Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by BiG »

Τελευταία έχουν γίνει πολύ μόδα αυτά τα NetBooks, μικρούλια, ελαφριά, με μεγάλη αυτονομία μπαταρίας, και κυρίως οικονομικά. Πολύ οικονομικά. Δηλαδή αν τα Laptop ξεκινάνε από τα 500euro, NetBook βρίσκεις από 250euro. (Μιλάω για της προκοπής και στις 2 κατηγορίες, αφήνοντας απ' έξω κάτι Laptop μεκαψες με AMD, και κάτι NetBooks 7inch με μικρογραφία για δίσκο.)

Και με την επιδότηση που έγινε για τα πρωτογυμνασιόπαιδα γέμισε ο τόπος από δαύτα.
Άλλο κύμα και με την κινητή τηλεφωνία - Internet 3G, μαζί με το stickάκι παίρνετε και δώρο το Netbook...

Με τα πολλά λοιπόν επειδή πέσανε πολλά... μα πάμπολα στα χέρια μου, ήρθε η ώρα να τα ΚΡΑΞΩ!!!!

Καταρχήν κάνανε πολλοί το λάθος που δεν είχαν ποτέ του PC, και δεν είχαν και άλλο PC στο σπίτι να πάρουν ένα τέτοιο, (το φτηνό το πράμα το τρώνε τα σκυλιά) για πρώτο Κύριο PC εργασίας!!! Εδώ γελάνε!!

Μα σε μία Οθόνη 8-9 άντε 11 inch στην καλύτερη με ανάλυση 1024x768, ούτε στο Facebook δεν μπαίνεις!!! Που πας ρε καραμήτρο?? Πρέπει να scrollάρεις συνέχεια δεξιά και αριστερά!!! Καλά για Excel, με τα toolbars, καρτέλες και τα λοιπά δεν το συζητάω, καλύτερα γύρνα στην εποχή του χειρόγραφου!

Έπειτα τι να σου κάνει το κακόμοιρο με τον Atom τον επεξεργαστή? Δεν μπας να του βάλεις και 2GB Ram, τον αράπη και αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς! Πατάς να ανοίξει Office και περιμένεις... και περιμένεις.. και περιμένεις σε σημείο που νομίζεις ότι κόλλησε το μηχάνημα, και εκεί που είσαι έτοιμος να κάνεις Ctrl-Alt-Del, να σου σκάει το παράθυρο του Office...

Και το ότι δεν έχουν Optical Drive που το πας?? Οπότε ότι και να θες να φορτώσεις, Virtual-Drive, .Iso το CD-DVD, και τα γνωστά.. έλα μου ντε όμως που όταν το κάνεις αυτό ουσιαστικά το μηχάνημα που δεν είναι και για πολλά διαβάζει και γράφει στον ίδιο δίσκο, οπότε η εγκατάσταση γίνεται μαραθώνιος!!

Καλά, μη μου πείτε ότι σκέφτηκε κανείς σας σαν Μηχανικός να πάρει NetBook για να τρέξει AutoCad, MatLab, και δεν ξέρω γω τι γιατί θα του στείλω τις τομάτες ταχυδρομικώς!!

Παιχνίδια??? High Definition Video?? 720p? 1080p? Αχαχαχαχαχ...
Το άλλο με τον τοτό το ξέρετε?? Μπα σε καλό σας...

Ε και το κορυφαίο, εδώ γελάμε μα πάρα πάρα πολύ.. FORMAT.
Ναι, Ναι, το κλασικό βλαμμένο γυμνασιάκι, που δεν είχε ποτέ υπολογιστή, το πήρε, γύρισε όλα τα πορνοsite, chat, whatever, και αφού του άλλαξε τα φώτα με Add-ons, μπάρες, Ιούς, trojans, τη σάρα και τη μάρα, στο έφερε για Format.

Με τι Drive?? Ξέρω, Ξέρω, υπάρχουν εξωτερικά USB. Πληρώστε 70euro. Αλλά δεν παίρνει Vista (που να πάρει?) θέλει XP. Τα XP όμως δεν αναγνωρίζουν τον ICH7MDH που έχουν τα περισσότερα, οπότε άντε κάνε SlipStream, γιατί αλλιώς τρως μπέ οθόνη. BSOD. Ευτυχώς που υπάρχει και το N-Lite..

Σχετικά πιο αξιόλογα είναι τα Toshiba, και τα Dell που όλο και κάποιο τρόπο με Recovery Partition ή recovery Boot CD που φτιάχνεις έχουν για να τα επαναφέρεις..

Ωστόσο μου έκατσε και ένα HP Mini 1150ev.. ποποπο.. να μην ξαναβρεθεί τέτοιο στο δρόμο μου θα το εκπαραθυρώσω!!

Καταρχήν το HDD Image Creation Utility που είχε δεν δούλεψε, ούτε το USB-Boot-Stick που έφιαξε, μάπα το καρπούζι, και χώρια ότι η π@π@ριά είχε μέρα 3 λειτουργικά με Boot Manager. Ubuntu - XP Home - IOS.

Να σημειώσω ότι το IOSπολύ καλή και αξιόλογη προσπάθεια ως ελαφρύ λειτουργικό με 8sec Boot-Time και βασικές λειτουργίες.
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by vAs »

Έχω δύο δίδυμα αδέρφια που φέτος πήγαν πρώτη γυμνασίου και όπως κατάλαβες έχω ασχοληθεί με 2 διαφορετικά από δαύτα. Στον έναν πήρα το ΤΟSHIBA ενώ ο άλλος είχε κόλλημα με ένα ACER. Η άποψή μου? Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ. Τα μόνα + που έχουν είναι η αυτονομία της μπαταρίας. 7-8 ώρες νομίζω, ένα τέτοιο τρελό νούμερο :P και η φορητότηα λόγο του μικρού μεγέθους. Κατά τ' άλλα είναι καθαρά πεταμένα λεφτά για κάποιον που θα πάει να αγοράσει ένα απ' αυτά. Βγάζουν ένα σωρό μικρο-μαλακίες του τύπου ότι δεν πιάνει το FN ή ότι θέλει ειδική μυστήρια ρύθμιση που πρέπει να σου βγει ο πάτος για να τη βρεις και να την κάνεις. 'Ασε το άλλο με τα δύο-τρία λογισμικά που είναι φορτωμένο το καθένα. Δε θέλω να τα βλέπω μπροστά μου, καθώς ότι πρόβλημα προκύπτει με κάποιο καταραμένο ΝΕΤΒΟΟΚ αυτός που πρέπει να το αντιμετωπίσει μέσα στο σπίτι είμαι εγώ! Τα μισώ! Είναι και οι δύο αδερφοί μου άσχετοι οπότε... Το μόνο καλό είναι ότι στο σχολείο συζητάνε με τους άλλους τις bugιες και το πως το χειρίζεται ο καθένας, οπότε τώρα τελευταία έχω ηρεμήσει :P
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by Mimo »

Το δικο μου το τρεχω με best performance ρυθμισεις :P Παντως γουσταρω να εχει καποιο προβλημα ενα netbook ας πουμε και να το κανω να δουλεψει ειναι ωραια φαση.
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by vAs »

Ναι ναι κατάλαβα.. Κάτι σαν Personal Chalenge με ΝΕΤΟΒΟΟΚ! :lol:
" Για να δούμε σήμερα θα τα καταφέρω? :P "
Χαρά στο κουράγιο σου με το ΝΕΤΒΟΟΚ πάντως :D
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by Mimo »

Γιατι τι εχουν παθει τα δικα σας ρε? Εμενα μια χαρα την παλευει τουλαχιστον για ιντερνετ στο καναπε και καμια dvdrip ταινεια ειναι τζετ του χω βαλει και τα se7en και ειναι τουμπανο για netbook πιστευω. Το γαματο ειναι οτι εχει και vga dongle lol.
Εξαλλου δεν ειναι για πολλα πολλα και γι αυτο το λογο δεν νομιζω να βγαλει κανα προβλημα. Εξαλλου εχω φαει bsod στη μαπα αρκετες φορες, παλιες καλες εποχες o/c και .dll fatal errors αχχχ \m/ ;) (στο desktop)
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by Don Molina »

Το μόνο netbook που θα αγόραζα ποτέ...

Αν και η μικρή οθόνη είναι πάντα no-no.

Προσωπικά πιστεύω ότι για ultraportable τράβα για 13.3" που είναι οριακά προκοπής και έχει μέγεθος Α4 για να το βάζεις όπου θες πανεύκολα.

Κι αυτά περί μπαταρίας τα ακούω και γελάω. Βασικά γιατί το 17ιντσο Dell μου έχει 4 ώρες με performance ρυθμίσεις, φωτεινότητα στο τέρμα και να παίζει HD.
Ή κάπου 3 ώρες SolidWorks. Είναι βέβαια 5 κιλά, αλλά το γεγονός ότι έχει τόσο καλύτερη διάρκεια από πραματάκια 4 φορές μικρότερα πραγματικά με διασκεδάζει απίστευτα!




Και για την υπολογιστική ισχύ (την ποια?) των netbooks ένα πράγμα μόνο...
Με τα ίδια λεφτά παίρνεις κινητό με Snapdragon που τρέχει στο 1Ghz :lol:
Γιατί να αγοράσω netbook όταν με τα ίδια λεφτά αγοράζ Nexus One?


Για τον καναπέ?
Χτυπάω Win+P, γυρνάω το PC στο σαλόνι, παίρνω αγκαλιά το πληκτρολόγιο και έτοιμος.

Κι όταν το βράδυ θέλω να χαζέψω ταινιούλα στο κρεβάτι για να μην ενοχλώ τον bro< την βλέπω στο 17ιντσο σαν άνθρωπος.

Και η επόμενη αγορά μου σε θέμα υπολογιστή θα είναι ένα γαιδούρι Precision Mobile.
Λεφτά για Netbooks, είναι λεφτά πεταμένα στα σκουπίδια imho.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by BiG »

Τα Desktop boardάκια με τον Atom 330 (2πύρηνος, κάθε πυρήνας HT, άρα 4 threads), δεν είναι τόσο χάλια.
Νέα διάσταση θα δώσει στα NetBooks ο ATOM ION,
ουσιαστικά o Atom 330 με GPU της NVIDΙΑ integraded ώστε να σηκώνει High Definition, και κάποια παιχνίδια.

Τα πρώτα Boards για Desktops (low consumption Media Players etc) βγήκαν,
αναμένεται να βγει και σε Laptop.

ASUS ION PLATFORM AT3N7A-I
Image
Image
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by Spyrοs »

Παιδιά εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ το netbookάκι που πήρα το φθινόπωρο!
Acer Aspire One D250: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906700

Τι χρήση του κάνω?
Browsing, Gmail, Youtube (έως 480p), γρήγορο διάβασμα .pdfs και λίγο Matlab. Σημειωτέο το τρέχω με Kubuntu Linux.

Δεν το χρησιμοποιώ σπίτι, αλλά επειδή είναι πανάλαφρο και πολύ μικρό το πετάω στην τσάντα και το έχω σχεδόν κάθε μέρα μαζί μου στη Σχολή.
Έχω ένα κενό? Αράζω Πρυτανεία, πίνω τον καφέ μου και surfάρω.
Την περίοδο των πολλών εργασιών έτρεχε και μερικά πρόχειρα .m-files και μοντέλα Simulink τα οποία μετά τελειοποιούσα σπίτι.
Τώρα που θα πιάσω και πιο σοβαρά τη Διπλωματική πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ!
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by Don Molina »

Spyros wrote:Δεν το χρησιμοποιώ σπίτι, αλλά επειδή είναι πανάλαφρο και πολύ μικρό το πετάω στην τσάντα και το έχω σχεδόν κάθε μέρα μαζί μου στη Σχολή.
Έχω ένα κενό? Αράζω Πρυτανεία, πίνω τον καφέ μου και surfάρω.

Hellooooooooooooo
Image

Κι έχεις και τηλέφωνο :mrgreen:
Και δεν χρειάζεσαι WiFi για να κάψεις μερικές ωρίτσες...


OWN3D :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by Mimo »

Ρε αυτο πρεπει να ειναι πιο ακριβο απο Netbook χαχα :mrgreen:
Post Reply

Return to “Γενικά”