Κυνόδοντας (dogtooth)

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Minus »

Διάτανος wrote:εγώ πάλι ως γνήσιος σύγχρονος καταναλωτής με αδυναμία στις κοκα κόλες και στα burger ,αλλοτριωμένος όσο δεν πάει από την αμερικανική κουλτούρα εύχομαι το fighter να ΣΑΡΩΣΕΙ στα όσκαρ


ρε αϊ στο διάτανο
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Robocop »

fighter, biutiful +1
User avatar
gregor
Private
Private
Posts: 3
Joined: Sun Jan 23, 2011 8:45 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by gregor »

Αρκετά καλή !η σκηνοθεσία ωραία! οι ερμηνείες των ηθοποιών δεν με ξετρέλαναν βέβαια!νομίζω πως δεν είναι για όσκαρ αλλά καλό είναι για τη προβολή του Ε.Κ. στο εξωτερικό!σε γενικές γραμμές καλή προσπάθεια...τσ τσ τσ σαν κριτικός κινηματογράφου μιλάω! βαθμολογία 7/10. :D
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by kobe24 »

Δεν την εχω δει τη ταινια και δεν ξερω τι μερος του λογου ειναι. Απλα θελω να παρατηρησω ενα πραγμα. Οποιαδηποτε μορφη τεχνης επιφερει τοση συζήτηση εχει πετυχει το σκοπό της.....
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Trist4n »

Ναι. Αλλα η ποιοτητα της κρινεται απο το ποιος ηταν ο σκοπος που εκπληρωσε.

Αν ειχε σκοπο να σοκαρει και να προκαλεσει, και να εγειρει προσχηματικα "ερωτηματα" τοτε καλως κραζεται.

Αν ειχε σκοπο να ψυχαγωγησει, τοτε με το να τη συζηταμε επαινουμε τους συντελεστες της.
I am going according to plan.
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by kobe24 »

Συμφωνω αλλα νομιζω οτι ειναι δυσκολο να ξερεις ποιος ηταν ο σκοπος της. Μπορει ολοι οι κουλτουριαρηδες χαζοκριτηκοι κινηματογραφου να διατυμπανιζουν οτι εθεσε ερωτημα και έθιξε προβληματα της σημερινης κοινωνιας αλλα ο ιδιος ο δημιουργος της να μην ειχε κανενα τετοιο σκοπο και απλα να εκανε την πλακα του. Οποτε ειναι οπως το βλεπει κανεις. Αλλωστε ενας απο τους σκοπους της τεχνης ειναι να σε βαλει σε διαδικασια σκεψης και προβληματισμου, πραγμα που αυτη η ταινια το πετυχε αφου γινεται τοσο ντορος γυρω απο το ονομα της.

Υ.Γ Δεν την εχω δει αρα και δεν την κρινω, απλα διατυπωνω μια παρατηρηση μου γυρω απο αυτη γιατι ειδικα τελευταια ολοι ασχολουνται υπερ του δεοντος με αυτη την ταινια.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Διάτανος »

Ο σκοπός της ητανε να τσαντίσει τον Τόνυ σταρκ...εεε,σόρρυ τν ντόν μολίνα.ξύπνησε μία μέρα ο σκηνοθέτης και είπε:ε λοιπόν θα γυρίσω μία ταινία για να τν τσαντίσω τν άτιμο
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Trist4n »

kobe24 wrote:Αλλωστε ενας απο τους σκοπους της τεχνης ειναι να σε βαλει σε διαδικασια σκεψης και προβληματισμου, πραγμα που αυτη η ταινια το πετυχε.
Οχι, δεν το πετυχε. Προσωπικα (και δεν ειμαι ο μονος), ελαχιστα προβληματιστηκα στην κατευθυνση του οποιου μηνυματος (αν υπαρχει) της ταινιας.

Προβληματιστηκα για το πως εχει καταντησει η "τεχνη", γυμνη απο καθε αισθητικη και πραγματικη εμπνευση, ωστε να καταφευγουμε σε τετοιες ακροτητες και αισχη για να περασουμε μηνυμα.

Η ψυχη μου δεν υπεστη "αγωγη" με αυτο το πραμα, ταραχη υπεστη.

Σεβαστο οτι σε καποιους αρεσε, μπορει να μην το "επιασα".

ΥΓ1: Τι εκανες εσυ? Τελειωσες διπλωματικη? Θα παραδωσουμε μαζι?
ΥΓ2: Θα παμε σε κανα ματσακι?
I am going according to plan.
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Vladimir »

Sacred deer καλυτερο
Last edited by Vladimir on Thu Jan 10, 2019 12:38 am, edited 1 time in total.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by rest_in_pieces »

dogtooth:
α)δεν μου ΑΡΕΣΕ, και δεν ΑΡΕΣΕ σε κανέναν, όυι και να λέει. Ούτε στον σκηνοθέτη της άρεσε.
β)η σκηνοθεσία καλή
γ)fail τα μηνύματα που ήθελε να δώσει(αν τα κατάλαβα καλά): τα παιδια είναι καταπιεσμένα σε μία πατριαρχική οικογένεια, γεμάτη ταμπού που δεν τα αφήνουν να δουν πραγματικά τι υπάρχει στον κόσμο γύρω τους. Μόνο που τα σημερινά παιδια δεν έχουν καμία σχέση με αυτό:μπορούν να σπαταλάνε όσα λεφτά θέλουν, να κάνουν ότι θέλουν, και τα μοσχοαναθρέφει η τηλεόραση, ΟΧΙ οι γονείς τους(είναι απασχολημένοι γιατί έχει λαζόπουλο)
δ)cinema:8€
dvdclub:1,5€
downloading:priceless :lol: :lol: :lol:
try katsaro pirouni
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”