Αγορά desktop PC

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Αγορά desktop PC

Post by BiG »

Γ@μησέ τα... Πονοκέφαλος είστε. Όπου λαλούν πολλοί Κοκόροι αργεί να ξημερώσει.
Που να πρωτοαπαντήσω τώρα ε???

Επειδή το θέμα με τους δίσκους το απαυτώσατε, αυτό που είπα είναι να βάλεις 2x1TB σε Raid 1 Mirroring. Θα βλέπεις 1TB, αλλά το άλλο TB θα είναι αντίγραφο του πρώτου και Vice Versa. Άρα έτσι θα έχεις το κεφαλάκι του ήσυχο για τα δεδομένα σου. Αν διάβαζες και το link από Wikipedia που έβαλα πιο πάνω, θα είχαμε καθαρίσει.

Πάμε πάλι:
http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

Επίσης έχε υπόψην ότι όταν βάλεις πολλούς δίσκους σε Raid μεγαλώνει το Seek Time! Οπότε ξέχνα και τις π@π@ριές για Raid 10.

@Don Molina:
Nα μην ξανακούσω ότι οι Raptors είναι αναξιόπιστοι. Ίσα ίσα, μπορώ να σου πω ότι στα χρόνια εμπειρίας και εργασίας μου σε εταιρείες κτλ κτλ που είχαμε αρκετούς Servers με Raptors σε συστοιχίες σπάνια έσκαγε κάποιος. Εν αντιθέση οι υπόλοιποι των 7.200 σαν τα μυγάκια. Διάβασε και στα Forums, τι λένε, Insomnia, TheLab, tomshardware, etc...

Τον Ε6500 τον είδα σήμερα στο e-shop. Άρα πρέπει να υπάρχει stock.
Όχι, τα εξτρά λεφτά για τον 8500, 7500 δεν αξίζουν. Πίστεψέ με, δεν θα καταλάβεις διαφορά..

Από προσωπική εμπειρία το OC δεν λέει, για την κ@βλα το κάνεις, αλλά σε συμπίεση ταινίας, εεε... έχει διαφορά! Μιλάμε για μισούς χρόνους κ έτσι.. Δηλαδή ο Ε6500 @ 2.93 μαμά, πάει εύκολα 4Ghz.. χαλαρότατα όμως με μία καλύτερη ψυκτρούλα και λίγα ρευματάκια. Προϋπόθεση η Καλή Μητρική που λέγαμε.

Την κάρτα γραφικών μην την πειράξεις. Εγώ με την 9800GTX μου, βέβαια σε 1920x1200 (24") σε full στο Crysis Warhead η κάρτα μου laggαρε.
Φανατικά 260GTX. Θα το μετανιώσεις.. Και να φανταστείς το Warhead είναι παλιό παιχνίδι.. και έρχονται παιχνιδάρες!

Καλύτερα να κόψεις από τη CPU και να τα χώσεις στην κάρτα γραφικών. Η ελαφρώς χαμηλότερη CPU δεν θα σταθεί εμπόδιο πουθενά, χωρίς να ισχύει το ίδιο για την GPU όμως..

Οι τέσσερις θέσεις 3.5" είναι μόνο για τους σκληρούς δίσκους.
Τα Opticals (DVD, etc) μπαίνουν σε θέσεις 5.25".
Το Midi κουτάκι που σου πρότεινα παίρνει 4 δίσκους, 4 Opticals, plus floppy.
Και σε περίπτωση που δε σε φτάσει ο χώρος για δίσκους, υπάρχουν Bays που μετατρέπουν τις 5.25" σε 3.5"¨για δίσκους.

Επαναλαμβάνω λοιπόν, το Coolermaster RC-534 RC-534-KKNA-GP CENTURION 534 BLACK είναι μιά χαρά κουτάκι!!

Ξεκαθάρισε το τοπίο??
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Αγορά desktop PC

Post by Mimo »

BiG wrote:Ξεκαθάρισε το τοπίο??
Nope lol

Βασικα εχω απορια επειδη τωρα με βαλατε κι εμενα στη πριζα αν και εχω γαμω τα rigs πιστευω αυτη τη στιγμη ενα raid ειναι το κερασακι στη τουρτα. Raptor or Cheetah? :mrgreen:
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by kopanosAE »

Άρα παίρνω
INTEL PENTIUM DUAL CORE E6500 2.93GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX *65ευρώ*
(γιατί γράφει dual core και όχι core 2 duo; έχουν διαφορά; <edit: ο 7500 έχει 3ΜΒ cache και ο 6500 2. τι είναι πια αυτό το cache?>)
COOLERMASTER RC-534 RC-534-KKNA-GP CENTURION 534 BLACK *50euro* <eshop>

@BiG:
μην συγχίζεσαι τρελό αγόρι :P
Για τον δίσκο 1τέρα, θα ακολουθήσω την πρώτη σου συμβουλή και θα κρατάω back-up τα σημαντικά αρχεία μου. no money για δεύτερο-σκληρό-για-data-των-90ευρώ.
Όσον αφορά τον σκληρό για το λειτουργικό: απ'ότι έχω καταλάβει, για να πετύχω (που θέλω) γρήγορη εκκίνηση και γρήγορο loading προγραμμάτων, δεν έχει σημασία η ταχύτητα που γράφει, αλλά πρέπει να διαβάζει γρήγορα. Αυτό δεν το πετυχαίνω με raid1; δηλαδή 2 σκληροί σε raid1 είναι καλύτεροι απο 1 raptor; αξίζει να αγοράσω 2 ραπτορ και να τους βαλω σε raid; βέβαια πάνε 260ευρώ (eshop).

με velociraptor, E6500 (cpu) και Centurion (κουτι) κάνω σούμα 785ευρώ. αν βάλω και το floppy από τον παλιό, 780 :mrgreen:

έκανα και ένα καλάθι αγορών στο e-shop (btw: να το παραγγείλω απο eshop?):

ΚΟΥΤΙΑ COOLERMASTER RC-534 RC-534-KKNA-GP CENTURION 534 BLACK 47.95 €
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ HEROICHI HC600TE 600W GREEN 80PLUS RETAIL 79.00 €
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ INTEL PENTIUM DUAL CORE E6500 2.93GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX 64.49 €
ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS P5QD TURBO 105.20 €
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ GIGABYTE GEFORCE GTX260 GV-N26OC-896I CUDA 896MB PCI-E RETAIL 179.00 €
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL WD1500HLFS VELOCIRAPTOR 150GB 10000RPM SATA2 128.00 €
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL WD10EADS 1TB CAVIAR GREEN SATA2 75.00 €
DVD RECORDER SONY OPTIARC AD-7243S DVD-RW BLACK BULK 20.10 €
ΜΝΗΜΗ RAM KINGSTON KVR800D2N5K2/4G DDR2 4GB (2X2GB) PC6400 800MHZ VALUE RAM DUAL CHANNEL KIT 84.92 €
Αξία προϊόντων: 783.66 €

αν έχει κάποιος κάποιο σχόλιο για την μνήμη, το DVD και τον σκληρό 1τέρα... τα επέλεξα κάπως πρόχειρα...
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Αγορά desktop PC

Post by BiG »

kopanosAE wrote:Άρα παίρνω
(γιατί γράφει dual core και όχι core 2 duo; έχουν διαφορά; <edit: ο 7500 έχει 3ΜΒ cache και ο 6500 2. τι είναι πια αυτό το cache?>)
Dual Core και Core 2 Duo σημαίνει ότι έχουν άλλο πυρήνα. Πρακτικά στην ίδια οικογένεια ανήκουν, αλλά το Dual Core είναι ελαφρώς κουτσουρεμένος. Λιγότερα Instruction Sets. Μην μου αγχώνεσαι, δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται! Σου λέω, δεν θα καταλάβεις διαφορά.

Η Cache είναι η εσωτερική μνήμη του επεξεργαστή. Η ALU όταν κάνει πράξεις αποθηκεύει τα αποτελέσματά της στην cache, για να μην τα πηγαινοφέρνει από την RAM, καθώς η cache είναι αρκετάαααα πιο γρήγορη από τη RAM. Υπό προϋποθέσεις λοιπόν βοηθάει όσο πιο μεγάλη cache έχεις.
Image
Ωστόσο τη μεγάλη διαφορά την κάνει ο πυρήνας.. και ο σχεδιασμός.. Να φανταστείς την εποχή που η AMD μεσουρανούσε, ο AMD με clock time της τάξεως 1.6Ghz, και 512kb ή 1Mb cache, χτυπούσε κάτω τον Pentium 4 στα 3.4Ghz με 4Mb cache.. Και ενεργειακά ο PIV ήταν καβουρδιστήρι! Τι θέλω να πω? Μην πιάνεσαι από τα απόλυτα νούμερα, τα Benchmarks μιλάνε.

Και άλλοι που είχαν την ίδια απορία με σένα:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/266 ... 6500-e7500

Μα αυτός ο Κυριακόπουλος στην Εισαγωγή στους Υπολογιστές, Αρχιτεκτονική Επεξεργαστών δεν σας έκανε? Νισάφι!
kopanosAE wrote: Όσον αφορά τον σκληρό για το λειτουργικό: απ'ότι έχω καταλάβει, για να πετύχω (που θέλω) γρήγορη εκκίνηση και γρήγορο loading προγραμμάτων, δεν έχει σημασία η ταχύτητα που γράφει, αλλά πρέπει να διαβάζει γρήγορα. Αυτό δεν το πετυχαίνω με raid1; δηλαδή 2 σκληροί σε raid1 είναι καλύτεροι απο 1 raptor; αξίζει να αγοράσω 2 ραπτορ και να τους βαλω σε raid; βέβαια πάνε 260ευρώ (eshop).
Κυρίως σε ενδιαφέρει το read, στο φόρτωμα και ξεκίνημα προγραμμάτων, αλλά και το write, γιατί και όταν φορτώνει ακόμα γράφει.
2 δίσκοι σε Raid 0 Stripping (είτε Raid 1 Mirroring όσον αφορά μόνο το read) θα σου δώσουν περίπου την ίδια απόδοση ενός VelociRaptor, αλλά χειρότερα (μεγαλύτερα) seek times. Γιατί όσο προσθέτεις δίσκους μεγαλώνουν τα seek times, άσε που ο Velociraptor έχει από μαμά του καλύτερο seek time έναντι οποιουδήποτε Sata των 7.200rpm.
Μετροπρογράμματα για δίσκους προτείνονται:
HD Tune: http://www.hdtune.com/
HD Tach: http://www.simplisoftware.com/Public/in ... est=HdTach

Εγώ έχω παίξει με όλα αυτά, έχω κάνει την κ@βλα μου για να το πω στα ίσα, ντάξει, έχω ηρεμήσει τώρα,
αλλά σαν παιδί και εσύ, καταλαβαίνω, θες να παίξεις.. σε νιώθω! Όταν βρεις τα φράγκα, ναι πάρε 2 Velociraptors! :twisted:

Και επειδή τα μεγάλα παιδιά δεν σταματούν να παίζουν ποτέ...
http://www.thelab.gr/ :arrow: Join the Club! :D :D :D

Καλά πας, προχώρα παραγγελία, καλό και το E-shop, δυστυχώς μονόδρομος σε πολλά πράγματα γιατί είναι το μόνο με τόση ποικιλία.
Αν έχεις σχετική εμπειρία και το έχεις ξανακάνει, θα σου πρότεινα να πάρεις τα κομμάτια στα κουτιά τους και να το συναρμολογήσεις μόνος σου.
Cable Stealthing στο κουτί, Plexy Glass και ιστορίες..
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by kopanosAE »

@BiG:
Ναι είχα ακούσει τι είναι η μνήμη cache (ναι στον Κυριακόπουλο). Διατύπωσα λάθος ερώτηση. Η σωστή ήταν "κατα πόσο βοηθάει στην απόδοση του επεξεργαστή η cache;" και αφού όπως είπες δεν έχουν ορατή διαφορά... 6500!.
Τώρα για σκληρό, αποφάσισα να θυσιάσω τον μεγάλο για τους 2 ραπτορ (:D) -κάπως θα τα βολέψω. Το πολύ πολύ τον φυτεύω αργότερα. Πάει λίγο παραπάνω, αλλά θα είναι πανέμορφο :mrgreen:
Ναι είχα συναρμολογήσει αυτόν που έχω τώρα, όμως έχουν περάσει 6 χρόνια.. τότε το είχα ψάξει αρκετά θυμάμαι... είχα πάρει έναν AMD 64 πάνω σε Asus μητρική και έναν Raptor για το λειτουργικό. Τώρα όμως έχει κάψει φλατζες... ακόμα και το floppy που λέω να κρατήσω δεν ξέρω μήπως βγάλει προβλήματα :P

Έφτιαξα την (μάλλον) τελική φόρμα στο eshop:

ΚΟΥΤΙΑ COOLERMASTER RC-534 RC-534-KKNA-GP CENTURION 534 BLACK 47.95 €
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ HEROICHI HC600TE 600W GREEN 80PLUS RETAIL 79.00 €
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ INTEL PENTIUM DUAL CORE E6500 2.93GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX 64.49 €
ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS P5QD TURBO 105.20 €
ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ GIGABYTE GEFORCE GTX260 GV-N26OC-896I CUDA 896MB PCI-E RETAIL 179.00 €
ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL WD1500HLFS VELOCIRAPTOR 150GB 10000RPM SATA2 x2 255.96 €
DVD RECORDER SONY OPTIARC AD-7243S DVD-RW BLACK BULK 20.10 €
ΜΝΗΜΗ RAM KINGSTON KVR800D2N5K2/4G DDR2 4GB (2X2GB) PC6400 800MHZ VALUE RAM DUAL CHANNEL KIT 84.89 €
Αξία προϊόντων: 836.59 €
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Αγορά desktop PC

Post by BiG »

Πουλήθηκε στον Κύριο! Καλορίζικο! :)

Περιμένουμε κέρασμα ε?
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Αγορά desktop PC

Post by Mimo »

Εμενα με βλεπω να τσιμπαω 2 f3 spinpoint 500ρηδες τωρα και με raid μετα γαματα... 8-)

υσ1: ειναι αυτη τη στιγμη οι ταχυτεροι στο read/write average απο Tom's μερια που εχω διαβασει
υσ2: και κανουν μονο 50 γιουρια στο Πλαισιο ρε
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Αγορά desktop PC

Post by BiG »

Mimo wrote: υσ1: ειναι αυτη τη στιγμη οι ταχυτεροι στο read/write average απο Tom's μερια που εχω διαβασει
υσ2: και κανουν μονο 50 γιουρια στο Πλαισιο ρε
Υ.Γ.1 Εγώ Samsung δίσκο δε θα αγόραζα..
γιατί δεν δίνουν σταθερές ταχύτητες στα bench, αν δεις την καμπύλη κάνει πολλά μικρά σκαμπανεβάσματα, ενώ οι WD και Seagate είναι πιο σταθεροί.
Και έπειτα , τι Access Time έχουν?????

Υ.Γ.Γ.2 Το φτηνό το πράμα το τρώνε τα σκυλιά! :P :oops:
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Αγορά desktop PC

Post by Spyrοs »

Guys ο αδερφός μου θα στήσει καινούργιο PC με i5 πάνω.

Τι Windows 7 πρέπει να βάλει, 32-bit ή 64-bit :?:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Αγορά desktop PC

Post by Mimo »

Αναλογα τι μνημη RAM ψηνεται να βαλει ετσι δε παει? Νομιζω στα Windows 7 μπορει να βαλει μεχρι 4 gb και απο κει και πανω πρεπει να βαλει τα 64bit. :roll:
Post Reply

Return to “Hardware”