Ας μιλήσουμε για tablets

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by rest_in_pieces »

Νομίζω πως δεν θα κάνει κανείς τάμπλετ, το οποίο να κάνει ότι και το pc, για πασίγνωστους οικονομικούς λόγους... Ποτέ δεν ήμουν υπέρ των ταμπλετ, αλλά αν μπορούσα να έχω τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες ενός μέτριου pc σε ταμπλετ, ποιος θα έλεγε όχι; Όνειρα θερινής νυκτός....
try katsaro pirouni
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by castiel »

eΝy wrote:
castiel wrote: άλλωστε όλος ο κόσμος windows ξέρει, windows εμπιστεύεται. αν του δώσεις ενα tablet που κάνει ότι ο υπολογιστής,όπως ο υπολογιστής, χωρίς να χρειαστεί εξοικείωση μαζί του τότε θα το προτιμήσει από iPad και android tablets.
Image

Εδώ περιμένουμε πως και πως να βγει το Chrome OS για να πετάξουμε τα windows από τους υπολογιστές μας, θα βάλουμε windows και στα tablets?
πεστο στη μανα μου, στην αδερφη μου και σε ολους αυτους που αν τους αλλαξεις μιση ρυθμιση απο τα default ξινίζουν και δεν ξερουν τι να κανουν..
σκέψου μόνο πόσος κόσμος είχε και έχει ie μονο και μονο επειδή υπάρχει εξαρχης εγκατεστημένος.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by rest_in_pieces »

Ναι αλλά τα τάμπλετ με ms, θα έχουν από πίσω ΔΑΓΚΩΜΕΝΟ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΦΩΤΙΖΕΙ;;;;;!!!!!!!!!!!!!
try katsaro pirouni
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by SlasherG »

Kuchiki_Byakuya wrote:
Spoiler: show
Δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά μου άρεσε.

Image
I see you, and I raise you!
Spoiler: show
Image
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by SlasherG »

Πάρε κι άλλο

Image
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Kuchiki_Byakuya »

το είδαμε και εμείς πριν από τρεις μέρες, αλλά δεν το ανεβάσαμε.


Μέχρι να με πείσουν ότι καλύπτουν μια πραγματική μου ανάγκη και όχι χαβαλέ και ματαιοδοξία δεν αγοράζω τίποτα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Adamaklas »

castiel wrote:
eΝy wrote:
castiel wrote: άλλωστε όλος ο κόσμος windows ξέρει, windows εμπιστεύεται. αν του δώσεις ενα tablet που κάνει ότι ο υπολογιστής,όπως ο υπολογιστής, χωρίς να χρειαστεί εξοικείωση μαζί του τότε θα το προτιμήσει από iPad και android tablets.
Image

Εδώ περιμένουμε πως και πως να βγει το Chrome OS για να πετάξουμε τα windows από τους υπολογιστές μας, θα βάλουμε windows και στα tablets?
πεστο στη μανα μου, στην αδερφη μου και σε ολους αυτους που αν τους αλλαξεις μιση ρυθμιση απο τα default ξινίζουν και δεν ξερουν τι να κανουν..
σκέψου μόνο πόσος κόσμος είχε και έχει ie μονο και μονο επειδή υπάρχει εξαρχης εγκατεστημένος.
Ακριβώς. Έχει δν έχει η ms Εδωσε ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΟΝ ΛΑΟ.

Ξέρω απο μεγάλη εμπειρία τι μανίκια ειναι τα Windows, αλλά κανένα αλλο λειτουργικό δν ταίσε κόσμο ετσι.

Τι έδωσε η microsoft? Plug n Play . Το καλύτερο Rendering για παιχνιδια ffs ! DirectX >> DAMN YOU openGL. ΚΑΙ αυτο ακριβώς θελει ο κόσμος.

Εγώ θέλω ενα ταμπλετ που θα κανει ο,τι και το πισι μου. θα κατεβάζω απο το τορενταδικο μου ( ΟΧΙ ΡΕ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ) θα εγκαθιστώ τα χιλιαδες τζαμπα exe δακια που μου παρεχουν τα interwebz θα φτίαχνω τις μαλακιες μου....

Σκεψου φιλε χρήστη τωρα SolidWorks σε Tablet. Iron man φαση! Γινεται? ναι.... γινεται.

Οσο για το Chrome OS ... cmon man... its google...
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by rest_in_pieces »

Adamaklas wrote: Εγώ θέλω ενα ταμπλετ που θα κανει ο,τι και το πισι μου. θα κατεβάζω απο το τορενταδικο μου ( ΟΧΙ ΡΕ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ) θα εγκαθιστώ τα χιλιαδες τζαμπα exe δακια που μου παρεχουν τα interwebz θα φτίαχνω τις μαλακιες μου....

Σκεψου φιλε χρήστη τωρα SolidWorks σε Tablet. Iron man φαση! Γινεται? ναι.... γινεται.

Οσο για το Chrome OS ... cmon man... its google...
μακάριιιιιιιιιιι. αλλά δυστυχώς θα πάρουμε τα γνωστά παιχνιδάκια τύπου angry birds, ή που κόβεις λαχανικά κ καρπούζια με το touch, σε ένα quadcore tablet!!!!!!!!!! Διότι θα πρέπει να αγοράσουμε 1)smartphone 2)tablet 3)pc. Μπορεί να ακούγομαι λιακόπουλος, αλλά θα μας την φέρουνε πάλι. Εγώ ονειρεύομαι ακόμα και τώρα ένα λάπτοπ 12 ιντσών (πολύ φορητό το μέγεθος αυτό), με τις δυνατότητες του pcιού μου. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!! 5 χρόνια τεχνολογική ανάπτυξη, και δεν υπάρχει λάπτοπ μικρότερο από 14', στα ίδια λεφτά και στα ίδια χαρακτηριστικά με τον 17΄ του 2007!!!!! Σκατοεταιρίες..... Αντί να βγάλουν κάτι χρήσιμο κάθονται και ασχολούνται με smartphone. Μάγκα, θέλω ένα κινητό που να παίρνει τηλέφωνα, και έναν υπολογιστή για τις τσόντες μου. Αν μπορείς να
κάνεις τον υπολογιστή μου ''πιο φορητό'' θα σε πληρώσω. Όμως μας τα έχεις κάνει ομελέτα!!! 4 επεξεργαστές σε smartphone, για να παίζεις angry birds με 500000x antialising!!!!! Και τα λάπτοπ προχωράνε με ρυθμούς ΚΚΕ (σορυ). ΟΥΣΤ.

όσο για το chrome os, μακάρι να βγει καλό και να μην είναι φόλα τύπου: συνδέσου στο ίντερνετ, το fb, google+, tweeter κλπ για να χρησιμοποιήσεις, και η google θα αποθηκεύει τα δεδομένα σου στο cloud ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ!! ούστ μωρή, αν ήθελα θα παντρευόμουνα.


Τέλος, μπορεί η ms να έδωσε pc στον λαό, αλλά η apple έχει δώσει την γκλαμουριά που θέλει ο νεοέλληνας, και που απαιτεί το american dream. Και η apple έχει plug n play. ότι δουλεύει στα apple είναι plug n play. το ότι δεν μπορείς να κάνεις ούτε το 10% αυτών που κάνεις με ένα pc, βλέπεις ότι δεν έχει πτοήσει τον κόσμο. Βρισκόμαστε μπροστά σε ένα μεγάλο πρόβλημα....
try katsaro pirouni
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Adamaklas »

rest_in_pieces wrote:Εγώ ονειρεύομαι ακόμα και τώρα ένα λάπτοπ 12 ιντσών (πολύ φορητό το μέγεθος αυτό), με τις δυνατότητες του pcιού μου. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!! 5 χρόνια τεχνολογική ανάπτυξη, και δεν υπάρχει λάπτοπ μικρότερο από 14', στα ίδια λεφτά και στα ίδια χαρακτηριστικά με τον 17΄ του 2007
Οπα οπα οπα ολα καλα φιλε μου αλλαααα εδωωω σε τσάααακωσαααα!!!

Γιατι δεν ρωτάς βρε? :)

http://www.sony.gr/product/vn-y-series/vpcyb3v1e-s.gc2

Το λαπτοπακι μου ( πολυ μου το φωναζουν netbook αλλα οταν ειναι παντα καλύτερο απο το λαπτοπ τους βουλώνουν χααχαχχα)
550 ευρα το εχω δει ! Εγω το αγόρασα αλλίως.

Ηταν και ο λόγος που συμπάθησα λιγο την SONY


P.S
Για το plug n play ελεγα πιο πολυ σαν πρωτοπορία της ms φυσικα και η μακιντοζ εχει p n p :).
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by rest_in_pieces »

Ώντως καλό λαπτοπάκι. Θεωρώ ότι είναι στο ιδανικό μέγεθος. Υπάρχουν μερικά ακόμα με αποδεκτά χαρακτηριστικά, αλλά δεν ξέρω για τις κάρτες γραφικών τους....
try katsaro pirouni
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”