Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by soti »

φάρμα των ζώων & 1984, George Orwell. Επίκαιρα όσο ποτέ.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Kitharistas »

soti wrote:φάρμα των ζώων & 1984, George Orwell. Επίκαιρα όσο ποτέ.
+1

τουλάχιστον για το 1984 που έχω διαβάσει.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by castiel »

Εγώ την φάρμα έχω διαβάσει, παρά πάρα πάρα πολύ καλο
(και μικρό, διαβάζεται γρηγορα)

Tapatalked!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by ShadowMech »

Αντι να διαβαζει κανεις βιβλια για το ποσο αδικος ειναι ο κοσμος (που ειναι) νομιζω ειναι καλυτερο να διαβαζει βιβλια που του δινουν το mindset για το πως να ζησει ευτυχισμενος και σε ισορροπια μεσα στο αδικο κοσμο. Αντικειμενικα ειναι αποδοτικοτερο :)
Κατα τα αλλα για να περναει ωρα διαβαζουμε διαφορα
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by soti »

Σωστός. Και παρέα με το "ευχάριστο" βιβλίο ανοίγουμε και κάνα μπουκάλι, στρίβουμε κάνα μπάφο, κόβουμε και μία ψιλή, τρώμε κάνα χαρτονάκι, κουμπωνόμαστε ή βαράμε λίγο ζουζού για να φτιάξουμε μια ωραία και ευχάριστη ατμόσφαιρα. Για όσους προτιμούν πιο ισορροπημένες καταστάσεις προτείνω ανεπιφύλακτα λεξοτανίλ και υπνοστεντόν. Και ο Τιτανικός όταν βούλιαζε, ο καπετάνιος έδωσε εντολή να παίζει η ορχήστρα πιο δυνατά. We're going down, but we do it in style... να ρίχνω και εγώ κάνα αγγλικό, n'est-ce pas mes amis?

Οι ανισόρροποι ας συνεχίσουν να διαβάζουν "ανησυχητικά" κείμενα με δική τους ευθύνη. Κακό του κεφαλιού τους, κυριολεκτικά. Μόνο να προσέχουμε, μήπως κάποια στιγμή το format στο δικό μας mindset δεν το κάνουμε πλέον εμείς οι ίδιοι αλλά κάποιοι άλλοι.
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by jobo »

soti wrote:Σωστός. Και παρέα με το "ευχάριστο" βιβλίο ανοίγουμε και κάνα μπουκάλι, στρίβουμε κάνα μπάφο, κόβουμε και μία ψιλή, τρώμε κάνα χαρτονάκι, κουμπωνόμαστε ή βαράμε λίγο ζουζού για να φτιάξουμε μια ωραία και ευχάριστη ατμόσφαιρα. Για όσους προτιμούν πιο ισορροπημένες καταστάσεις προτείνω ανεπιφύλακτα λεξοτανίλ και υπνοστεντόν. Και ο Τιτανικός όταν βούλιαζε, ο καπετάνιος έδωσε εντολή να παίζει η ορχήστρα πιο δυνατά. We're going down, but we do it in style... να ρίχνω και εγώ κάνα αγγλικό, n'est-ce pas mes amis?

Οι ανισόρροποι ας συνεχίσουν να διαβάζουν "ανησυχητικά" κείμενα με δική τους ευθύνη. Κακό του κεφαλιού τους, κυριολεκτικά. Μόνο να προσέχουμε, μήπως κάποια στιγμή το format στο δικό μας mindset δεν το κάνουμε πλέον εμείς οι ίδιοι αλλά κάποιοι άλλοι.
τι ειπε ο ζωγραφος???εγραψε...
παλι στα βιβλια λοιπον....οργοουελ ειναι κορυφη για μενα...φαρμα των ζωων και 1984ειναι τελεια και επισης η παγιδα του χρηματος ειναι πολυ ωραιο...ξεφευγει λιγο απο τα υπολοιπα...προτεινεται τιποτα αλλο για διαβασμα ρε μαγκες...
το σινταρτα το εχει διαβασει κανεις?υπαρχει καμια γνωμη?
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Nameless49532 »

Γαμάτο το σιντάρτα.

Το 1984 είναι επίκαιρο όσο ποτέ, νομίζω ακόμα πιο επίκαιρο είναι το Brave New World του Aldous Huxley από τέτοια δυστοπικά.
Spoiler: show
Image
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by jobo »

Nameless49532 wrote:Γαμάτο το σιντάρτα.

Το 1984 είναι επίκαιρο όσο ποτέ, νομίζω ακόμα πιο επίκαιρο είναι το Brave New World του Aldous Huxley από τέτοια δυστοπικά.
Spoiler: show
Image
μολις επικυρωσες την επομενη αγορά μου!!!
μηπως ξερεις και ''το νησι'' απο αλντους χαξλευ?καπου ειχα διαβασει οτι ειναι το κορυφαιο του...
ωραιο και το brave new world αλλα καπου στις τελευταιες σελιδες με ειχε κουρασει...ενω μαλλον ειχε πεσει πιο κοντα ως ιδεα απο τον οργουελ(οπως δειχνει και το γραφημα που ανεβασες)
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Nameless49532 »

Όχι, δεν το ήξερα. Το κοίταξα τώρα στη γουίκι τώρα που το ανέφερες και όντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον..
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by who »

Stephen King, Ο Μαύρος Πύργος.

Αισίως στο πέμπτο βιβλίο, Οι Λύκοι της Κάλα.
Post Reply

Return to “Λογοτεχνία”