Brave New World - Aldous Huxley

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Brave New World - Aldous Huxley

Post by Kitharistas »

Ορμώμενος από πολλά σχόλια που έχω διαβάσει τελευταία θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε διαβάσει το βιβλίο και πως σας φαίνεται. Προφανώς δεν είναι βιβλίο από το οποίο θα περιμένεις να μάθεις πράγματα, αλλά για τέτοια ώρα είναι μάλλον ότι πρέπει. Έχω διαβάσει το 1984 του George Orwell και το βρήκα ενδιαφέρον, γενικά μ'αρέσει το διάβασμα (εκτός αν έχει να κάνει με την σχολή, τότε έχω μια μικρή αλλεργία).

What do you say people?
User avatar
Basilis Livanos
Captain
Captain
Posts: 116
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:49 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male
Location: FM Broadcasting Studio
Contact:

Re: Brave New World - Aldous Huxley

Post by Basilis Livanos »

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, αν και μετά από "Το Νησί" που διάβασα από τον Χάξλεϋ, ομολογώ πως θέλω πολύ! Έχει ένα πολύ ιδιαίτερο στυλ περιγραφής του χώρου και των συμβάντων, μου αρέσει.
tsp
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 85
Joined: Wed May 04, 2011 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Brave New World - Aldous Huxley

Post by tsp »

Το βιβλιο σπερνει. Υποθετω το πηρες απο εφημεριδα χθες ;)
Περιγραφει ενα ζοφερο μελλον, οπως το 1984 που ανεφερες και το φαρεναιτ 451. Μονο που σε αντιθεση με αυτα τα 2 ο θαυμαστος καινουριος κοσμος ειναι οντως θαυμαστος σε καποια θεματα! Και αυτη η λανθανουσα παρερμηνεια ειναι που το κανει ακαταμαχητο. Δεν ξερω αν ο lsdακιας Χαξλευ το κανε επιτηδες η απλα του βγηκε, εγω παντως δεν τα βρηκα ολα κακα σε αυτο το μελλον!
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Brave New World - Aldous Huxley

Post by Kitharistas »

Η αλήθεια είναι πως ήθελα να πάρω την εφημερίδα που το έδινε (για το βιβλίο βασικά, νέα διαβάζω από το internet :P ) αλλά για διάφορους λόγους δεν μου 'κατσε οπότε ή θα το αγοράσω ή arrrr!
tsp
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 85
Joined: Wed May 04, 2011 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Brave New World - Aldous Huxley

Post by tsp »

Σπανια να αγορασω βιβλιο (εκτος κι αν εχει κατω απο 10 ευρω :P ) συνηθως δανειζομαι και δανειζω. Βεβαια καποια αξιζει να τα χεις, οπως το εν λογω, που πηρα την εφημεριδα για αυτο το λογο. Για το μεγαλο σχεδιο του χοκινς εκανα την τελευταια παραχωρηση και τα σκασα! Εν κατακλειδι φιλε κιθαριστα αν σ'αρεσει το διαβασμα ο θαυμαστος καινουριος κοσμος προτεινεται ανεπιφυλακτα!
User avatar
Amanda
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:43 pm
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Female

Re: Brave New World - Aldous Huxley

Post by Amanda »

Αν δεις και στην σελίδα μου στο fb, ο Άλντους Χάξλεϋ είναι ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Τον ανακάλυψα τυχαία πριν από αρκετά χρόνια, επειδή, τότε, είχα ακόμη την συνήθεια να διαβάζω ότι έπεφτε μπροστά μου (και τώρα συνεχίζω να διαβάζω π ο λ ύ με την διαφορά ότι πλέον έγινα επιλεκτική). Τόσα χρόνια αναρωτιόμουνα πως και δεν ήταν γνωστός. Τα βιβλία του "Μετά από πολλά καλοκαίρια (πεθαίνει ο κύκνος)" και ο "Θαυμαστός καινούργιος κόσμος" τα βρήκα καταπληκτικά και από αυτά τα λίγα που δεν τα ξεχνάς εύκολα - κάτι αφήνουν και αυτό το κάτι είναι έντονο!
Για μένα πάντως συνεχίζουν να είναι ανάμεσα στα λίγα που "μένουν" ακόμη - σ' αυτά που, αν έπρεπε να ξαναστήσω την βιβλιοθήκη μου από την αρχή, θα τα αναζητούσα πρώτα-πρώτα!

Αν σου αρέσει το διάβασμα σαν διαδικασία και είσαι "ανοικτός" αναγνώστης , το να διαβάσεις Χάξλεϋ είναι κάτι που σου συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Post Reply

Return to “Λογοτεχνία”