Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by Spyrοs »

Προτιμώ απλό/φτηνό κινητό και ξεχωριστά netbook παρά super-duper όλα-σε-ένα κινητό.
Βέβαια αν μου περισσεύανε τα € θα τα είχα και τα 2 :roll:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by BiG »

Spyros wrote:Προτιμώ απλό/φτηνό κινητό και ξεχωριστά netbook παρά super-duper όλα-σε-ένα κινητό.
Βέβαια αν μου περισσεύανε τα € θα τα είχα και τα 2 :roll:
Μαζί σου!
Ή αλλιώς όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει..

Προτιμώ 14άρι κανονικό laptop, Κινητό Nokia, και Mio Navigator ξεχωριστά,
παρά Super Duper Κινητό όλα σε ένα..

Δηλαδή αν σου χαλάσει/κλέψουνε αυτό το κινητό, χώρια ότι κάνει και μια περιουσία, την έκανες αλά κούπες!
Τα έχασες όλα σε ένα! Χώρια του ότι όταν θα θες να το αναβαθμίσεις θα πρέπει να ξανασκάσεις μια περιουσία για να πάρεις ένα που τα κάνει όλα..

Και βασικά δεν δύναται ένα κινητό που τα κάνει όλα και συμφέρει να είναι καλύτερο από κάθε συσκευή που είναι σχεδιασμένη για μία δουλειά και μόνο!
Ο καθένας στο είδος του..

Χώρια που δεν τα χωνεύως αυτά τα WinCe, Mobile και το κακό συναπάντεχο!
Θέλω το κινητό μου να είναι κινητό! Όχι Υπολογιστής και λίγο κινητό...

Nokia N95 8GB ρε! και τα μυαλά στα κάγκελα! Δεν το αλλάζω με τπτ! Δηλαδή τι γαμάτη 5Mpixel camera με Auto-Focus έχει??
Χώρια το User-Friendly menu της Nokia που έχουμε όλοι συνηθίσει. :) :) :)
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
Chriss78
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 71
Joined: Wed Mar 10, 2010 6:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: P I R E A S

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by Chriss78 »

Στο μεταξυ αυτα τα Netbooks δεν εχουν απ' οτι ξερω ολοκληρο λειτουργικο γιατι πολυ απλα δε το σηκωνει η CPU τους. Δηλαδη εχουν καποιες βασικες λειτουργιες των Vista. Οχι ολο το OS Vista.
Οποτε πακετο λογικα αν θελεις format (βλεπε τσοντο-site που μπαινουν τα 13χρονα οπως ειπε καποιος!)
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by BiG »

Chriss78 wrote:Στο μεταξυ αυτα τα Netbooks δεν εχουν απ' οτι ξερω ολοκληρο λειτουργικο γιατι πολυ απλα δε το σηκωνει η CPU τους. Δηλαδη εχουν καποιες βασικες λειτουργιες των Vista. Οχι ολο το OS Vista.
Οποτε πακετο λογικα αν θελεις format (βλεπε τσοντο-site που μπαινουν τα 13χρονα οπως ειπε καποιος!)
Για αυτό κάνεις το NetBook ένα Ghostάκι, με το που το παίρνεις στα χέρια σου και είσαι κομπλέ. Μπορείς να το επαναφέρεις ακριβώς στην εργοστασιακή του κατάσταση.
Δεδομένου βέβαια ότι έχεις και εξωτερικό USB Drive γιατί δεν έχουν Optical Drive.

http://www.symantec.com/norton/ghost
http://www.acronis.com/enterprise/

Τα περισσότερα ωστόσο έρχονται με Win XP Home, καθώς όπως είπες η CPU δεν είναι για πολλά πολλά..
Με Vista που είδα στημμένο ένα Sony, το μηχανάκι σερνόταν απελπιστικά.. αν ήταν δικό μου θα το εκπαραθύρωνα!
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
Chriss78
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 71
Joined: Wed Mar 10, 2010 6:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: P I R E A S

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by Chriss78 »

Ωραιος ο Big ! Για ολα υπαρχουν λυσεις αν ξερεις λοιπον... ;)

Τελικα μου φαινεται πως ειναι λυση αναγκης αυτα τα NetBooks. Κανεις 1-2 βασικα παραγματακια και εξοικειωνεσαι με τον Internet Browser.
arkara

Re: Περί NetBooks με Atom CPU η συζήτηση

Post by arkara »

Τι συζητάμε?! τα netbooks αυτά δεν κάνουν για windows. Εγώ έχω το eeepc 1000HE
το οποίο τρέχει Arch linux. Κάνει surfing, office, Matlab και προγραμματισμό. Αξιοπρεπέστατα.
Μπορείς να το έχεις άνετα για main pc. Άνετα θα έκανα την διπλωματική μου σε αυτό.

Οπότε netbooks for the win.
Post Reply

Return to “Γενικά”