Αξίζουν τα Mac ?!

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by Spyrοs »

doublecore wrote:Για εμας τους μηχανικους Linux ή Windows, αυτο ειναι το διλημμα γιατι ολα τα προγραμματα που χρησιμοπουμε βγαινουν σε Windows ή Linux.
Άλλο τα προγράμματα που μας χρησιμεύουν και άλλο ποιά θα χρησιμοποιήσουμε όμως!
πχ. το Solidworks δε βγαίνει σε Mac, αλλά τι, σκοπεύεις να το αγοράσεις και να το χρησιμοποιείς στις δουλειές σου? :? Και ακόμα και να το αγοράσεις, δε θα το τρέχεις στο computer του σπιτιού σου αλλά στου γραφείου! Άμα το έχεις πειρατικό για να "παίζεις" που και που το περνάς στο Windows partition :|
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by Don Molina »

Ρε Μηνά δεν είναι θέμα αγάπης, παρά μόνο στεγνής λογικής:

Με τα λεφτά που παίρνεις εσύ ένα iMac χτυπάω Precision με 2x Xeon, Quadro και άπειρη μνήμη από την Dell κι έχω και 75 χρόνια NBD εγγύηση...

Στο Ελλάντα να στήσεις το γραφείο σου ή το σπίτι σου γύρω από Mac που δεν υπάρχει ούτε Apple Store ούτε ιδιαίτερο community για να προσπαθήσεις να λύσεις τα προβλήματά σου μόνος σου είναι απλά χαζό κατ' εμέ.


Όπως χαζό είναι να οδηγείτε ολόκληρη η αγορα ενός προϊόντος της Apple επειδή είναι μόνο όμορφο και niche.
Εδώ εγώ ο απόλυτα καμμένος gadgetάκιας, θα κοιτάξω σίγουρα να πάρω κάτι όμορφο για να γουστάρω, αλλά όχι σε βάρος χαρακτηριστικών.

Δεν γουστάρω προϊόντα που φτιάχτηκαν από designers, γουστάρω προϊόντα που φτιάχνονται από μηχανικούς.

Και για να στο κάνω πιο λιανά κάτι γνώριμο:



Δεν θέλω τίποτα generic για τα εργαλεία μου.
Γιατί ο Η/Υ αυτό είναι, ένα εργαλείο._
Κι όπως δεν με απασχολεί τόσο αν το εργαλείο μου θα είναι unibody aluminium, έτσι δεν με απασχολεί κι αν θα είναι εύκολο στην χρήση.
Αφού ξέρω να χρησιμοποιώ Windows γιατί να πάω σε κάτι "ευκολότερο"?
Κι αφού μπορώ να κρατάω το PC μου σε καλή φόρμα γιατί να πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου στον Steve (blow)Jobs?
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by katsimitros »

Να πω την αλήθεια ποτέ μου δεν έχω αγγίξει Mac.

Επίσης δεν είμαι γκουρού των υπολογιστών!
Πάντοτε,όταν πρέπει να αγοράσω κάτι σχετικό με τεχνολογία ρωτάω τους πιο κατάλληλους...έχω κάνει φίλους με τα χρόνια ,που οι γνώσεις τους είναι γερές πάνω στο αντικείμενο...μιλάω για άτομα που όλοι μέρα είναι σε irc κανάλια και με κολλητήρια κάνουνε πατέντες σε xbox,κινητά και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε!

Παιδιά ειλικρινά,κανείς από αυτούς σε συζητήσεις μαζί τους δεν έπλεξε το εγκώμιο των Mac.

Είχα ασχοληθεί μια περίοδο με smartphones,και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το νταβατζηλίκι της Apple με το iphone.Πέρα από την πατέντα με την οθόνη,δε μπορεσα ποτέ να καταλάβω για ποιο λόγο κάποιος να πετάξει 500€ για ένα πράμα που έπρεπε να πληρώσεις για ότι app ήθελες να χρησιμοποιήσεις...αν είναι δυνατόν...

Επιπλέον όσους ξέρω να έχουνε Mac,δεν υπάρχει ένας από αυτούς που να μην υπήρξε αργόσχολος και πλούσιος έχοντας αμπέλια ατρύγητα.
Έχω παράδειγμα ατόμου,που παρήγγειλε Mac,το χρησιμοποίησε μια φορά,και το παράτησε...όταν το ρώτησα γιατί το πήρες,μου απάντησε,ε να μωρέ,ήθελα να δω πως είναι...

Ένα pc καλό και αξιόπιστο,είναι προσιτό και από τα λαϊκά στρώματα πλέον...και δεν είναι ανάγκη να έχει μήλο!
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by Spyrοs »

Κάτι αρνητικό που θυμήθηκα!
Αν βάλεις Windows σε 2ο partition στο super-duper Mac με τα 4+GB RAM, τα Windows δε θα τα βλέπουν/χρησιμοποιούν όλα! Νόμίζω θα βλέπουν (2-(μνήμη κάρτας γραφικών)) GB λόγω διαφοράς στην αρχιτεκτονική! Δε ξέρω αν φτιάχνεται με την 64-bitη έκδοση των Win.
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by BiG »

Spyros wrote:Κάτι αρνητικό που θυμήθηκα!
Αν βάλεις Windows σε 2ο partition στο super-duper Mac με τα 4+GB RAM, τα Windows δε θα τα βλέπουν/χρησιμοποιούν όλα! Νόμίζω θα βλέπουν (2-(μνήμη κάρτας γραφικών)) GB λόγω διαφοράς στην αρχιτεκτονική! Δε ξέρω αν φτιάχνεται με την 64-bitη έκδοση των Win.
Αυτό γίνεται σε όλα τα PC. Είτε IBM-Clone x86, είτε MAC, είναι αδυναμία των 32bit λειτουργικών να αριθμήσουν παραπάνω από 3,κάτι GB μνήμης. Με εξαίρεση τα Win 2003 Server R2 που αν και 32bit βλέπουν μέχρι και 8Gb σίγουρα.

Ναι, τα 64bit λειτουργικά βλέπουν πολλά GB μνήμης..
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by Spyrοs »

Ναι αυτό εννοείται, αλλά αν δεις τι έγραψα βλέπει ακόμα λιγότερα!
Αφαιρείς και τη μνήμη της κάρτας γραφικών διάβασα κάπου! :ugeek:
Τεσπά, αυτό είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας :roll:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Chriss78
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 71
Joined: Wed Mar 10, 2010 6:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: P I R E A S

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by Chriss78 »

Κυριοι αγορασα πριν απο 10 μερες τον imac 21.5 inch , Core 2 duo 3.06GHz , 1 TB HDD , 4GB Ram , Ati HD 4670 .... και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας καποιες απο τις εντυπωσεις μου.
1st) Για καποιον που ειπε οτι δεν αξιζει 250 euros παραπανω (σε συγκριση με το αμεσως πιο ακριβο μοτνελο στις 21.5 inches) για σκληρο δισκο διπλασιας χωρητικοτητας και για καρτα γραφικων Ati του λεω οτι: αγορασε τον imac με την καρτα Ati Radeon HD 4670 γιατι ειναι η μερα με τη νυχτα αυτες οι δυο καρτες γραφικων (Ati Radeon HD 4670 vs NVidia Geforce 9400M) (τωρα ειδικα που η Valve θα βγαλει τα παιχνιδια της σε Steam για Mac, δες το σχετικο topic στο PC World-Games...) (επισης οι σχεδιαστες του Autocad υποστηριζουν αν δεν κανω λαθος το chipset της Ati)
2nd) Μην ξεχνατε οτι σε αυτα τα λεφτα αγοραζετε και μια Full High Definition οθονη με αναλυση 1920*1080 (ηδη ειδα τις πρωτες Blueray ταινιες μου και σειρες μου και εμεινα με το στομα ανοικτο απο την ποιοτητα και τη ζωντανια των χρωματων)
3rd) Τη στιγμη που κανω download καποιο αρχειο (torrent) και σερφαρω ταυτοχρονα στο internet ο imac κανει convert several video files from avi to mp4 (μετατρεπω δυο αρχεια ταυτοχρονα σε mp4 για να μπορω να τα δω στο κινητο μου) Οχι μονο δεν <κολλαει> ή <σερνεται> ή ... αλλα πηγαινω απο το ενα application (ετσι λεει τα Programms η Apple) στο αλλο σε dt που λενε!
4th) Με την αγορα (αν το ψαξτε υπαρχει και <σπασμενο>) του iwork μπορω να διαβαζω-να επεμβαινω και να φτιαχνω αρχεια word , excel , powerpoint με πληρη συμβατοτητα με τα αντιστοιχα των Windows Office. Για την ακριβεια κανω ηδη τη διπλωματικη μου στο iwork χωρις κανενα προβλημα ως τωρα (οτι εκανα με το Office χωρις να αλλαξω τιποτα)
5th) Μαγκες να πω ομως και το εξης :roll: : θελει λιγο υπομονη στην αρχη μεχρι να μαθεις βασικες λειτουργιες του MAC OS X Snow Leopard .

Για οσους εχουν αποριες για καποια λειτουργια του Mac τους θα χαρω πολυ να βοηθησω (αν μπορω φυσικα , δεν εγινα και ξερολας των προϊοντων της Apple σε 10 μερες!!!!) Απλα μπορει να θελετε κατι που να το εχω ηδη ψαξει , αυτο εννοω...!

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by Spyrοs »

Ωραίος Chriss78 8-)
Να κάτι τέτοια διαβάζω και είμαι έτοιμος να βγάλω την πιστωτική ...

Το αγόρασες με κάποια φοιτητική έκπτωση από http://www.isquare.gr/store/education ?
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Chriss78
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 71
Joined: Wed Mar 10, 2010 6:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: P I R E A S

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by Chriss78 »

Οχι , το αγορασα απο Κωτσοβολο (και μαλιστα επρεπε να παω στο καταστημα του στο αεροδρομιο για να το παραλαβω...τα ζωα δεν εχουν courriers να μεταφερουν προϊοντα μεταξυ των καταστηματων τους...!)
Η πλακα ειναι οτι ο υπαλληλος τους ηθελε να μου πουλησει και Antivirus!!! <Μυρωδιας> εεεε?!!
Την isquare την εχει αγορασει η Infoquest (ειναι η εταιρεια Quest που εφτιαχνε PC's παλαιοτερα) Οποτε οσοι δεχεστε τους τροπους πληρωμης της YOU (YOU=Infoquest) καλο ειναι να το παρετε απο το www.you.gr μιας και η ποικιλια σε Mac ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο μαγαζι στην Ελλαδα.
arkara

Re: Αξίζουν τα Mac ?!

Post by arkara »

Ο μόνος λόγος για τον οποίο αξίζουν τα mac είναι για την εργονομία
τους. Απο εκεί και πέρα η επιλογή μου για λειτουργικό είναι το Linux.
Και κοιτάω τα προιόντα που αγοράζω να σέβονται την επιλογή μου αυτή.
Post Reply

Return to “Γενικά”