Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by castiel »

Τι διαβάζετε αυτήν την περίοδο? Ποιες οι εντυπώσεις σας?
και ίσως αν θέλετε να το κάνουμε και λίγο πιο χαλαρο/ελεύθερο το τόπικ απ'ότι λέει ο τίτλος και να υπάρχουν γενικά σχόλια και προτάσεις για βιβλία που έχουμε διαβάσει.
______________

Αρχίζω εγώ:
Μόλις τελείωσα το Animal Farm- Η φάρμα των ζώων του George Orwell
Image


http://fridge.gr/book-review/george-orwell-animal-farm/
Τα γουρουνάκια της φάρμας του κυρίου Τζόουνς δεν αντέχουν άλλο την καταπίεση των ανθρώπων. Δύο νεαροί (για γουρούνια μιλάμε πάντα, μην μπερδεύεστε), θα προσπαθήσουν να μετατρέψουν το όνειρο ενός Γέροντα, σε πραγματικότητα. Θα αναγάγουν όλα τα γουρούνια σε ισότιμους εργάτες, θα ιδρύσουν τον Ανιμαλισμό (εκ του αγγλικού Animal = ζώο, για τους ελάχιστους που δεν κατέχουν την αγγλικήν) και θα διεκδικήσουν τη φάρμα από τον μεθυσμένο κύριο Τζόουνς. Η επανάσταση θα πετύχει, ο κύριος Τζόουνς θα εκδιωχθεί από τη φάρμα, και η τελευταία θα περάσει στα χέρια των γουρουνιών αλλά και των υπολοίπων ζωντανών, πλην των ανθρώπων, που θα την εκμεταλλεύονται για την ευημερία όλων.

Όταν όμως θα υπάρξουν οι πρώτες διενέξεις μεταξύ των πρωτεργατών της επανάστασης (τους δύο νεαρούς που ακούνε στα ονόματα Χιονόμπαλας και Ναπολέοντας), ο δεύτερος θα αποφασίσει πως ο Χιονόμπαλας είναι επικίνδυνος για την επανάσταση και πως πρέπει να απομακρυνθεί από τη φάρμα. Και το καταφέρνει με τις παλιές και αλάνθαστες μεθόδους (ρουφιανιλίκι, προπαγάνδα, ψέματα και καλλιέργεια του φόβου). Μόλις ο Χιονόμπαλας δεν αποτελεί πια απειλή, προβαίνει σε μερικές εκκαθαρίσεις ζώων που, υποτίθεται, τον υποστήριζαν. Ξαναγράφει την ιστορία (και ο Χιονόμπαλας δεν υπάρχει πουθενά πια στην επανάσταση), αλλάζει τους νόμους (κι έτσι τώρα τα γουρούνια μπορούν να κοιμούνται σε κρεβάτια και να πίνουν αλκοόλ, καθώς τα υπόλοιπα ζώα δουλεύουν όλο και πιο σκληρά).

Οι τελευταίες σελίδες του (σχετικά μικρού) βιβλίου, είναι από τις πιο συγκλονιστικές και ταυτόχρονα σκληρές, που έχει συγγράψει ανθρώπινο μυαλό για να περιγράψει το τέλος των ονείρων και της ουτοπίας.

Το βιβλίο ήταν συγκλονιστικό. Σε βάζει πραγματικά σε σκέψεις, περιγράφει με πολύ ωραίο τρόπο την ανθρώπινη φύση! Must read για μένα!
(όποιος θέλει το έχω σε .epub να του το στείλω, αν και είναι βιβλίο που είναι ωραίο να έχεις σε βιβλιοθήκη)

Και τώρα, άρχισα να διαβάζω το πρώτο βιβλίο της σειράς Dexter, της γνωστής τηλεοπτικής σειράς, δεν ξέρω κατά πόσο έχουν σχέση όμως.
Image

επειδή έχω δει την σειρά, δεν ξέρω αν θα αντέξω να το διαβάσω όλο, προς το παρόν φαίνεται ενδιαφέρον όμως!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by ιστορικός mech-eng »

η φαρμα των ζωων ειναι κορυφαια,πραγματικα ενα απο τα βιβλια που πρεπει να διαβασει καποιος οπωσδηποτε!εγω αυτην την περιοδο διαβαζω (ξανα-διαβαζω για την ακριβεια ) την ασκητικη του καζαντζακη...αλλο ενα must read...
User avatar
λεβεντογιαννος
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 111
Joined: Fri May 21, 2010 11:55 pm

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by λεβεντογιαννος »

http://www.scribd.com/doc/48558998/Jame ... a-Epistimi

πολυ καλο βιβλιο που σε εισαγει σε ενα συναπραστικο τομεα των μαθηματικων που διδασκομαστε πολυ λιγα
με γλαφυρο λογοτεχνικο-επιστημονικο λογο το βιβλιο αυτο ειναι ισως το καλυτερο του ειδους αυτου που εχω διαβασει
User avatar
boulis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 33
Joined: Wed Dec 08, 2010 9:29 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by boulis »

Ωραίο το topic , τώρα διβάζω το βιβλίο "Neuromancer" (cyberpunk/sience fiction/thriller) αλλα δυστυχώς δεν το έχω σε κανονικό και βγάζω τα μάτια μου σε ebook. Επειδή εχω διαβάσει το dexter και εχω δει τη σείρα σας λέω οτι δεν έχουν σχέση σαν εξέλιξη ιστορίας και οτι το βίβλιο μου άρεσε καλύτερα.
Democracy is two wolves and a lamb deciding what to have for dinner.
Liberty is a well-armed lamb contesting the vote.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Adramelch »

Άμα σας αρέσουν βιβλία στυλ Lord of the rings θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να διαβάσετε τα βιβλία του Elric, αλλά γενικότερα τα άπαντα του Moorcock. Θεός.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Διάτανος »

φίλιπ ροθ και ζυγκμουντ μπάουμαν
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
mark_c197
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 79
Joined: Sun May 30, 2010 7:32 pm

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by mark_c197 »

James Ellroy: "American Tabloid" σε audiobook

και

"Rant" από Chuck Palahniuk
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Adamaklas »

Ο Νεος Αυτοκρατορας ( ; )
Roger Penrose .

Και Επομενο ειναι οι Πυλες Της Φωτιας Στιβεν Πρεσφιλντ.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by (β-α)/2 »

Πριν λίγες μέρες τελείωσα το "Χρονικό του χρόνου", πολύ ωραίο βιβλίο και σε κατανοητή μορφή! Προσωπικά επειδή μου αρέσουν τέτοιου είδους βιβλία, το λάτρεψα!

Έχω ξεκινήσει επίσης τώρα το Big Bang, το οποίο αν και νομίζω με κουράζει σε κάποια σημεία, έχει πάρα πολλές πληροφορίες για την ιστορία της αστρονομίας (μαζί με μαθηματικά, φυσική που εμπλέκονται). Αν και το είχα πάρει με σκοπό να διαβάσω για τη σύγχρονη φυσική, είμαι στο 1/3 του βιβλίου και μόλις τελείωσε η εξιστόρηση της περιπέτειας που πέρασε ο Einstein για να αποδείξει την θεωρία του. Παρ' όλα αυτά κράτησε το ενδιαφέρον μου, οπότε χαλάλι του! :-p
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Adamaklas »

(β-α)/2 wrote:Πριν λίγες μέρες τελείωσα το "Χρονικό του χρόνου", πολύ ωραίο βιβλίο και σε κατανοητή μορφή!
Ενα must βιβλιο για οποιους θελουν να μαθουν για κοσμικη φυσικη :) ή γενικα λιγο ωραια φυσικη χωρις σπαστικους αριθμους!

Διαβασε την Κομη της βερινικης αξιζει :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Post Reply

Return to “Λογοτεχνία”