Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
glam900
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 22
Joined: Thu Sep 30, 2010 8:16 pm

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by glam900 »

παιδια εχω μια τζακσον των 650 ευρώ. την έχω τώρα 5 χρόνια και έχω αρχίσει να θέλω κάτι καλύτερο σιγά σιγά περίπου με τα ίδια χρήματα αλλά μεταχειρισμένο αυτή τη φορά. Επίσης γενικά παίζω ροκάκια οπότε σε αυτό το στυλ θέλω να ανταποκρίνεται και η κιθάρα. οπότε όποιος έχει καμιά ιδέα π.χ. που να αρχίσω να κοιτάω σιγά σιγά ή καμιά δικιά του πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω ;) !!thx ρε μάγκες!
Η καρυδόπιτα της σχολής απλά τα σπάει!!!
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Trist4n »

Τα μεταχειρισμενα ειναι μεγαλη κουβεντα.

Γενικα, στα ιδια λεφτα, στο ιδιο στυλ, αλλα πολυ πιο value οργανα ειναι οι Schecter. Δε σου λεω καποιο μοντελο συγκεκριμενα, υπαρχουν αρκετα που σε καλυπτουν.

Επισης, οι PRS Se, ειναι πιο φθηνες απο το ποσο που εθεσες, καπου στα 400-500 τα καλα μοντελα τους, αλλα μπορεις να εκμεταλλευτεις το εξτρα ποσο να τους αλλαξεις 5 πραματα (μαγνητες-κλειδια, πχ) και πας σε ενα οργανο που παταει κατω πολλες κιθαρες των 1000+ευρω.

Τι αλλο να πω... ESP Ltd, Tokai, Schecter, καναδυο μοντελλα απο Fender Mexico ειναι πολυ καλα στα λεφτα αυτα.

Μεταχειρισμενα δες και πες μου αναλογως να σου πω γνωμη, δεν εχει νοημα να πιασουμε ολα τα ενδεχομενα απο τωρα.

Αν θες να περιμενεις μεχρι τις γιορτες, ισως τη χειμερινη εξεταστικη, θα πουλαω εγω, λογω μεταναστευσης :mrgreen: , την Carvin DC custom shop μου. Την πηρα 1200 κατευθειαν απο το εργοστασιο στην καλιφορνια, χωρις να πληρωνω λιανικη κλπ δηλαδη, οποτε ειναι οργανο ανιστοιχο κιθαρων κοντα στο 2χιλιαρο.
Θα τη δινω καπου στα 800-900 κι οποιος την παρει.
Δε θελω να κανω διαφημιση, απλα εχε το υποψιν σου αν οντως αποφασισω να τη δωσω και δεν εχεις καταληξει σε κατι αλλο μεχρι τοτε.
I am going according to plan.
User avatar
glam900
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 22
Joined: Thu Sep 30, 2010 8:16 pm

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by glam900 »

οκ κανε ένα ποστάκι να το δω όταν είναι!και αν βρω καμία μεταχειρισμένη που να φαίνεται καλή φάση θα ποστάρω για να πάρω γνώμες..thx ρε!!
Η καρυδόπιτα της σχολής απλά τα σπάει!!!
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by Trist4n »

Στη θεση σου παντως θα επεμενα ειτε στη Schecter ειτε στις PRS SE + νεοι μαγνητες. Στα λεφτα αυτα δεν παιζει τιποτα καλυτερο, ισως καποιο κελεπουρι μεταχειρισμενο αλλα και παλι δυσκολα...
I am going according to plan.
User avatar
iggy_rock
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 31
Joined: Mon Jan 21, 2013 8:45 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by iggy_rock »

θέλω να πάρω μια ηλεκτρική κιθάρα να μάθω να παίζω μόνος μ κάτι για την πλάκα μου...ροκ / μπλουζ και κανα ελληνικο ροκ / εντεχνο....δεν ξέρω κανένα μουσικό όργανο
για μένα που είμαι τελείως αρχάριος θα υπάρχει διαφορά αν επιλέξω κατι αναμεσα σ αυτες τις δύο ?

http://www.musicorama.gr/eshop/product_ ... s_id=11561 καλύτερα αυτη που είναι πιο φτηνό πακέτο με όλα τα συμπράγκαλα ?
ή αυτη http://www.musicorama.gr/eshop/product_ ... cts_id=384 που είναι σκέτη κιθάρα ? και πόσο θα μου κοστίσουν για τη δεύτερη ενισχυτές καλώδια κλπ κλπ ? το ταβάνι μου είναι γύρω στα 180 ευρω
User avatar
stratoscaster
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 117
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Σχετικα με ηλεκτρικη κιθαρα

Post by stratoscaster »

Δεν νομίζω πως οι δύο αυτές κιθάρες έχουν κάποια διάφορα. Γενικά βρίσκονται στην ίδια κατηγορία τιμών (η squier μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβή λόγω του λογότυπου της fender που έχει επάνω), ίδιο στυλ (Stratocaster) αλλά κ απ ότι φαίνεται κ ποιότητας. Συνεπώς διάλεξε όποια γουστάρεις περισσότερο κ καλύτερα πήγαινε σε ένα μαγαζί κ άκου κ τις 2 γιατί μόνο μ αυτόν τον τρόπο μπορείς να διαλέξεις μουσικό όργανο χωρίς να σε μπερδεύει η άποψη του καθενός!

Τώρα θεωρώ ότι οφείλω να σου πω έχοντας παίξει σε τέτοιες κιθάρες (ειδικά στη bullet) ότι ίσως πρέπει να κοιτάξεις κάτι λίγο καλύτερο, όπως οι Ibanez (αρκετά καλές οικονομικές κιθάρες) ή οι Epiphone η έστω η Squire Affinity που είναι κοντά στα 200€ στο ίδιο site (δεν πιάνω θέμα les Paul η stratocaster γιατί πάει μακριά). Στο λέω αυτο διότι πολύ γρήγορα θα θες να παίξεις ένα σόλο ή μια φράση κ βλέποντας την κιθάρα να ξεκουρδιζεται σε κάθε μπεντ θα βλασφημας την ώρα κ τη στιγμή. Εκτός αυτου η ποιότητα του οργάνου σίγουρα θα καθορίσει κ τον τρόπο που θα παίξεις κ γενικά είναι κρίμα να θελήσεις σε μερικούς μήνες ένα οργανο λίγο καλύτερο κ να ξαναδώσεις εκ νέου τα ίδια λεφτα για να πάρεις κάτι επίσης μέτριο αλλά καλύτερο από το πρώτο! Το έχω πάθει κ το αποτέλεσμα είναι να πιάνω επιπλέον χώρο για δύο όργανα που δεν παίζω σχεδόν ποτέ :-P. Καταλαβαίνω την επιθυμία σου για μια οικονομική λύση αλλά νομίζω ότι αυτή η υπερκοστολογηση της τάξης των 100€ μόνο σε καλό θα σου βγει.

Τέλος από ενισχυτές κτλ υπολόγιζε ότι θες τουλάχιστον 80-100€ για έναν μέτριο ενισχυτή (ρίξε μια μάτια στους 10w Marshall, Fender κ Laney) κ τα απαραίτητα καλώδια κ ένα κουρδιστηρι. Ενημερωτικά με 10 w μην περιμένεις να ροκαρεις φουλ, μιλάμε καθαρά για ενισχυτή εξάσκησης.

Αυτά, ελπίζω να μην σε κούρασα με το ογκώδες ποστ καλή αρχή κ ότι άλλο χρειαστείς ποσταρε!
Post Reply

Return to “Μουσική”