Rocking Raccoon

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Rocking Raccoon

Post by SlasherG »

Πρόσφατα έπεσα πάνω στο rocking.gr, κι απ' ότι έχω καταλάβει είναι ένα καλό site όταν πρόκειται περί rock μουσικής και των σχετικών. Περιέχει νέα για το μουσικό χώρο (κάθε είδους genre, στη συγκεκριμένη περίπτωση), κριτικές για albums και singles, συνεντεύξεις, πρόγραμμα συναυλιών, διάφορες στήλες, αλλά και το δικό του forum για όποιον θέλει να εκφράσει τις απόψεις του, και θέλει να δει τι έχουν να πουν άλλοι για τα θέματα που τον ενδιαφέρουν.

Μια στήλη στο παραπάνω site είναι και το ''Rocking Raccoon''. Ειδικότερα, είναι μία στήλη που γράφει ένα παιδί που ξέρω, ο οποίος ασχολείται κάπως πολύ με τη μουσική γενικά, παράλληλα με τις σπουδές του. Η συγκεκριμένη στήλη, δεν είναι τόσο ''νέα της μουσικής κοινότητας'' (καθώς γι' αυτό υπάρχουν τα ''νέα του Rocking''), όσο σχολιασμός των γεγονότων που συνέβησαν την τελευταία εβδομάδα όσον αφορά τη μουσική, με καυστικό/σαρκαστικό περίπου τρόπο.

Image

Ο λόγος που γράφω τη συγκεκριμένη ανάρτηση δεν είναι για διαφήμιση (προς Θεού!), αλλά γιατί το ύφος του θυμίζει λίγο-πολύ αυτό του mikeius, για τον οποίο γίνεται πολύς λόγος τελευταία (με τα τελευταία ''Μπραφ'') και σκέφτηκα ίσως φανεί ενδιαφέρουσα, σε μερικούς, η στήλη του ως ανάγνωσμα.
Η αλήθεια είναι ότι αυτός που γράφει τη συγκεκριμένη στήλη δεν γνώριζε μέχρι πολύ πρόσφατα ποιος είναι ο mikeius, πόσο μάλλον για το blog του τελευταίου. Το έμαθε όταν άρχισαν να σχολιάζουν σε κάθε άρθρο ότι τον αντιγράφει, να βρει δικό του στυλ, κτλ, κτλ.

Για το λόγο αυτό, αν κάποιος βρει χρόνο μέσα στην εξεταστική και τελικά κάνει τον κόπο να κοιτάξει την προαναφερθείσα στήλη, θερμή παράκληση, μη σχολιάσετε πόσο mikeius είναι (ή δεν είναι) στη θέση του mikeius.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Rocking Raccoon

Post by sid »

τον διαβάζω εδώ και καιρό

άλλο ένα κακέκτυπο του mikeius
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Rocking Raccoon

Post by SlasherG »

Περίμενα ότι ο πρώτος που θα σχολίαζε θα ήσουν εσύ, με μία κάποια ανάλογη απάντηση.
Spoiler: show
Όπως εσύ περίμενες την ακριβώς ανάλογη απάντηση εκ μέρους μου.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Rocking Raccoon

Post by Kuchiki_Byakuya »

SlasherG wrote: ο οποίος ασχολείται κάπως πολύ με τη μουσική γενικά, παράλληλα με τις σπουδές του.
Δεν είναι μηχανολόγος, έτσι;

SlasherG wrote:Ο λόγος που γράφω τη συγκεκριμένη ανάρτηση δεν είναι για διαφήμιση (προς Θεού!)
Προς Θεού, εσύ ποτέ. Καπιταλόσκυλο με το tablet, πες τώρα πόσα έχεις αρπάξει.
SlasherG wrote:Για το λόγο αυτό, αν κάποιος βρει χρόνο μέσα στην εξεταστική
Σε ποιους νομίζεις ότι απευθύνεσαι;
SlasherG wrote:πόσο mikeius είναι (ή δεν είναι) στη θέση του mikeius.
αλλ με απογοητεύεις. γιατί στο ποστ σου δεν υπάρχει ένα ίδιο quote και από κάτω το opening του Ιζνογκούντ.
τώρα τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι σαν εσένα. αφού έχω αρχίσει να μην αρχίζω τις προτάσεις μου με κεφαλαία.
SlasherG wrote:Περίμενα ότι ο πρώτος που θα σχολίαζε θα ήσουν εσύ, με μία κάποια ανάλογη απάντηση.
γι' αυτόήταν σίγουρο όλο το πανελλήνιο. ποιος όμως περίμενε να είμαι εγώ ο δεύτερος; μπορεί ο αλλ.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Rocking Raccoon

Post by SlasherG »

Kuchiki_Byakuya wrote:
SlasherG wrote: ο οποίος ασχολείται κάπως πολύ με τη μουσική γενικά, παράλληλα με τις σπουδές του.
Δεν είναι μηχανολόγος, έτσι;
Όχι, πολιτικός μηχανικός στη Σκωτία.

Kuchiki_Byakuya wrote:
SlasherG wrote:Ο λόγος που γράφω τη συγκεκριμένη ανάρτηση δεν είναι για διαφήμιση (προς Θεού!)
Προς Θεού, εσύ ποτέ. Καπιταλόσκυλο με το tablet, πες τώρα πόσα έχεις αρπάξει.
Δεν έχω αρπάξει τίποτα. Απλά, κέρδισα κι ένα iPad2 προχθές σε μία κλήρωση, και δεν ξέρω τι να κάνω με το προηγούμενο.

Kuchiki_Byakuya wrote:
SlasherG wrote:Για το λόγο αυτό, αν κάποιος βρει χρόνο μέσα στην εξεταστική
Σε ποιους νομίζεις ότι απευθύνεσαι;
Ξέρω 'γω... Μήπως σε φοιτητές του ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος της χώρας μας? Και μάλιστα σε φοιτητές ενός απότα δυσκολότερα τμήματά του?
Kuchiki_Byakuya wrote:
SlasherG wrote:πόσο mikeius είναι (ή δεν είναι) στη θέση του mikeius.
αλλ με απογοητεύεις. γιατί στο ποστ σου δεν υπάρχει ένα ίδιο quote και από κάτω το opening του Ιζνογκούντ.
τώρα τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι σαν εσένα. αφού έχω αρχίσει να μην αρχίζω τις προτάσεις μου με κεφαλαία.
Αυτό δεν αναφέρεται σε μένα, οπότε το προσπερνώ.
Kuchiki_Byakuya wrote:
SlasherG wrote:Περίμενα ότι ο πρώτος που θα σχολίαζε θα ήσουν εσύ, με μία κάποια ανάλογη απάντηση.
γι' αυτόήταν σίγουρο όλο το πανελλήνιο. ποιος όμως περίμενε να είμαι εγώ ο δεύτερος; μπορεί ο αλλ.
Είχα προσέξει ότι ήσουν κι εσύ ονλάιν, κι είδα κιόλας ότι τρόλλιασες και το τόπικ με τις φωτογραφίες. Μάλλον, προσπαθείς κι εσύ να αποδείξεις κάτι (μαζί με άλλους-ίσως να ανήκω κι εγώ σ' αυτούς τους άλλους), πόσο μάλλον όταν ερωταποκρίνεσαι με τον αλλ. Οπότε, ναι, περίμενα ότι θα απάνταγες.
Spoiler: show
πλάκα κάνω για το iPad2. δεν υπήρχε περίπτωση να ήμουν τόσο κωλόφαρδος
Στο θέμα μας όμως. Kuchiki_Byakuya, διάβασε τουλάχιστον κάνα-δυό άρθρα πριν συνεχίσεις το τρόλλιασμα (που θα μου άρεσε αν συνεχιζόταν σε κανένα άλλο τόπικ, πχ τη "χωματερη" με τα άχρηστα ποστ, κι όχι εδώ), να έχεις υπόψιν σου για τι πράγμα μιλάμε.

Τέλος, ξέχασα να πω, ότι στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα τα άρθρα εμφανίζονται με αντίστροφη χρονολογική σειρά, όποτε ξεκινήστε από κάτω προς τα πάνω, σε περίπτωση που τα βρείτε ενδιαφέροντα.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Rocking Raccoon

Post by Kuchiki_Byakuya »

SlasherG wrote:Kuchiki_Byakuya wrote:
SlasherG wrote:
Ο λόγος που γράφω τη συγκεκριμένη ανάρτηση δεν είναι για διαφήμιση (προς Θεού!)


Προς Θεού, εσύ ποτέ. Καπιταλόσκυλο με το tablet, πες τώρα πόσα έχεις αρπάξει.


Δεν έχω αρπάξει τίποτα. Απλά, κέρδισα κι ένα iPad2 προχθές σε μία κλήρωση, και δεν ξέρω τι να κάνω με το προηγούμενο.
Εγώ δεν θέλω τις καπιταλιστικές βλακείες. Αν θυμάμαι καλά και το πρώτο ipad κάπως έτσι δεν το είχες αποκτήσει. Τι θα γίνει με σένα;

SlasherG wrote:Kuchiki_Byakuya wrote:
SlasherG wrote:
Για το λόγο αυτό, αν κάποιος βρει χρόνο μέσα στην εξεταστική


Σε ποιους νομίζεις ότι απευθύνεσαι;


Ξέρω 'γω... Μήπως σε φοιτητές του ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος της χώρας μας? Και μάλιστα σε φοιτητές ενός από τα δυσκολότερα τμήματά του?
Όπως τα λες είναι αλλά σου έχει δείξει η πλειοψηφία των φοιτητών να έχουν πάρει χαμπάρι την κοινωνική τους ευθύνη, και μάλιστα των πρωτοετών.

SlasherG wrote:Kuchiki_Byakuya wrote:
SlasherG wrote:
Περίμενα ότι ο πρώτος που θα σχολίαζε θα ήσουν εσύ, με μία κάποια ανάλογη απάντηση.


γι' αυτόήταν σίγουρο όλο το πανελλήνιο. ποιος όμως περίμενε να είμαι εγώ ο δεύτερος; μπορεί ο αλλ.


Είχα προσέξει ότι ήσουν κι εσύ ονλάιν, κι είδα κιόλας ότι τρόλλιασες και το τόπικ με τις φωτογραφίες. Μάλλον, προσπαθείς κι εσύ να αποδείξεις κάτι (μαζί με άλλους-ίσως να ανήκω κι εγώ σ' αυτούς τους άλλους), πόσο μάλλον όταν ερωταποκρίνεσαι με τον αλλ. Οπότε, ναι, περίμενα ότι θα απάνταγες.


Δε θέλω να αποδείξω τίποτα. Άσε όμως και μένα να τρολιάσω λίγο,μια στις τόσες, σαν δείγμα συναδελφικής αλληλεγγύης.


SlasherG wrote:Στο θέμα μας όμως. Kuchiki_Byakuya, διάβασε τουλάχιστον κάνα-δυό άρθρα πριν συνεχίσεις το τρόλλιασμα (που θα μου άρεσε αν συνεχιζόταν σε κανένα άλλο τόπικ, πχ τη "χωματερη" με τα άχρηστα ποστ, κι όχι εδώ), να έχεις υπόψιν σου για τι πράγμα μιλάμε.
Τη συγκεκριμένη σελίδα την ξέρω και παρότι παραδέχομαι τις γνώσεις και το κριτήριο των παιδιών κάτι δεν μου κολλάει στην αισθητική της, δεν μπορώ όμως να το προσδιορίσω. Γιατί όχι σε αυτό το τόπικ το τρόλιασμα, γιατί το έφτιαξες εσύ; Σοβαρά τώρα. Πόσο χρόνο ζωής νομίζεις ότι μπορεί να έχει αυτό το τόπικ.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Rocking Raccoon

Post by SlasherG »

Για το χρόνο ζωής του τόπικ (βαριέμαι να παίζω το παιχνίδι quote-unquote, πόσο μάλλον όταν είμαι από ταμπλέτα): ελάχιστο. Μη σου πω έχει ήδη ξεπεράσει και το αναμενόμενο. Γι' αυτό και σε ευχαριστώ που του έδωσες λίγη προσοχή. Έστω κι ένα άτομο φτάνει, έστω και με την "προσοχή" που του έδωσες.
Παρ' όλ' αυτά, κάπως έτσι το σκέφτηκα. Όσο το θέμα θα παρέμενε στα recent topics, η φράση rocking raccoon, και ειδικά η λέξη rocking θα έπιανε την προσοχή ενός μουσικόφιλου-rockα, ο οποίος θα αφιέρωνε ελάχιστα δευτερόλεπτα να διαβάσει την πρώτη ανάρτηση, και γιατί όχι να πατήσει και το λινκ, για να δει περί τίνος ακριβώς πρόκειται.
Από την άλλη, το γεγονός ότι ένα τόπικ δεν προβλέπεται να έχει μεγάλο "χρόνο ζωής" όπως λες, δε θα πρέπει να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για το αν θα πρέπει να ανοιχτεί ή όχι. Ο καθένας είναι ελεύθερος να ανοίγει τόπικς, εφόσον ακολουθεί τους κανονισμούς του φόρουμ, Αν τελικά αποδειχθεί ότι δεν είναι ενδιαφέρον-βιώσιμο, τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να ξεχαστεί στη λήθη του χρόνου. Αρκεί που είχα την ευκαιρία να εκφράσω την άποψή μου για το συγκεκριμένο θέμα.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Rocking Raccoon

Post by Kuchiki_Byakuya »

Θα προσυπογράψω μέχρι τελείας το παραπάνω ποστ και φυσικά ποτέ δεν εννόησα κάτι αντίθετο.

Για την ομολογουμένως φιλότιμη προσπάθεια σου θα επαναφέρω συχνά πυκνά το παρόν τόπικ στα recent topiks και σε πιο κατάλληλες ώρες με χαζές ερωτήσεις-παρατηρήσεις σαν κι αυτές που κάνει ο Πρετεντέρης στον Μπένι για να δείξει το πόσο θυσιάζεται για την πατρίδα..
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Μουσική”