Fifa World Cup 2014

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Ποια ομαδα θελετε να κατακτησει το Μουντιαλ

Poll ended at Mon Jul 14, 2014 2:48 pm

Γερμανια
3
43%
Αργεντινη
4
57%
 
Total votes: 7

User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Fifa World Cup 2014

Post by Adramelch »

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβετε ότι η Αργεντινή είναι η Ελλάδα του φετινού Mundial τόσο το καλύτερο. Ο Sabella ξέρει τι κάνει. :mrgreen:
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Fifa World Cup 2014

Post by Kuchiki_Byakuya »

Adramelch wrote: Ο Sabella ξέρει τι κάνει.
ναι, ξέρει τόσο καλά τι κάνει που είναι τόσο σίγουρος που για να αυξήσει τις πιθανότητες της ολλανδίας (για να έχει λίγο ενδιαφέρον ρε παιδιά) είπε να βγάλει τον καλύτερο του παίχτη, αυτόν που κάλυπτε τους περισσότερους χώρους, δημιουργούσε πλεονέκτημα στην επίθεση, μείωνε τους χώρους στον καλύτερο παίχτη της αντίπαλης ομάδας, περνούσε η μπάλα πάντα από τα πόδια του.

εγώ λέω να φτιάξουμε ένα τεχνητό νησί και να βάλουμε το άγαλμα του στην μέση.

(τον μασεράνο που μετά έκανε τον υπερήρωα να ρωτήσουμε.)
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Fifa World Cup 2014

Post by Adramelch »

Άκου να δεις. Επειδή εσύ είσαι απαίδευτος, δεν σου φταίει ο Sabella. Ο άνθρωπος κάπου ανακάλυψε ότι μετά από μια σειρά λάθος αποφάσεων "μηδενίζει το κοντέρ" κι αλληλεξουδετερώνονται όλα, κι είπε να το εφαρμόσει όσο περισσότερο μπορεί. Αλλά τόσα ξέρεις, τόσα λες.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Fifa World Cup 2014

Post by Kuchiki_Byakuya »

Adramelch wrote:Άκου να δεις. Επειδή εσύ είσαι απαίδευτος, δεν σου φταίει ο Sabella. Ο άνθρωπος κάπου ανακάλυψε ότι μετά από μια σειρά λάθος αποφάσεων "μηδενίζει το κοντέρ" κι αλληλεξουδετερώνονται όλα, κι είπε να το εφαρμόσει όσο περισσότερο μπορεί. Αλλά τόσα ξέρεις, τόσα λες.
ο σαμπέγια είναι κανονικός προπονητής. δηλαδή κατάλαβε ότι δεν μπορεί να παίξει στα ίσα μέτρα και έφτιαξε μια συμπαγή άμυνα με πλήρη ελευθερία στον μέσσι. αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάνει εξόφθαλμα λανθασμένες επιλογές. έπρεπε να φτάσουμε στον ημιτελικό (κάπου) για να ξεκινήσει τον μοναδικό runner που μπορεί να παίξει δίπλα στον μασεράνο συμμετέχοντας στον παιχνίδι με όλους τους δυνατούς τρόπους; δεν έβλεπε στις προπονήσεις ότι ο γκάγκο περπατάει και ο μπίγια δεν μπορεί να κάνει ένα κοντρόλ σωστό και να δώσει μια πάσα σωστά; και αυτή η αλλαγή έγινε σχεδόν αναγκαστικά. δηλαδή έπρεπε να φτάσει στα νοκ άουτ για να βγάλει τον φερνάντεζ από τα στόπερ και να βάλει τον έτοιμο και φορμαρισμένο ντεμικέλις; δεν είδε ότι όλες οι επεμβάσεις του ήταν επεμβάσεις δύναμης και άγχους και όχι ποιότητας, χώρια που δεν έχει σώμα για στόπερ. έπρεπε να φτάσουμε στα νοκ άουτ για να βάλει τον λαβέτσι, τον μοναδικό μεσοεπιθετικό πλην μέσι που είναι σε ανεκτή κατάσταση, σε ένα ορθολογικό πλάνο; και το ότι έχει φτιάξει συμπαγή άμυνα δεν σημαίνει ότι ο μέσι πρέπει να κάνει σε κάθε παιχνίδι τον μαραντόνα για να κερδίζει η αργεντινή τα ορφανά της ασίας. άσε μην θυμηθώ ότι στον αγώνα με μια ομάδα που η πρώτη γραμμή άμυνας ήταν είκοσι μέτρα μπροστά από την περιοχή έβγαλε ιγκουαίν και έβαλε παλάσιο, ότι είχε κάνει ο σκολάρι στον τελικό με εμάς που έβγαλε επιθετικό και έβαλε επιθετικό και πανηγυρίζαμε.

όντως η στρατηγική του ήταν σωστή, και μονόδρομος, αλλά σε όλα τα βασικά τακτικά κομμάτια είναι ελάχιστα πάνω από την βάση. και σε ένα μουντιάλ που ήταν ο χογκσον (ασχολίαστο) και ο λεβ, που αν δεν είχε τραυματιστεί ο μουσταφί θα έπαιζα ακόμα όπως ξεκίνησε την διοργάνωση και θα έχανε άνετα από την γαλλία.

ακόμα δεν έχω αποφασίσει με ποιον θα είμαι στον τελικό. καμιά ιδέα;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Fifa World Cup 2014

Post by Adramelch »

Εγώ σου είπα αστειευόμενος ότι κάνει τα πάντα λάθος γιατί ανακάλυψε ότι όταν τα κάνει όλα λάθος αλληλεξουδετερώνονται και του βγαίνει κάτι καλό (παίρνει αποτελέσματα) κι εσύ μου έκανε ολόκληρη ανάλυση. Dafuq? Δεν διαφωνώ ότι ο Demichelis είναι καλύτερο να παίζει από ότι ο Fernandez, αλλά αυτό ότι είναι φορμαρισμένος μην το πεις παραέξω. Γέλαγαν κι οι πέτρες με τις μαλακίες που έκανε φέτος στη City και τους στοίχισε πολλούς βαθμούς. Άμα βρεθεί απέναντι σε μια γρήγορη επίθεση θα τον κάνουν ρεζίλι. That said έτσι όπως είναι στημένη η Αργεντινή, δεν δέχεται γρήγορες αντεπιθέσεις εύκολα. Αν όμως οι Γερμανοί σκοράρουν πρώτοι και μετά τον στοχοποιήσουν, θα πετάξουν άλλα δύο εύκολα.

Εγώ κανονικά θα υποστήριζα Γερμανία, αλλά είναι οι συγκάτοικοί μου Αργεντίνες, έχω και αρκετούς στη δουλειά, οπότε μάλλον θα υποστηρίξω Αργεντινή έτσι για το χαβαλέ. Πέρα από αυτό, το είπα μεν αστειευόμενος, αλλά ισχύει ότι η Αργεντινή είναι η Ελλάδα αυτού του μουντιάλ, οπότε ας την υποστηρίξουμε και γι αυτό.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Fifa World Cup 2014

Post by a_nikos »

Γενικα προτιμω να παει ο τιτλος σε ευρωπαικη ομαδα (μονο Ισπανια δεν ηθελα) αλλα θα εχει τρελο χαβαλε να το παρει η Αργεντινη μεσα στο Ριο, νικωντας την ομαδα που διελυσε τη Βραζιλια. Και η Αργεντινη θα παιζει σχεδον εντος εδρας οπως στα περισσοτερα ματς του Μουντιαλ μεχρι τωρα.
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Fifa World Cup 2014

Post by Kuchiki_Byakuya »

Adramelch wrote:Εγώ σου είπα αστειευόμενος ότι κάνει τα πάντα λάθος γιατί ανακάλυψε ότι όταν τα κάνει όλα λάθος αλληλεξουδετερώνονται και του βγαίνει κάτι καλό (παίρνει αποτελέσματα) κι εσύ μου έκανε ολόκληρη ανάλυση.
εντάξει μια ανάλυση έκανα με τα φανερά λάθη. πάντως να μην έχει αυτή η αργεντινή με τόση παράδοση στα σκληρά χαφ έναν runner στο κέντρο και να αναγκάζεται να παίζει ο μέσσι είκοσι μέτρα πιο πίσω από εκεί που έπρεπε να παίζει. και τα αποτελέσματα είναι και συνάρτηση της ορισμοκλήρωσης της φίφα για τους ομίλους που στην ουσία έβαλαν όλες τις ευρωπαϊκές ομάδες να αλληλοσφαχτούν. αυτό η αργεντινή στο δεύτερο ταμπλό το έχει εκμεταλλευτεί πάρα πολύ.

Adramelch wrote:Δεν διαφωνώ ότι ο Demichelis είναι καλύτερο να παίζει από ότι ο Fernandez, αλλά αυτό ότι είναι φορμαρισμένος μην το πεις παραέξω. Γέλαγαν κι οι πέτρες με τις μαλακίες που έκανε φέτος στη City και τους στοίχισε πολλούς βαθμούς. Άμα βρεθεί απέναντι σε μια γρήγορη επίθεση θα τον κάνουν ρεζίλι. That said έτσι όπως είναι στημένη η Αργεντινή, δεν δέχεται γρήγορες αντεπιθέσεις εύκολα. Αν όμως οι Γερμανοί σκοράρουν πρώτοι και μετά τον στοχοποιήσουν, θα πετάξουν άλλα δύο εύκολα.
καλός για ντεμικέλις είναι. πάντως όλοι όσοι έκαναν κακές οι μέτριες χρονιές κάνουν καλό μουντιάλ με ενέργεια και δυνάμεις. πάντως αν ο ζαμπέγια έπαιζε με γκαράι, ντεμικέλις, ρόχο, ντεφορμέ ζαμπαλέτα ψηλά στην άμυνα θα γελάγαμε πολύ.

a_nikos wrote:Γενικα προτιμω να παει ο τιτλος σε ευρωπαικη ομαδα (μονο Ισπανια δεν ηθελα) αλλα θα εχει τρελο χαβαλε να το παρει η Αργεντινη μεσα στο Ριο, νικωντας την ομαδα που διελυσε τη Βραζιλια. Και η Αργεντινη θα παιζει σχεδον εντος εδρας οπως στα περισσοτερα ματς του Μουντιαλ μεχρι τωρα.
στο τέλος είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. αν θα το πάρει ευρωπαϊκή ομάδα για να επικυρωθεί η κυριαρχία της ευρώπης ή αν θα το πάρουν οι αργεντίνοι, που μου είναι η πιο συμπαθής ομάδα εκτός ευρώπης γιατί είναι η περισσότερο ευρωπαϊκή, μέσα στην βραζιλία. ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Post by a_nikos »

Πάντως οι Βραζιλιανοι υποστηρίζουν όλοι Γερμανία, μέχρι και πρωτοσέλιδο έβγαλε εφημερίδα που έλεγε Γερμανία από μικρό παιδί ή κάτι παρόμοιο

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Re: Fifa World Cup 2014

Post by LindemannWeierstrass »

Νενικήκαμεν κύριοι (Έχω γίνει μεγάλος σταλεγάκιας γιατί το είχα προβλέψει πριν αρχίσει το μουντιάλ)! Αν και η Γερμανία χτες στην άμυνα ήταν τραγική, και μπορούσε εύκολα να είχε χάσει αν είχαν μπει 2/3 άχαστα τετ-α-τετ (ακόμα και αν έμπαινε το δοκάρι των Γερμανών), τελικά νομίζω πως κέρδισε η ομάδα που έπαιξε το πιο οργανωμένο ποδόσφαιρο στη διοργάνωση, έχοντας και την καλύτερη επίθεση.
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Fifa World Cup 2014

Post by Kuchiki_Byakuya »

LindemannWeierstrass wrote:Νενικήκαμεν κύριοι (Έχω γίνει μεγάλος σταλεγάκιας γιατί το είχα προβλέψει πριν αρχίσει το μουντιάλ)! Αν και η Γερμανία χτες στην άμυνα ήταν τραγική, και μπορούσε εύκολα να είχε χάσει αν είχαν μπει 2/3 άχαστα τετ-α-τετ (ακόμα και αν έμπαινε το δοκάρι των Γερμανών), τελικά νομίζω πως κέρδισε η ομάδα που έπαιξε το πιο οργανωμένο ποδόσφαιρο στη διοργάνωση, έχοντας και την καλύτερη επίθεση.
ας μην χτύπαγε ο μουσταφί και θα σου έλεγα αν περνούσαν και τη γαλλία.

πάντως μπράβο τους. για να τα λέμε όλα.
Spoiler: show
αφού ο λεβ πήρε μουντιάλ μπορούμε και εμείς να πάρουμε δίπλωμα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Αθλητικά”