Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Έχετε μόνιμα ανοιχτό το WiFi σπίτι σας?

Το έχω μόνιμα ανοικτό.
24
69%
Το έχω μόνιμα κλειστό.
1
3%
Το ανοίγω για λίγο άμα μου χρειαστεί.
10
29%
 
Total votes: 35

User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by eΝy »

Chriss78 wrote:Μαγκες δεν ειναι λιγα τα 2.4 GHz που εκπεμπουν τα wireless . . . Εγω ενεργοποιω το wi-fi του router μου μονο για να κανω software and system update στο Sony PSP και το Microsoft XBOX 360. Αρκετη ακτινοβολια δεχομαι απο το περιβαλλον γυρω μου καθως και απο το κινητο μου τηλεφωνο (και ας μιλαω κατα μεσο ορο 15 λεπτα/ημερα)
Παιδιά έχετε υπόψιν σας πόση ακτινοβολία δέχεστε από τον ήλιο κάθε μέρα;;
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Chriss78
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 71
Joined: Wed Mar 10, 2010 6:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: P I R E A S

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Chriss78 »

Σ ω σ τ ο και αυτο! Οποτε περιοριζουμε οτι μπορουμε γιατι σε λιγα χρονια θα αρχισουν να ψηνονται τιποτα εγκεφαλοι !!!! Το νου σας!
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Λakedaimonas »

Αυτό που λέει ο eny ισχύει αλλά είναι εντελώς φυσιολογικό και η φυσιολογική έκθεση στον ήλιο μόνο καλό κάνει, σαν επιχείρημα πάντως δεν στέκει και είναι μια γρήγορη απάντηση που ακόμα και αυτός που την εκφράζει κατά βάθος δεν πείθει τον εαυτό του. Anyway θα επανέλθω με συγκεκριμένες πληροφορίες πάνω στο θέμα για να μην σας λέω μαλακίες και αερολογίες.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by TiGinetai »

Το θέμα δεν είναι ότι δεχόμαστε από τον ήλιο αλλά το ότι πλέον δεχόμαστε από άλλες 209348348984357 πηγές που σημαίνει ότι ενώ αρχικά οι ποσότητες που δεχόμαστε από την ίδια την φύση είναι σε "νορμάλ" επίπεδα(ή ήταν τέλος πάντων..), πλέον δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο. Για το wifi τι να πω. Έχουμε κινητά στα 10cm, αν κάνετε 1 scan στο wifi σας θα βρείτε τουλάχιστον 3-4 συνδέσεις να παίζουν..τι να λέμε τώρα.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote:Το θέμα δεν είναι ότι δεχόμαστε από τον ήλιο αλλά το ότι πλέον δεχόμαστε από άλλες 209348348984357 πηγές που σημαίνει ότι ενώ αρχικά οι ποσότητες που δεχόμαστε από την ίδια την φύση είναι σε "νορμάλ" επίπεδα(ή ήταν τέλος πάντων..), πλέον δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο. Για το wifi τι να πω. Έχουμε κινητά στα 10cm, αν κάνετε 1 scan στο wifi σας θα βρείτε τουλάχιστον 3-4 συνδέσεις να παίζουν..τι να λέμε τώρα.
Σωστά τα λέει ο παναγιώτης και εκτός αυτού οι μετρήσεις της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας της γης έχουν αυξηθεί στην μετα-Τσερνομπίλ εποχή.

Να προσθέσω επίσης πως το ότι υπάρχει εκπομπή δεν είναι απαραίτητα κακό πάντα. Σε πρώτη φάση δεν πρέπει να είσαι κοντά στην κεραία, είτε αυτό είναι κινητό είτε wifi είτε η crt οθόνη. Πχ αν μιλάτε στο κινητό με handsfree ή με ανοιχτή ακρόαση, λαμβάνεται σχεδόν μηδενικά ποσά ενέργειας και ο λόγος είναι απλός : στις ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες ισχύει ο νόμος των αντίστροφων τετραγώνων για την έκθεση σε ακτινοβολία οπότε όσο πιο μακριά είστε η έκθεση σας στις ακτίνες είναι εκθετικά μικρότερη. Επίσης σε ότι έχει να κάνει με την ενέργεια των ακτινοβολιών ισχύει ο νόμος των τετραγώνων δηλαδή όσο πιο μακριά είστε η ενέργεια που θα λάβετε είναι πολλαπλάσια μικρότερη της απόστασης, βέβαια η ενέργεια της ακτινοβολίας των κινητών, των wifi κλπ είναι πολύ μα πολύ μικρή και δεν μας απασχολεί άμεσα, οπότε απλά να αποφεύγουμε την εκτεταμένη έκθεση.

Αυτό που πρέπει να καταλάβει ο κόσμος όμως είναι ότι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που απορροφάμε είτε από τον ήλιο είτε από συσκευές είναι σωρευτική και δεν αποβάλλεται από τον οργανισμό. Βέβαια η λέξη "αποβάλλεται" έχει άλλη ερμηνεία από αυτή που νομίζουμε και παίζουν μέσα και βιολογικές έννοιες.

Θα καθόμουν να τα εξηγήσω όσο πιο καλά μπορώ αλλά αύριο δίνω για radiographic intepretation και πρέπει να διαβάσω. Οπότε θα επεκταθώ άλλη φορά.

Πάντως coolαρετε, απλά αποφύγετε τις υπερβολές.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Doublecore »

Και να προσθεσω και εγω απο την πλευρα μου οτι δεν εχει σημασια ποσες πηγες ηλεκτρομαγνητικων κυματων βρισκονται κοντα μας οπως κεραιες κινητης τηλεφωνιας, ασυρματα δικτυα, τηλεορασεις γιατι ειναι κυματα με μεγαλο μηκος κυματος αρα και μικρη συχνοτητα.

Βλαβες στον οργανισμο μας προκαλουν ακτινοβολιες με μηκος κυματος αμεσα συγκρισημο με το ανθρωπινο κυτταρο ( < 10 μm) τα οποια ειναι οι ακτινες γ ή τα μικροκυματα τα οποια εχουν πολυ μεγαλη συχνοτητα και προκαλουν βλαβες στο DNA γιατι περνανε μεσα απο το δερμα επηρεαζουν τα εσωτερικα κυτταρα εξου και ολες οι παρενεργειες λογω του Τσερνομπιλ που ανεφερε ο Λακεδαιμονας.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by eΝy »

Κωστή το καταλαβαίνεις ότι λες τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που λέει ο Σταύρος;
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Doublecore »

δεν θα το ελεγα.απλως εγω το πηγα ενα βημα παραπανω.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Διάτανος »

η εξήγηση είναι άλλη.ο Κώστας είναι σαν τον chuck norris. μπορεί να συμφωνεί διαφωνώντας
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by eΝy »

Αυτό που λες εσύ είναι πως όταν η συχνότητα μιας κυματομορφής ταυτίζεται με την ιδιοσυχνότητα του μορίου DNA τότε προκαλούνται μεταλλάξεις. Άρα ακτινοβολίες β,γ (γιατί περί αυτών πρόκειται, είναι επιβλαβείς).

Ο Σταύρος αναφέρεται στο εξής: Βάσει του νόμου του Plank κάθε κυματομορφή φέρει ενέργεια ανάλογη της συχνότητας της. Και όταν συγκρούεται με ένα σώμα, τότε το σώμα αυτό απορροφά το ποσό της ενέργειας που δεν το διαπερνά και την αποθηκεύει ως εσωτερική ενέργεια. Άρα κάθε ενέργεια (αφού είμαστε μέλανα σώματα) είναι σωρευτική μέσα μας και αυξάνει τις πιθανότητες καταστροφής των μορίων μας.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Γενικά”