Ανάληψη Καθηκόντων Κοσμήτορα

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
kgdaddie
Civil Seeder
Civil Seeder
Posts: 771
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:46 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Ανάληψη Καθηκόντων Κοσμήτορα

Post by kgdaddie »

Προς τα μέλη της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ

Αγαπητά μέλη της Σχολής, καθηγητές, φοιτητές, μέλη του εργαστηριακού, τεχνικού και διοικητικού προσωπικού,

Με τη δημοσίευση της σχετικής Πράξης Πρύτανη στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης, αναλαμβάνω και τυπικώς, από σήμερα και μέχρι τον Αύγουστο του 2018, τα καθήκοντά μου ως Κοσμήτορας της Σχολής.

Τα τελευταία χρόνια, ως αποτέλεσμα της γενικότερης κρίσης της χώρας, η Σχολή και όλοι μας έχουμε υποστεί απίστευτες απώλειες: εξαιρετικά σημαντικές μειώσεις του προϋπολογισμού, των μισθών, των φοιτητικών παροχών, του προσωπικού που όχι μόνο έχει μειωθεί αριθμητικά αλλά έχει σταματήσει να ανανεώνεται με νέο δυναμικό. Ζούμε σε ένα ασταθές περιβάλλον με αλλεπάλληλες, συχνά σπασμωδικές αλλαγές σε όλα, συμπεριλαμβανομένου και του θεσμικού πλαισίου με το οποίο λειτουργούμε.

Όμως Σχολή όχι μόνο έχει αντέξει αλλά καταφέρνει να βελτιώνεται σε διάφορα επίπεδα, ακόμα και σε αυτό της διεθνούς αναγνώρισής της. Δεν ακολουθήσαμε τον εύκολο δρόμο όπου μας οδηγούσε η γενική κατάπτωση, αλλά αντισταθήκαμε. Βέβαια τα πολλά προβλήματα που έχουν συσσωρευτεί μπορεί να υπονομεύσουν το μέλλον μας. Αισιοδοξώ ότι με τη συνεργασία όλων μας, και την αφοσίωση μας σε ακαδημαϊκές αρχές και στόχους θα μπορέσουμε να τα ξεπεράσουμε και να πάμε μπροστά.

Σε ότι με αφορά, πιστεύω στη συνεργασία, τη συμμετοχικότητα, τον γνήσιο διάλογο, τη διαφάνεια και τη δημοκρατία, και θα προσπαθήσω να υπηρετήσω αυτές τις αξίες στη διάρκεια της θητείας μου. Πιστεύω στις δυνάμεις μας για υψηλή ποιότητα εκπαίδευσης και έρευνας, και για αξιοκρατικές επιλογές. Είμαι βέβαιος ότι όλοι θα συμβάλουμε, σε πλαίσιο αλληλοσεβασμού, για την καλυτέρευση της Σχολής μας και γενικότερα του ΕΜΠ, στο πλαίσιο και των προσπαθειών της νέας Πρυτανείας. Είμαι διατεθειμένος να εργαστώ με όλες τις δυνάμεις μου για το σκοπό αυτό και είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και ιδέες σε αυτή την κατεύθυνση.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,
Δημήτρης Κουτσογιάννης

Από την γραμματεία της σχολής
Attachments
Επιστολή Κοσμήτορα.pdf
(228.59 KiB) Downloaded 929 times
Πράξη πρύτανη - Εκλογή Κοσμήτορα.pdf
(98.58 KiB) Downloaded 913 times
ΦΕΚ Κοσμήτορα.pdf
(122.19 KiB) Downloaded 928 times
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Πολιτικών Μηχανικών”