω. Ισως βοηθησει.

Ριξε και ενα ξεσκονισμα στο pc, μπας και εχει πιασει πολυ σκονη μεσα και εχει στοιχειωσει το hardware :P
Το δικαίωμα να λες τη γνώμη σου δεν συνεπάγεται αυτόματα το δικαίωμα να σε παίρνουν στα σοβαρά...
Post Reply

Return to “Hardware”