Contagion (2011)

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Contagion (2011)

Post by castiel »

Image



http://www.imdb.com/title/tt1598778/
Director: Steven Soderbergh
Writer: Scott Z. Burns
Stars: Matt Damon, Kate Winslet and Jude Law
Μέσα σε λίγες μόνο μέρες μία φονική και ταχύτατα μεταδοτική πανδημία εξαπλώνεται σε όλο τον κόσμο. Παρά τις κοπιώδεις προσπάθειες της επιστημονικής κοινότητας, του CDC (Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων) και όλων των αρμόδιων φορέων, δεν υπάρχει θεραπεία, εμβόλιο ή σχέδιο για να αναχαιτιστεί η εξάπλωση του μυστηριώδους ιού. Την ίδια ώρα απουσιάζει δραματικά και ένα "αντίδοτο" απέναντι στον πανικό, ο οποίος έχει κυριεύσει τους πάντες και αποδεικνύεται το ίδιο μεταδοτικός και φονικός με τον ιό, αν όχι περισσότερο. Σε έναν κόσμο που καταρρέει, καθημερινοί άνθρωποι προσπαθούν να επιβιώσουν με οποιοδήποτε τρόπο.
http://www.cinemanews.gr/v5/movies.php?n=7817


____

την είδα στο σινεμά και μου άρεσε πολύ. γενικά το θέμα είναι λίγο χιλιοπαιγμένο, αλλά προσωπικά δεν βαρέθηκα καθόλου!
ωραία πλοκή, πολύ καλές ερμηνείες και σκηνοθεσία!

7/10 σίγουρα, αν όχι παραπάνω!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
kara
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 199
Joined: Fri Nov 26, 2010 9:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Contagion (2011)

Post by kara »

Ωραίο ήταν , το είδα σχετικά πρόσφατα , αν και θα προτιμούσα να έπαιζε περισσότερο η Cotillard και λιγότερο ο Law . . .
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Contagion (2011)

Post by Διάτανος »

είχα πάει με τις καλύτερες προθέσεις στο σινεμα γούσταρα και το 90% των ηθοποιών που παίζανε αλλά ψιλομούφα μου φάνηκε. Όσο για τον Λω είχε μακραν το καλυτερο ρολο
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
kara
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 199
Joined: Fri Nov 26, 2010 9:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Contagion (2011)

Post by kara »

Μπα , εμένα μου φάνηκε προβλέψιμος ο ρόλος του
Μου άρεσε το τέλος που έδειξε τη Day 1 και ότι δεν ήταν κάτι οργανωμένο .
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”