Αγορά desktop PC

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Αγορά desktop PC

Post by kopanosAE »

Θέλω αν αγοράσω καινούργιο desktop. Ψάχνω για αξιόλογες ολοκληρωμένες προτάσεις (μητρική, επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, κουτί, σκληρός δίσκος (πόσοι και ποιοι;), DVD/CD -RW, κάρτα ήχου (αν χρειάζεται), κλπ).
Αναφορά στο θέμα των ssd θα ληφθεί ευνοϊκά υπ' όψην.

Όποιου η πρόταση αναδειχθεί η καλύτερη, θα τον ανταμείψω με ένα "μπράβο" και τρία "ευχαριστώ".
περιμένω απαντήσεις... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

edit: budget~= 700euro ίσως και λίγα παραπάνω, ανάλογα τι κερδίζω
Last edited by kopanosAE on Sat Feb 13, 2010 10:45 am, edited 1 time in total.
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by TiGinetai »

Δεν είπες το σημαντικότερο..budget??
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by kopanosAE »

ουπς... budget γύρω στα 700 euro. Όμως παίζει, ανάλογα τι θα πάρω, μπορεί και λίγα παραπάνω...
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by TiGinetai »

Να υποθέσω ότι το θες για γενική χρήση?




Αφού κατάφερα και του απόσπασα αυτές τις σημαντικότατες πληροφορίες πείτε και καμιά σύνθεση! :lol:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Αγορά desktop PC

Post by Doublecore »

πηγαινε στο http://www.plaisio.gr και εχει εκει section ''φτιαξε το δικο σου desktop'' να βρεις οτι σε βολευει.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by kopanosAE »

@TiGinetai: Ναι για γενική χρήση. Δεν θα παίζω (τα απαιτητικά) παιχνίδια.. ή τεσπα σπάνια, και για μια στο τόσο, μπορώ να τα βάλω σε χαμηλά γραφικά. => κάρτα γραφικών : φτηνή. Επίσης θέλω να είναι όσο γίνεται αθόρυβο, και να ανοίγει γρήγορα (γι αυτό εξετάζω το αν θα βάλω το λειτουργικο πάνω σε SSD ή όχι. λύση θα μπορούσε να είναι 2 παράλληλοι σκληροί για το λειτουργικό και ένας μεγαλύτερος για data). Δίλημμα είναι και η επιλογή intel ή athlon. Οι intel *λενε* ότι είναι πιο αξιόπιστοι, ο athlon *λενε* ότι κάνει περισσότερο θόρυβο και ότι ανεβάζει θερμοκρασία. Το γεγονός είναι ότι αν πάρω athlon, μπορώ να αγοράσω διπλάσιους πυρήνες με τα ίδια λεφτα.

@doublecore: ναι το έχω υπ'όψην μου το πλαίσιο, αλλά χρειάζομαι βοήθεια στο τι θα επιλέξω (βλ. προηγούμενη παράγραφο :P)
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Αγορά desktop PC

Post by ShadowMech »

Κοιτα για αυτο που ζητας τα 700 ειναι πολλα. Εγω περισυ με κατι λιγοτερο απο 400 πηρα μοναδα που για τις απαιτησεις μου φυσαει. Intel duo @ 2.8Ghz, 2Gb RAM, 350 Gb hdd (εχω συνδεσει και το δισκο απο το παλιο pc), ΝVidia με 512Μb(νομιζω) Μνημη, dvd writer.

So far εχω τρεξει οτι παιχνιδι εχω κατεβασει στα full γραφικα χωρις προβλημα και ζορι. Οποτε τη δουλεια σου την κανεις με λιγοτερα.

Αν σου περισσευουν ρε παιδι μου τοσα παρε laptop. Εχει το πλεονεκτημα οτι το πας οπου θες (βιβλιοθηκη, σχολή, σπίτι φιλου κλπ) αλλα το βασικο μειονεκτημα του οτι δεν αναβαθμιζεται ευκολα-οικονομικα. Αναλογα με τη χρηση που θες αποφασιζεις.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by TiGinetai »

Shadow τι παιχνίδια έπαιξες που τα είχες στο full και δεν κόλλαγαν? :lol:

kopanosAE κάρτα ήχου φυσικά δεν χρειάζεσαι..οθόνη θες :?:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Αγορά desktop PC

Post by ShadowMech »

Απο απαιτιτικα μονο assasins creed γενικα ειμαι του rpg, και επισης δε πολυπαιζω οποτε...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by TiGinetai »

Προφανώς δεν πολυπαίζεις(ούτε και εγώ αφού δεν έχω pc..) αλλά τα rpg είναι αρκετά απαιτητικά όποτε σε full δεν τα έπαιζες με τίποτα!!Παρόλαυτα δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης!

Kopanos θα σου προτείνω μόλις πεις αν θες οθόνη ή όχι..

Βέβαια για το θέμα του θορύβου θέλει λίγο ψάξιμο..αν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Για την εκκίνηση κατ' εμέ είναι λίγο υπερβολικό να πάρεις ssd γιατί ναι μεν κερδίζεις σε χρόνο αλλά είναι ακριβοί ακόμα..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Post Reply

Return to “Hardware”