Join the ΕΜΠire
join the empire
Join the ΕΜΠire!
Κάνε κλικ στην εικόνα για Οδηγίες Εγγραφής.
Google Ads

EAAK >.<

Ανέκδοτα, αστεία videos και εικόνες
Forum Rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Re: EAAK >.<

PostAuthor: mplampla » Thu Feb 16, 2012 8:52 pm

crouch wrote:
all. koukoulofloros wrote:

Μια και το τόπικ λέγεται ΕΑΑΚ και μπορεί να το διαβάσουν, μια παρατήρηση και μια συμβουλή.
Παρατήρηση: πολλοί ΔΑΠίτες και ΠΑΣΠίτες τελειώνουν τη σχολή στα 5 χρόνια παρόλο τον κυκεώνα πάρτι και εκδρομών, επειδή εστιάζουν στην πρόοδο και σε μια νοοτροπία "get things done, one way or the other", ακόμα και αν αυτό σημαίνει αντιγραφές, γνωστούς καθηγητές, λεφτά, ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ.
Συμβουλή: αν τα ΕΑΑΚ θέλουν να τα βάλουν με τέτοιες παρατάξεις σε όλη την Ελλάδα απλά πρέπει να ανεβάσουν τα στάνταρ τους. Το χόρτο και οι "ανθρώπινοι ρυθμοί σπουδών" (not mutually ontradictory) σε κάνουν νωχελικό, εκτός αν δε στοχεύεις στη κορυφή (αγωνιστική και ανταγωνιστική).

Επίσης πολλοί ΕΑΑκίτες τελειώνουν τη σχολή στα 5 χρόνια, και πολλοί φοιτητές που δεν ανήκουν σε παρ'αταξη/σχήμα τελειώνουν τη σχολή στα 8 χρόνια. Το να είσαι "αιώνιος" μπορεί να οφείλεται σε ποικίλους λόγους: οικονομικούς, διακοπή σπουδών για κάπιον λόγο (οικογεςνειακό, ταξίδι, δουλειά ή οτιδήποτε άλλο). Δεν ειναι κουλτούρα που πάει πακέτο με τις πολιτικές πεποιθήσεις κάποιου ή κάποιας οργανωμένης τάσης.
"Ανθρώποινοι ρυθμοί σπουδών" δεν σημαίνει "στ αρχίδια μας η σχολή, ας τελειώσουμε στα 30". Σημαίνει να χεις το δικαίωμα να ξαναδώσεις ένα μάθημα που δεν πέρασες, να υπάρχει πτυχιακή εξεταστική ώστε να μπορούν οι επί πτυχίο να τελειώνουν νωρίτερα και να μην περιμένουν 3 μήνες για να δώσουν 2-3 μαθήματα (διότι υπ/άρχουν και αντικειμενικοί λόγοι που είναι τόσο υψηλός ο μέσος χρόνος αποφοίτησης στη σχολή μας σε σχέση πχ με τους χημικούς μηχανικούς ή την ιατρική), να υπάρχει λογικός φόρτος εργασίας ανά μάθημα ώστε να προλαβαίνεις να ασχολήσε με όλα/ τα περισσότερα ικανοποιητικά και να έχεις κι ελεύθερο χρόνο (διότι άνθρωπος είσαι και μάλιστα νέος), όπως και να υπάρχουν και κάποιες άλλες διευκολύνσεις πχ: πάσο, συγγράμματα κλπ. Μπορεί ο τρόπος που διατυπώνονται στα πλαίσια αν επιδέχετε βελτιώσεις, αλλά είναι κατ αρχάς συνόψιση/κατ'άληψη ενός συνολικότερου πλαισίου -που αλλάζει ανάλογα με τη συγκυρία- και είναι και απόλυτα λογικά αιτήματα. Το ότι πολλά επαναλαμβάνονται γίνεται για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν έχουν ικανοποιηθεί (κι αυτό στοχος είναι που διεξάγεται παράλληλα με τον στόχο της ολοκλήρωσης των σπουδών, όχι αντιπαραθετικά).

mplampla
MechEng Seeder
MechEng Seeder

Σχολή: Μηχανολόγος

PostAuthor: lakers4life24 » Thu Feb 16, 2012 9:59 pm

σχετικα ειναι ολα ρε παιδια δεν εχουν σημασια οι συνθηκες με τις οποιες σπουδαζουμε....π.χ. αν τις δυσκολευαν κι αλλο και ολοι την εβγαζαν με 5,5 και ενας με 6,5-7 αυτος θα ξεχωριζε οπως ξεχωριζει τωρα αυτος με το 8-8,5 η αν οπως λεει ο φιλος απο πανω δεν ειχαμε την πτυχιακη εξεταστικη κ πιο πολλα και δυσκολα μαθηματα και οι ''καλοι'' τελειωναν στα 6-7 χρονια τοτε παλι ο παικταρας που θα την εβγαζε στα 5-5,5 θα ξεχωριζε....παντου και παντα ετσι ηταν, ειναι και θα ειναι....παντα με τη συγκριση λειτουργει το πραγμα. τα ανθρωπινα οντα προσαρμοζονται στις εκαστοτε συνθηκες και πορευονται μ αυτες. Απο την αλλη αν δεν περασω καποιο μαθημα η αν συναντω δυσκολιες μενοντας πισω (παντα σε σχεση με τους συναδελφους μου) τοτε δεν μπορω να κατηγορησω το ''συστημα'' η τον καθηγητη για τα θεματα η το φορτο εκτος αν υπαρχει καποια εξαιρετικη σπανια περιπτωση αλλα και παλι σε σχεση με τους συναδελφους θα το προσδιορισω....Τελος η ανθρωπινη φυση ειναι τετοια που δεν μπορει να κορεστει με τπτ οσο και να μας δινουν αυτα που ζηταμε παλι θα ζηταμε κι αλλα δεν σταματαει αυτο....
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder

PostAuthor: Kuchiki_Byakuya » Thu Feb 16, 2012 11:08 pm

Ναι ρε φυσικά και υπάρχουν παραδείγματα από κάθε πλευρά και για όλες τις περιπτώσεις. Αλλά μην κολλάμε την κουβέντα σε ανούσια παράθεση παραδειγμάτων.

Πάντως μπλαμπλα νομίζω ότι πρέπει να παραδεχτείς ότι σε εμάς τους απ' έξω φαίνεται ακριβώς όπως το περιέγραψε ο λέικερς, για πολλούς λόγους, αυτόν που βιώνω εγώ περισσότερο είναι ότι όποτε πιάσεις κουβέντα με παιδί από παράταξη εξαιρετικά σπάνια θα σου μιλήσει για μαθήματα και γενικότερα για το εκπαιδευτικό κομμάτι της ζωής μας στη Σχολή.

Επίσης με την ίδια κασέτα που υπάρχει στις συζητήσεις έχετε κάνει τον αγώνα του κινήματος, αγώνα 'σας' και όχι μας (μεγάλο κρίμα), και τώρα όσο και αν προσπαθείτε να μας πείσετε για το αντίθετο με την ίδια συμπεριφορά δεν θα κάνετε τίποτα, είναι δεδομένο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder

PostAuthor: lakers4life24 » Thu Feb 16, 2012 11:39 pm

δεν το πιστευω ο κουτσικι συμφωνησε μαζι μου :D :D ..... ναι τεσπα περα απ την πλακα νομιζω οτι ετσι ειναι ολα θεμα συγκρισης....επιπλεον θα συμφωνησω με τον κουτσικι οτι παιδια αριστερων παραταξεων δε μου χουν μιλησει ποτε για μαθηματα....οι αλλες ναι. Εγω θα προτεινα σ αυτα τα παιδια με ολο το σεβασμο να κοιταξουν τα βηματα ενα ενα....δλδ πρωτα περναω ενα-ενα τα μαθηματα, παιρνω το πτυχιο μου, βλεπω και ζυγιζω τοτε την εκαστοτε κατασταση και αποφασιζω τοτε τι θα κανω δεν το σκεφτομαι 5 χρονια πριν βγω στην αγορα και επισης εχω στο μυαλο μου οτι εφ οσον κοπιασα καποια στιγμη θ ανταμειφτω δεν υπαρχει περιπτωση για το αντιθετο...ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ.
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder

PostAuthor: sid » Fri Feb 17, 2012 12:06 am

lakers4life24 wrote:και επισης εχω στο μυαλο μου οτι εφ οσον κοπιασα καποια στιγμη θ ανταμειφτω δεν υπαρχει περιπτωση για το αντιθετο...ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ.

όχι και άγραφος
να δεις πόσα αφεντικά και <<αφεντικά>> θα γράψουν τον νόμο σου στα @@ τους
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder

Σχολή: Χημικός

PostAuthor: lakers4life24 » Fri Feb 17, 2012 12:10 am

κοροιδευε οσο θες αλλα υπαρχει ''Θεια'' δικη την οποια εγω την ονομαζω και αποκατασταση της φυσικης-δυναμικης ισορροπιας τον πραγματων και παντα ερχεται απλα δεν μπορει να προσδιοριστει το ποτε και τοτε θα δεις που θα πανε αυτα τα ''αφεντικα''.
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder

PostAuthor: ShadowMech » Fri Feb 17, 2012 12:11 am

φ οσον κοπιασα καποια στιγμη θ ανταμειφτω δεν υπαρχει περιπτωση για το αντιθετο.
Γυρνα πλευρο.
Ανταμοιβη και η επιτυχια ειτε σε αγωνες ειτε στο επαγγελματικο στιβο ερχονται απο την εμπειρια και απο το να εστιαζεις ολη σου την προσπαθεια στον στοχο, την ανταμοιβη-αποτελεσμα. Αυτο που λες ειναι κατ' αντιστοιχια να κατεβαινεις σε πορειες και να κανεις τεσπα δρασεις κλπ, και να περιμενεις να αλλαξουν τα πραγματα (=ανταμοιβη) απο μονα τους, απλα και μονο επειδη προσπαθησες γενικα και αοριστα. Το να βλεπεις τον στοχο εκει ψηλα δεν αρκει. Αν δε βλεπεις και τα σκαλοπατια για να τον φτασεις τοτε απλα χοροπηδας σαν ηλιθιος.

Work smart >> work hard ;)

Οσο για την ελλειψη επαφης των παιδιων με τα μαθηματα ισχυει, αλλα ισχυει ανεξαρτητως παραταξης (απο προσωπικη εμπειρια) Μπορω να πω μαλιστα οτι σε επιπεδο κομπινων οργανωμενων αντιγραφων κλπ ειναι τιμιοτεροι απο τους αλλους.

υπαρχει ''Θεια'' δικη
No salvation :P
Btw το να αποδιδεις κατι στη θεια δικη σημαινει απλα αδυναμια να βρεις τα πραγματικα αιτια (για κατι καλο ή κακο), κατι σαν τον κεραυνο με τους πρωτογονους καποτε.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
ShadowMech
Praetorian
Praetorian

PostAuthor: Kuchiki_Byakuya » Fri Feb 17, 2012 12:13 am

lakers4life24 wrote:εφ οσον κοπιασα καποια στιγμη θ ανταμειφτω δεν υπαρχει περιπτωση για το αντιθετο...ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ.

Η ζωή δεν είναι σχολείο και πανεπιστήμιο, παρακολούθησα, διάβασα και πέρασα το μάθημα, εντάξει μπορούσα και καλύτερα.

lakers4life24 wrote:κοροιδευε οσο θες αλλα υπαρχει ''Θεια'' δικη την οποια εγω την ονομαζω και αποκατασταση της φυσικης-δυναμικης ισορροπιας τον πραγματων και παντα ερχεται απλα δεν μπορει να προσδιοριστει το ποτε και τοτε θα δεις που θα πανε αυτα τα ''αφεντικα''.

Πες το αυτό σε όλους εκείνους του συνάδελφους μας που είναι άπειρα μορφωμένοι και στην καλύτερη πουλάνε αντλίες, βίδες και άλλα μηχανολογικά (το εντελώς λιγότερο).

all. koukoulofloros wrote:να δεις πόσα αφεντικά και <<αφεντικά>> θα γράψουν τον νόμο σου στα @@ τους

και στα παπάρια τους.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder

PostAuthor: lakers4life24 » Fri Feb 17, 2012 12:23 am

μαγκες αλλο ρεαλισμος αλλο πεσσιμισμος ...κουτσικι συγκεντρωσου αγορι μου στο ''βραχυπροθεσμο'' στοχο σου που ειναι σε πρωτη φαση να περασεις τα μαθηματα και μετα να παρεις πτυχιο (δεν λεω οτι δεν το κανεις γτ ξερω οτι το κανεις) και μη σε νοιαζει καπου θα βρεθει η λυση.....αν ειναι ετσι ρε παιδια τοτε τι διαβαζατε απ το λυκειο και διαβαζετε και τωρα αφου δεν πιστευετε οτι θα απορροφηθειτε?...αντε πατε στα χωραφια τοτε μιας κι ειναι και γεωργικη η χωρα μας
Shadowmech δεν πιστευω στη Θεια δικη πιστευω στην αποκατασταση το εξηγησα νομιζω. επιπλεον εξαρταται απο το ποσο το θες κατι ....αν το θες πολυ και η φυση σου εχει ταυτιστει μ αυτο δεν σε νοιαζει η ''ανυπαρξια σκαλιων'' κανεις μια αλματαρα και το φτανεις.
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder

PostAuthor: sid » Fri Feb 17, 2012 12:37 am

ο ήλιος του χειμώνα με μελαγχολεί
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder

Σχολή: Χημικός

PreviousNext

Return to The Funny Section