[ΣΕΙΡΑ] Sherlock

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
stefanos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 56
Joined: Sat Jan 23, 2010 9:17 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός
Gender: Male

Re: [ΣΕΙΡΑ] Sherlock

Post by stefanos »

zke wrote:Το είδα χτες. Μου άρεσε, αλλά υπάρχουν ερωτηματικά που υποθέτω ότι θα απαντηθούν στα επόμενα. Αυτό που δεν ξέρω πόσο στέκει είναι το εξής:
Spoiler: show
Η εξήγηση που έδωσαν για τον "θάνατο" του Sherlock δε με κάλυψε. Υπήρχε αρκετός κόσμος που θα μπορούσε να το δει και να πει κάτι. Εκτός αν ήταν όλοι αυτοί στο κόλπο, αλλά τότε υπάρχει το άλλο ερώτημα. Πόση εξουσία έχει πια ο Mycroft;
Spoiler: show
O Sherlock είπε πως όλο το τετράγωνο ήταν αποκλεισμένο και πως όλοι ήταν στο κόλπο. Επίσης στο 1ο επεισοδιο νομίζω είχε πει πως ο Mycroft είναι η ίδια Αγγλία, υπονοόντας πως ουσιαστικά την διοικεί
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: [ΣΕΙΡΑ] Sherlock

Post by zke »

Πλάκα θα έχει η συζήτηση με spoilers :p
Spoiler: show
Το ξέρω, αλλά με τους ανθρώπους μέσα στα σπίτια και το νοσοκομείο τι έκαναν; Δεν γίνεται να τους έδιωξαν, μετά αυτοί να έμαθαν ότι εκεί κοντά πέθανε ο Sherlock και αν μην υποψιάστηκε τίποτα κανείς. Σ'αυτό για τον Mycroft έχεις δίκιο, εξάλλου φάνηκε και στην εξέλιξη της ιστορίας με τον Moriarty. Απλώς μου φάνηκε κάπως τραβηγμένο! Από την άλλη δε γινόταν και να μην είναι. Τον έκοψε κι ο John και δεν ακούσαμε τα υπόλοιπα 12 σενάρια!
EDIT:
Spoiler: show
Μόλις διάβασα ένα review για το επεισόδιο που έλεγε ότι μέσα στο επεισόδιο υπήρχαν διάφορα στοιχεία από θεωρίες και speculations στο tumblr για το θάνατο του Sherlock. Όταν τελικά ο ίδιος λέει την ιστορία στον τύπο (δε θυμάμαι το όνομα του), αυτός τους λέει ότι ήταν κάπως "disappointed" για να πάρει την απάντηση "everyone's a critic". Στο review, ο τύπος έλεγε ότι αυτό ήταν σπόντα προς τους fans, επομένως ίσως και η ιστορία του Sherlock να μην είναι η πραγματική.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: [ΣΕΙΡΑ] Sherlock

Post by a_nikos »

Spoiler: show
Πρακτικα ειναι ενα νοσοκομειο στο κεντρο της πολης, υποτιθεται μπορουν να αποκλεισουν την περιοχη οπως κανουν και στην πραγματικοτητα σε γυρισματα σκηνων. Παντως δειχνει οτι ο Mycroft εχει πολλη μεγαλη εξουσια, εξ ου και οι αναφορες του στυλ ''He is the British Government'', η παρουσια του βεβαια στη σκηνη με τους Σερβους με εξεπληξε γιατι δν τον ειχαμε ξαναδει στο πεδιο της δρασης. Και φυσικα ηταν πολυ ωραια η εξελιξη του επεισοδιου που ολα κουμπωσαν στο τελος, μεχρι τοτε δν ξεραμε τι ειχε γινει στην πραγματικοτητα. Θα ειχε επισης ενδιαφερον να μας ανεφεραν τι εγινε αυτα τα 2 χρονια, εστω και συντομα, πιστευω θα γινουν αναφορες. Και ειδαμε φυσικα και τον νεο archvillain
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: [ΣΕΙΡΑ] Sherlock

Post by a_nikos »

Trailer δευτερου επεισοδιου:



Αυτο δν χρειαζεται να μπει σε spoilers :P

EDIT: Απο οτι ειδα θα προβληθει αυριο, 8.30 UK Time. Λογικα κατα τα μεσανυχτα θα ειναι διαθεσιμο σε torrent και υπαρχει ενα extension για να μπορεις να το δεις απο το iPlayer αλλα δν το εχω κοιταξει. Επισης εχει επιβεβαιωθει απο οσο διαβαζω και 4η σεζον
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: [ΣΕΙΡΑ] Sherlock

Post by zke »

Κάποια κομμάτια από το τι έγιναν τα 2 χρόνια φαίνονται στο 7λεπτο mini-episode.
Spoiler: show
Ότι ο Mycroft δεν κάνει field work το ανέφερε και ο ίδιος! Τα υπόλοιπα τα ξαναείπα και πιο πάνω :P
a_nikos wrote: EDIT: Απο οτι ειδα θα προβληθει αυριο, 8.30 UK Time. Λογικα κατα τα μεσανυχτα θα ειναι διαθεσιμο σε torrent και υπαρχει ενα extension για να μπορεις να το δεις απο το iPlayer αλλα δν το εχω κοιταξει. Επισης εχει επιβεβαιωθει απο οσο διαβαζω και 4η σεζον
Εγώ θα περιμένω λιγάκι, τα βλέπω σε 720/1080p και συνήθως αργούν λίγο περισσότερο! (Δευτέρα βράδυ θα το δω λογικά). Με τόσο hype κτλ έπρεπε να το περιμένουμε να βγει 4η season. Το θέμα είναι πότε, γιατί ο Cumberbatch και ο Freeman έχουν αρχίσει και φτιάχνουν όνομα στο Hollywood, επομένως θα έχουν και λιγότερο χρόνο για γυρίσματα!
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: [ΣΕΙΡΑ] Sherlock

Post by a_nikos »

Οντως αυτο ειναι αληθεια, πλεον συμμετεχουν σε πολλες ταινιες, ειδικα ο Cumberbatch και για αυτο η σειρα παει πισω. Και τα επεισοδια της ειναι χρονοβορα στα γυρισματα γιατι ειναι σαν ταινιες
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: [ΣΕΙΡΑ] Sherlock

Post by zke »

Μόλις είδα αυτό στο facebook!
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: [ΣΕΙΡΑ] Sherlock

Post by zke »

Ακούω γνώμες!
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Post by a_nikos »

Δεν ξέρω, παράξενο επεισόδιο. Κλασικά όλα δείχνουν άσχετα μέχρι να δεσουν στα τελευταία δέκα λεπτά. Έχουν περάσει όμως δύο επεισόδια και δν εχει λύσει κάποια 'βαρια' υπόθεση. Ίσως μας το κρατάνε για το τελευταίο

Sent from my LT30p with Tapatalk
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re:

Post by zke »

a_nikos wrote:Δεν ξέρω, παράξενο επεισόδιο. Κλασικά όλα δείχνουν άσχετα μέχρι να δεσουν στα τελευταία δέκα λεπτά. Έχουν περάσει όμως δύο επεισόδια και δν εχει λύσει κάποια 'βαρια' υπόθεση. Ίσως μας το κρατάνε για το τελευταίο

Sent from my LT30p with Tapatalk
Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ. Αν και σε γενικές γραμμές μου άρεσε, δεν υπήρχε καμμία σύνδεση με τον τύπο από το τέλους του πρώτου επεισοδίου (που απ'ότι κατάλαβα είναι ο καινούριος κακός). Αν ήταν άλλη σειρά, θα έλεγα πως είναι "filler" για να βγει η season *γκουχ* How I met your mother *γκουχ*, αλλά τώρα μου φάνηκε πως αφιέρωσαν αρκετό χρόνο στο γάμο. Η απαγωγή του John έχει μείνει ανεξήγητη, αλλά ίσως να ολοκληρωθεί στην 4η season, επομένως έχουμε ακόμα καιρό.

Περιμένουμε το τελευταίο λοιπόν!
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”