Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Έχετε μόνιμα ανοιχτό το WiFi σπίτι σας?

Το έχω μόνιμα ανοικτό.
24
69%
Το έχω μόνιμα κλειστό.
1
3%
Το ανοίγω για λίγο άμα μου χρειαστεί.
10
29%
 
Total votes: 35

User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ασύρματα δίκτυα WiFi και Υγεία

Post by Λakedaimonas »

Καλά τα λέει ο Double δεν είπε κάτι λάθος.
eNy wrote:Αυτό που λες εσύ είναι πως όταν η συχνότητα μιας κυματομορφής ταυτίζεται με την ιδιοσυχνότητα του μορίου DNA τότε προκαλούνται μεταλλάξεις. Άρα ακτινοβολίες β,γ (γιατί περί αυτών πρόκειται, είναι επιβλαβείς).
Correct

eNy wrote:Ο Σταύρος αναφέρεται στο εξής: Βάσει του νόμου του Plank κάθε κυματομορφή φέρει ενέργεια ανάλογη της συχνότητας της. Και όταν συγκρούεται με ένα σώμα, τότε το σώμα αυτό απορροφά το ποσό της ενέργειας
Correct

eNy wrote:που δεν το διαπερνά και την αποθηκεύει ως εσωτερική ενέργεια. Άρα κάθε ενέργεια (αφού είμαστε μέλανα σώματα) είναι σωρευτική μέσα μας και αυξάνει τις πιθανότητες καταστροφής των μορίων μας.
Wrong.

Δεν το αποθηκεύουμε ως εσωτερική ενέργεια, σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα χρειαζόμασταν να κοιμόμαστε ή να τρώμε αφού θα είχαμε όση ενέργεια θέλουμε από το φως του ήλιου ή τα κινητά τηλέφωνα κλπ(πλάκα θα είχε).

Η ενέργεια σωρεύεται με την έννοια ότι προκαλεί βλάβες στο DNA, αυτό από μόνο του δεν κάνει κάτι κακό αφού ο οργανισμός μας μπορεί να διορθώνει από μόνος του το DNA, αλλά βλάβες στο DNA συμβαίνουν και χωρίς την βοήθεια ακτινοβολίας, μιλάμε για τα απλά λάθη αντιγραφής(φανταστείτε να γράψετε χίλιες φορές την φράση "είμαι Θεός", ε κάποια στιγμή θα κάνετε λάθος). Το κακό με την ακτινοβολία είναι ότι αυξάνει τον αριθμό κατεστραμμένου DNA και ο οργανισμός "δεν προλαβαίνει να το διορθώσει"(καλά δεν είναι και η καλύτερη φράση) πριν το κύτταρο διαιρεθεί. Έτσι σωρεύονται βλάβες στο DNA όχι ενέργεια, δεν είμαστε μπαταρίες.

Βέβαια εκτός αυτού δεν είναι ανάγκη να υπάρχουν μόνο βλάβες στα μόρια του DNA, ακόμα και τα ίδια τα κύτταρα παθαίνουν τέτοια ζημιά που απλά δεν μπορούν να αναπαραχθούν.

Γενικά σε ότι έχει να κάνει με απορρόφηση ακτινοβολίας, ένα γερό ανοσοποιητικό σύστημα μπορεί να οδηγήσει σε μεγαλύτερες αντοχές και ανοχές στην σώρευση λαθών και ζημιάς κυττάρων.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Post Reply

Return to “Γενικά”