Voyage Voyage

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Voyage Voyage

Post by Minus »

Ανοιγω αυτο το τοπικ για να αποκτησει το κομιουνιτι μας μια πιο ταξιδιαρικη διαθεση. Καλη η Μαγια Τσοκλη και ο Μαμαλακης και οι αλλοι ταξιδιαριδες.... Αλλα παμε να φτιαξουμε τον πληρη οδηγο για τα μετσοβιτικα αλανια εδω περα!

Κανω την αρχη με την μεγαλη αγαπημενη μου:

ΒΕΝΕΤΙΑ

Ρομαντικη οσο και μυστηριακη..
Μελανχολικη και ευχαριστη..
Γεματη εκπληξεις και ωραιες εικονες..

Φτανετε με πλοιο απο πατρα
ή με αεροπλανο στο Marco Polo (Venezia)
ή με τραινο στο σταθμο Santa Lucia

εχει φτηνα και καλα γιουθ χοστελ για να μεινετε

να περπατησετε το βραδυ την παλτεια του αγιου Μαρκου
να πατε πισω απο τα πατριαρχεια σε κατι απιστευτα στενακια
να επισκευτειτε το παλατι των δογηδων με τη υπεροχη αυλη

να πατε στη συλλογη της Peggy Gugennheim
Στο Arsenale για να δειτε το λιονταρι του Πειραια με τις ρουνικες επιγραφες

Στο πιο μακρινο νησι της λιμνοθαλασσας το Torcello..ηρεμια, φυση, ενα απιστευτο μπαρ και ενας καθεδρικος με τελεια ψηφιδοτα

να πατε στις συνοικιες για τις ταβερνες Canareggio, Dorsoduro, Santa Crozze

στο fontego dei turchi

στα ponte dei greci, san giorgio dei greci, instituto helenico να μυρισει ελλαδα

στα νησια murano και burano για κρυσταλα και πλεκτα και απιστευτη ομορφια

και παρτε γονδολα για την κλασσικη βολτα στο canal grande με την ponte di rialto

περπατηστε πολυ βραδυ το κυριο νησι και ανακαλυψτε καθε γωνια του.. τις αυλες του και τα σοκακια

δοκιμαστε σπιτικα κρασια κοκκινα!!!

αυτα.. θα επανελθω!

επομενος προορισμος..........
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Voyage Voyage

Post by Don Molina »

Favourite προορισμός Γενεύη

Φέτος από μαλακία δεν πήγα, αλλά οι 2 προηγούμενοι Σεπτέμβρηδες τα σπάσανε τέρμα.

Αν δεν πάτε με group (μην πάτε αν δεν έχετε παρέα 4-5 άτομα) το αεροπλάνο είναι μονόδρομος. Απευθείας δεν νομίζω ότι έχει πτήσεις, εγώ την φορά που πήγα με αεροπλάνο πήρα Alitalia με ανταπόκριση στο Malpensa. Και πέταξα με αεροπλανάκι μικρότερο από το αμάξι μου πάνω από τις Άλπεις! Εμπειρία :lol:

Καφέ στο Arthur's δίπλα στο υδραγωγείο, άπειρες βόλτες στην αγορά, χαζέψτε βιτρίνες στα ρολογάδικα και απολαύστε γαμάτα εστιατόρια και μικρά μπαράκια διάσπαρτα παντού.
Άμα ο καιρός σας κάνει χάρη να περπατήσετε όλον τον Βοτανικό Κήπο που είναι υπέροχος.

Ε άμα σας βγει ο τουρίστας τραβάτε και μία στο CERN που έχει ωραίο μουσειάκι.

Επίσης πολύ ωραία εστιατόρια έχει στην Quai de Mont Blanc. Τρως και χαζεύεις τον πίδακα και την λίμνη.
Για ski δεν πήγα, δεν ξέρω να σας πω τι λέει αν είστε του sport. Πάντως ο νονός που πάει κάθε χρόνο 2 βδομάδες και λιώνει στο Chamonix περνάει πολύ καλά.

Με βάση την Γενεύη μπορείτε με τρένο να πάτε προς Βέρνη, κι αν έχετε και χρόνο και Ζυρίχη. Το τρένο πάει πάνω από την λίμνη και τα σπάει η διαδρομή απίστευτα. Μέχρι κι εγώ που μισώ τα τρένα αυτό δεν με πείραξε καθόλου.


Τέλος για τους καμένους, χαμηλά στην la Servette έχει την πιο γαμάτη αντιπροσωπεία Ferrari/Maserati που έχω δει ποτέ (κι έχω πάει και Maranello 2 φορές - αργότερα αυτό). Αν πάτε καλοντυμένοι και ξέρετε να στηθείτε/μιλήσετε μπορεί να περάσετε και καλά :mrgreen:



Από λεφτά είναι so-so. Έχει hostel επιπέδου ξενοδοχείου που είναι προφανώς πάμφτηνα, αλλά πέρα απ' αυτά τα ξενοδοχεία της απ' όσο ξέρω είναι ακριβά. Την πρώτη φορά εγώ έμεινα σε Hostel και την δεύτερη φιλοξενούμενος.
Από εξόδους, τα εστιατόρια είναι ακριβούτσικα αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις. Υπολογίστε 30+ φράγκα ανά άτομο χωρίς κρασί αν πάτε για χοντρό φαί. Ποτά καφέδες απελπιστικά φτηνά. Τόσο που αν συνυπολογίσεις πόσο φτηνά είναι και τα πράγματα στα supermarket σκέφτεσαι την μετακόμιση για πλάκα.
Βέβαια αν πάτε από το Four Seasons για καφέ θα δείτε να γράφει 15CHF και θα σας έρθει εγκεφαλικό :lol:


Επίσης η μαλακία είναι ότι τα εισιτήρια είναι ακριβούτσικα (300€ ale-retour η Alitalia), αλλά έχει άπειρες πτήσεις για Μιλάνο και μπορεί να βολεύει να το σπάσετε με διαφορετικές εταιρείες.
Συμβουλή μου να κάνετε φράγκα όπως και να 'χει. Δέχονται € άνετα σε όλα τα μαγαζιά αλλά σε γαμάνε στην ισοτιμία και το παίζουν κότα αν δεν μιλήσεις (καλές πουτανίτσες κι αυτοί). Επίσης παίζει πάρα πολύ χρεωστική και Maestro, και μάλιστα σε αντίθεση με την ανάληψη που έχει προμήθεια, αν πληρώνετε με κάρτα δεν χρεώνεστε τίποτε επιπλέον από την τράπεζα. Οπότε οι έχοντες κάρτες ATM Maestro ή και πιστωτικές, καλύτερα να καθαρίζετε παντού με αυτές.



Τελευταία συμβουλή είναι να πάτε ή άνοιξη που μου έχουν πει ότι γαμάει προς τον Απρίλιο/Μάιο, ή τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη. Το πρώτο Σ/Κ του Δεκέμβρη έχει γιορτές για τον χειμώνα και στην Βέρνη γίνεται ωραίος τζερτζελές με παζάρι και λοιπές χλιμιτζουριές, ενώ στην Γενεύη έχει χαβαλέ με φάση καρναβάλι...

Μαζί με NYC αγαπημένος προορισμός και θέλω να το κάνω ετήσιο ταξιδάκι τώρα που έπεισα και την ξαδέρφη να πάει για ειδικότητα εκεί :mrgreen: (πούστηηηηηηηης βολεψάκιας!)
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Voyage Voyage

Post by Minus »

δεν βλεπω κινηση.. που πηγαν οι ταξιδιαριδες??

ΛΟΝΔΙΝΟ

ευκολο να το μισησεις οσο και να την ψωνησεις με αυτο...

αριστοκρατικες συνοικιες σρη ζωνη 1 και στις αλλες 5 ζωνες τις περισσοτερες φορες αντικρυζεις το χαλι μιας μεγαλουπολης αχρωμης και μουντης.. το ψυχοπλακωμα..

παραδοσιακο αλλα με επιτειδευμενες αμερικανιες στο κεντρο του, του τυπου ε, γιουχου εχουμε και εμεις και οχι μονο η νεα υορκη!


Θα μεινετε ζωνη 1 κοντα στο King's Cross, Euston, Russel square (καλες περιοχες με καλη προσβασιμοτητα)

γυριστε γρηγορα τα τουριστικα oxford circus, picadilly circus, trafalgar square

πηγαιντε μεσα απο τα απιστευτα παρκα στα ανακτορα του μπακινχαμ και στο κοινοβουλιο με το αββαειο του γουεστμινστερ.

τα καλα ερχονατι τωρα που ειδατε τα τετριμμενα

primrose hill για θεα ολου του λονδινου και απιστευτη βολτα

notting hill για κλασσικη βολτα στην portobello road και γλυκο στο hummingbird και φαι στο ottolenghi

holland park για ενα αλλιωτικο παρκο με την ελληνικη πρεσεβεια παραπλευρως
southwark cathedral και market για χρωματα αρωματα και γευσεις (αλλα και πολυ κοσμο)

soho κλασσικα και μοντερνα και σταση για πιτσα στο princi di milano

covent garden για αποψη και γαλλικα εστιατορια!

sketch, eclipse, buddha bar, bbb για μπαρακια το βραδυ

chelsea με τη sloan square, belgravia για κυριλε καταστασεις και καλη ζωη

knightsbridge και south kenshington για harrods και καλες μπαροκαταστασεις
greenwich για την απιστευτη αγορα του με γευσεις του κοσμου

γενικα, γυριστε , μυριστε , δειτε γρηγορα τα τετριμμενα και εχετε στο νου σας οτι το λονδινο δεν εχει τοσο πραγματα να δεις οσο καταστασεις να ζησεις.......
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Voyage Voyage

Post by Minus »

Μαρρακες!

Ομορφες.. σαν μια Γαλλια κολλημενη μισο αιωνα πισω και με μια αυρα ερημου..

Κοκκινες οπως ολοι λενε.. το ηλιοβασιλεμα ειναι κοκκινο και μοναδικο

και οταν πεσει η νυχτα η πλατεια Τζεμα Ελ Φνα μετατρεπετε στην πιο γνωστη και φημισμενη νυχτερινη αγορα του κοσμου...

μεσοεγειος καθαρα με λιγο αρωμα ερημου και λιγο αρωμα αραβιας..

καφες σε ταρατσες, βολτα στα σουκ, φαι στη νυχτερινη αγορα και αν βασταει η τσεπη σας ποτο και δειπνο σε ενα απο τα πιο χοτ ξενοδοχεια στον κοσμο.. 'La Mamounia'..

α, και οποσδηποτε δειπνο στο ιστορικο και τρελλα κλασατο 'Grand Cafe de la Poste'
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Voyage Voyage

Post by Minus »

Μην πατε στην οξφορδη... πηγαιντε κατευθειαν για τα ψωνια σας στο Bicester Village
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Post Reply

Return to “Λογοτεχνία”