Κυνόδοντας (dogtooth)

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by berge »

Ελεος! Τι μαλακια ταινια ηταν αυτη!!! :x Η χειροτερη που εχω δει μεχρι τωρα. :evil: Ελπιζω να μην προβληθηκε και στο εξωτερικο! Απορω που βγηκε και στο cinema. Οτι πρεπει για να χασεις γυρο στη μιαμιση ωρα απο τη ζωη σου...
Εδώ για το τρειλερ, αν και δεν θα το συνιστουσα...
http://www.youtube.com/watch?v=vZ0ot_1Eiiw

Βαθμολογια: -1/10
User avatar
tzanakos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 305
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:16 pm

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by tzanakos »

πολυ καλη ταινια με αποψη και κριτικη ματια στη σημερινη κοινωνια.δειχνει την κοινωνια-κλουβι στην οποια ζουμε,τα σεξουαλικα ταμπου,την πατριαρχικη οικογενεια,την αποσιοπηση οσων μας ενοχλουν,την ''αποστειρωση'' των σημερινων παιδιων απο οσα οι γονεις νομιζουν(κακως) οτι θα τους βλαψουν,την ελλειψη φαντασιας που προκαλει η αυτοματοποιημενη και καταπιεστικη κοινωνια κ.α. μου ειχε αποτυπωθει στο μυαλο για μερες αφου την ειδα.η ταινια απεσπασε πολυ καλες κριτικες σε ελλαδα και εξωτερικο και βραβευτηκε στο φεστιβαλ των καννων με το Certain Regard Award.προσοχη ομως:καμια σχεση με χολυγουντιανες κοινωνικες ταινιες.δεν προσπαθει να συγκινησει η να κρατησει την προσοχη με το σεναριο και μπορει να μην αρεσει σε καποιον που παρακολουθει μονο χαζοαμερικανιες(δεν ειναι σποντα για τον berge,αλλωστε δεν ξερω το γουστο τ στις ταινιες)
βαθμολογια 7.5/10
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Don Molina »

Αισχρή κι απαράδεκτη.


Δεν θα μιλήσω για το σενάριο-έκθεση γυμνασίου, αλλά για το απαράδεκτο της αισθητικής του έργου.

Δεν έχει τίποτα το όμορφο, τίποτε το ενδιαφέρον είναι απλά πεταμένα καρέ χωρίς συνοχή και χωρίς ουσιαστικό εικαστικό σκοπό.


ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ

Φτύνω τους κριτικούς που με τις δηθενιές τους καυλώσανε, και σας λέω απλά ότι όσους ανθρώπους της τέχνης ξέρω και το είδανε μοιράζονται την άποψή μου...


Επίσης δεν θα συγχωρέσω ποτέ το έτερον μου ήμισυ που μου πρότεινε να πάμε να το δούμε. :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by berge »

Σε οσους αρεσε απλα γλιψτε απαλα το "πληκτρολογιο" σας...
οσοι ειδαν την ταινια θα καταλαβουν. ;)
(δεν μιλαω για τον tzanako)
User avatar
tzanakos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 305
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:16 pm

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by tzanakos »

γουσταρω που διαφωνουμε τοσο εντονα για μια ταινια.κατ αρχην να πω οτι το γεγονος οτι η ταινια βραβευτηκε δεν μ λεει τπτ.την ταινια την θεωρω πολυ καλη(don λες να μην ειναι τυχαιο π ενστικτωδως γραφω καλη και οχι ωραια?...)γιατι εχει εξαιρετικες ερμηνειες και πραγματευεται με μαεστρια ενα μειζον θεμα της σημερινης κοινωνιας,την οικογενεια, με τη σκηνοθεσια του λανθιμου να τονιζει σε μεγιστο βαθμο ολα οσα ανεφερα πριν.το σεναριο συμφωνω οτι ηταν απλο αλλα δεν χρειαζοταν να ειναι πολυπλοκο για να πει ο σκηνοθετης αυτο π ηθελε.αλλωστε η ταινια ειχε στοχο να σχολιασει και να σατυρισει και οχι κατι αλλο
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by vAs »

Δε πίστευα ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι στον πλανήτη τούτο, που έχουν δει την αυτή την ταινία :!: :!: Κρίμα σ' αυτούς! Παιδιά το ταινιάκι είναι επιεικώς για το Π€ΟΣ. Άποψή μου είναι αυτή φυσικά. Ακόμα κλαίω τη 1,5 ώρα που έχασα από τη ζωή μου και θα μπορούσα να είχα παίξει μια ΝΤΟΤΑ :evil: . Σε σενάριο και σκηνοθεσία δε βρήκα τίποτα το ενδιαφέρον. Τέλοσπάντων οι αποτυχίες είναι μέσα στη ζωή!! :D :D
Δεν είμαι κανάς τρελός σινεφίλ και φαν της "7ης τέχνης" αλλά δε μ' άρεσε! :ugeek:
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by maurh_8uella »

Απλά τα πράγματα... Μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις! Μόνο και μόνο από το τρέιλερ φαίνεται ότι δεν αξίζει για κανένα λόγο να πας να την δεις. Άμα θες κουλτούρα και ψαγμένες ταινίες, τράβα και δανείσου ή κατέβασε ταινίες ήδη καταξιωμένες.. Το Κύμα, Το Πείραμα ή την τριλογία του Κισλόφσκι ξέρω 'γω...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Don Molina »

Παιδιά εγώ δεν την είδα καν.

Μέχρι το διάλειμμα κρατήθηκα, αλλά όταν βίασε τον Sinatra τα πήρα στο κρανίο.

"Ε όχι και τον Frank ρε πούστηδες" είπα, πήρα την δικιά μου άρων άρων, έβριζα δυνατά στην γεμάτη αίθουσα και έφυγα :lol:

Αυτό που μου την σπάει πάντως με τέτοιες wannabe ταινίες είναι το ότι θίγουν θέματα.



Ρε μαλάκα σκηνοθέτη, άμα θέλω να θίξω θέμα θ' ανοίξω κουβέντα με την παρέα μου ή θα πάω να γραφτώ σε κανένα debating group/thintank/whatever-fake-and-pretentious.

Η τέχνη έχει σκοπό τον εαυτό της και το να ευφραίνει την ψυχή. Αυτό το πράγμα που το έδωσες να προβληθεί σε κινηματογραφικές αίθουσες και τολμάς και το αποκαλείς φιλμ, δεν είναι τέχνη.


Είναι έκθεση γυμνασίου με προφανέστατα μη-υπονοούμενα και μαλακισμένη αισθητική.
Όσοι συμμετείχαν, ακόμα κι αν το κάνανε γιατί πεθαίναν της πείνας και τους δώσανε λεφτά θα πρέπει να εκτελεστούν στα 3 μέτρα για παραδειγματισμό...



Και γενικότερα δηλαδή με το όλο κίνημα της στρατευμένης τέχνης που "μεταφέρει μηνύματα και αφυπνίζει τον κόσμο" GET A LIFE PEOPLE.

Ο κόσμος δεν ξυπνάει από τέτοια, κι αυτοί που μπορεί να ξυπνήσουν είναι ξύπνιοι από μόνοι τους. Το θεωρώ κλισεδούρα δε να μιλάμε περί οικογενείας, αποξένωσης και πατριαρχικών προτύπων επειδή ένας χλιμίτζουρας from Athens ανακάλυψε ότι οι Έλληνες άντρες ακόμα προσφωνούν "γυναίκα" την σύζυγο...

GET A FUCKING LIFE ALREADY!
:evil:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by eΝy »

Don Molina wrote:Το θεωρώ κλισεδούρα δε να μιλάμε περί οικογενείας, αποξένωσης και πατριαρχικών προτύπων επειδή ένας χλιμίτζουρας from Athens ανακάλυψε ότι οι Έλληνες άντρες ακόμα προσφωνούν "γυναίκα" την σύζυγο...
Κάτσε, σκάλωσα τώρα... Δηλαδή οι γυναίκες δεν λένε "από δω ο άντρας μου.." ??
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Don Molina »

Δεν το έθεσα σωστά.

Όταν ο άντρας θέλει να φωνάξει την γυναίκα του δεν την προσφωνεί "Ντίνα" or whatever.
Αντ' αυτού γκαρίζει "γυναίκααααααααααααααα"

Επίσης παρατηρείται ότι η γυναίκα παρότι ανατποδίδει προσθέτει και το "μου".

As in: άντρα μου

Δηλαδή από την μία ο άντρας φωνάζει γυναίκα κι από την άλλη η γυναίκα άντρα μου.

Φαλλοκρατία ftw :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”