Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Συμφωνείτε με την παραμονή της Ελλάδας στην ΕΕ; (γιατί έτσι θα ερμηνευτεί το δημοψήφισμα)

Ναι στην Ευρώπη
55
50%
Όχι στην Ευρώπη
56
50%
 
Total votes: 111

User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Adamaklas »

sid wrote:γιατί να φαγωνόμαστε μεταξύ μας, ενώ μπορούμε να είμαστε όλοι ενωμένοι εναντίον του αδάμακλα, δεν το καταλαβαίνω
Κυριε Sid, πάψτε επιτέλους να αναιρείτε τον εαυτό σας. Στο πολλ που θέσατε υπήρχε ήδη η επιλογή < Φταίει για ολα ο αδαμακλας> αλλά την αφαιρέσατε !
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Kyria_patatokeftou »

τικ τοκ τικ τοκ το βράδυ θα ξέρουμε. πληροφορίες αμφιβόλου προέλευσης λένε 53% ΟΧΙ. Για να δούμε.

Εγώ πάω με αυτό το πρώτο σενάριο που είπα πιο πάνω.
Spoiler: show
Kyria_patatokeftou wrote: Αν υπάρχει το πρώτο σενάριο, τότε το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος είναι αδιάφορο, αφού είτε με ΝΑΙ ή με ΟΧΙ η επανεκκίνηση των διαπραγματεύσεων θα γίνει από πολύ χειρότερο σημείο.
Ουσιαστικά μιλάμε για μία εθνική προδοσία που έγινε με σκοπό να διατηρηθεί η εξουσία σε αυτά τα πρόσωπα, για εξαπάτηση πρωτίστως των ίδιων των ψηφοφόρων του ΟΧΙ και μάλιστα στις πλάτες όλων μας και της χώρας. Τα μέτρα θα είναι πολύ χειρότερα, διότι η οικονομία μας είναι σε πολύ χειρότερο σημείο από ό,τι ήταν τον Ιανουάριο και από ό,τι ήταν πριν ανακοινωθεί το δημοψήφισμα, και διότι οι συμμαχίες μας απλά δεν υπάρχουν με εξαίρεση κανα 2-3 χώρες, όπως Κύπρος, Γαλλία, Ιταλία. Θα πρέπει να ξαναστηθεί όλο το πλαίσιο με τους μηχανισμούς που στήθηκε με τον Παπανδρέου, θα περισωθούν οι καταθέσεις των πολιτών και η εκτεταμένη ανθρωπιστική κρίση που θα προέκυπτε από την απομόνωση, με ελλείψεις σε βασικά αγαθά, σταμάτημα κάθε οικονομικής δραστηριότητας, κλπ
Μιλάμε για τραγωδία και μάλιστα με ευθύνη αυτής της κυβέρνησης.
αλλά το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί από την αντίδραση όλων των κομμάτων/έξω/κόσμου.

Greek Horror Show
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
rchrys
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 181
Joined: Wed Oct 06, 2010 6:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by rchrys »

Kyria_patatokeftou wrote:τικ τοκ τικ τοκ το βράδυ θα ξέρουμε. πληροφορίες αμφιβόλου προέλευσης λένε 53% ΟΧΙ. Για να δούμε.

Εγώ πάω με αυτό το πρώτο σενάριο που είπα πιο πάνω.
Spoiler: show
Kyria_patatokeftou wrote: Αν υπάρχει το πρώτο σενάριο, τότε το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος είναι αδιάφορο, αφού είτε με ΝΑΙ ή με ΟΧΙ η επανεκκίνηση των διαπραγματεύσεων θα γίνει από πολύ χειρότερο σημείο.
Ουσιαστικά μιλάμε για μία εθνική προδοσία που έγινε με σκοπό να διατηρηθεί η εξουσία σε αυτά τα πρόσωπα, για εξαπάτηση πρωτίστως των ίδιων των ψηφοφόρων του ΟΧΙ και μάλιστα στις πλάτες όλων μας και της χώρας. Τα μέτρα θα είναι πολύ χειρότερα, διότι η οικονομία μας είναι σε πολύ χειρότερο σημείο από ό,τι ήταν τον Ιανουάριο και από ό,τι ήταν πριν ανακοινωθεί το δημοψήφισμα, και διότι οι συμμαχίες μας απλά δεν υπάρχουν με εξαίρεση κανα 2-3 χώρες, όπως Κύπρος, Γαλλία, Ιταλία. Θα πρέπει να ξαναστηθεί όλο το πλαίσιο με τους μηχανισμούς που στήθηκε με τον Παπανδρέου, θα περισωθούν οι καταθέσεις των πολιτών και η εκτεταμένη ανθρωπιστική κρίση που θα προέκυπτε από την απομόνωση, με ελλείψεις σε βασικά αγαθά, σταμάτημα κάθε οικονομικής δραστηριότητας, κλπ
Μιλάμε για τραγωδία και μάλιστα με ευθύνη αυτής της κυβέρνησης.
αλλά το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί από την αντίδραση όλων των κομμάτων/έξω/κόσμου.

Greek Horror Show
Γενικά, τα αποτελέσματα που δείχνουν όλα τα κανάλια πάνε περίπου 52% το ΟΧΙ.... Θα δούμε.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by a_nikos »

Με βαση οσα μεταδιδει το Υπουργειο Εσωτερικων, στο 20,57% της επικρατειας τα αποτελεσματα ειναι:

ΟΧΙ 60.47%
ΝΑΙ 39,53%
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by sid »

a_nikos wrote:Με βαση οσα μεταδιδει το Υπουργειο Εσωτερικων, στο 20,57% της επικρατειας τα αποτελεσματα ειναι:

ΟΧΙ 60.47%
ΝΑΙ 39,53%
Αλληγορικο το άβαταρ σου πάντως
Adamaklas wrote: Κυριε Sid
Ποιόν είπες κύριο, μωρή χαμουρα; Πρόσεξε γιατί πίσω από μια οθόνη όλοι μάγκες είναι
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Kuchiki_Byakuya »

Compiler wrote:Πήρες μια πρόταση απ' όλο το σχόλιο μου και μου λες πως αυτό είναι η ουσία των όσων λέω ,αν πραγματικά δεν καταλαβαίνεις -και δεν μου το παίζεις χαζός- τι εννόω δεν είμαι διατεθειμένος να συνεχίσω διάλογο μαζί σου...Μείνε στα ολιγοσέλιδα οικονομικά εγχειρίδια των κομμάτων που υποστηρίζεις...
εντάξει, αφού είναι προφανές ότι δεν μπορείς να υπερασπιστείς με τόσο ανόητη πρόταση πάμε παρακάτω. μάλλον είσαι και εσύ επηρεασμένος από την κυβερνητική στρατηγική που είναι ίδια με την συμπεριφορά του λαγού από το γνωστό ανέκδοτο.

και δεν πήρα μια πρόταση. στην αρχική μου απάντηση υπάρχουν αποσπάσματα από σχεδόν όλο το κείμενο σου που καταρρίπτονται ένα προς ένα και με επιχειρήματα, όχι με συκοφαντίες. αλλά εσύ έκανες ότι δεν την είδες γιατί δεν έχεις επιχειρήματα. αν θέλεις μπορείς να μας εξηγήσεις με περισσότερες λεπτομέρειες ότι το 2010 το κράτος δεν χρεοκόπησε αλλά δανείστηκε για να τα δώσει στις τράπεζες, είπαμε και πάλι, αν μπορείς.

με το τελευταίο τρίτο του αρχικού σου κειμένου δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς γιατί είναι γεμάτο με ρητορική και ψέματα της κυβέρνησης, όπως ότι η πρόταση των δανειστών αποσύρθηκε χωρίς κανένα λόγο (λήξη του προγράμματος και δημοψήφισμα σου λένε κάτι) και ότι η ευρώπη λόγω αλληλεγγύης είναι αναγκασμένη να βάζει λεφτά για να κάνει ανάπτυξη ο λαφαζάνης.


wendy, το είπε ο καθόλου διχαστικός πρωθυπουργός μας, όποιος είναι με το ναι, είναι συνένοχος των δανειστών. από εκεί και πέρα τι να ψάχνουμε.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Compiler
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed Oct 10, 2012 6:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δημοψήφισμα Κυριακή 5 Ιουλίου (poll)

Post by Compiler »

Kuchiki_Byakuya wrote:
Compiler wrote:Πήρες μια πρόταση απ' όλο το σχόλιο μου και μου λες πως αυτό είναι η ουσία των όσων λέω ,αν πραγματικά δεν καταλαβαίνεις -και δεν μου το παίζεις χαζός- τι εννόω δεν είμαι διατεθειμένος να συνεχίσω διάλογο μαζί σου...Μείνε στα ολιγοσέλιδα οικονομικά εγχειρίδια των κομμάτων που υποστηρίζεις...
εντάξει, αφού είναι προφανές ότι δεν μπορείς να υπερασπιστείς με τόσο ανόητη πρόταση πάμε παρακάτω. μάλλον είσαι και εσύ επηρεασμένος από την κυβερνητική στρατηγική που είναι ίδια με την συμπεριφορά του λαγού από το γνωστό ανέκδοτο.

και δεν πήρα μια πρόταση. στην αρχική μου απάντηση υπάρχουν αποσπάσματα από σχεδόν όλο το κείμενο σου που καταρρίπτονται ένα προς ένα και με επιχειρήματα, όχι με συκοφαντίες. αλλά εσύ έκανες ότι δεν την είδες γιατί δεν έχεις επιχειρήματα. αν θέλεις μπορείς να μας εξηγήσεις με περισσότερες λεπτομέρειες ότι το 2010 το κράτος δεν χρεοκόπησε αλλά δανείστηκε για να τα δώσει στις τράπεζες, είπαμε και πάλι, αν μπορείς.

με το τελευταίο τρίτο του αρχικού σου κειμένου δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς γιατί είναι γεμάτο με ρητορική και ψέματα της κυβέρνησης, όπως ότι η πρόταση των δανειστών αποσύρθηκε χωρίς κανένα λόγο (λήξη του προγράμματος και δημοψήφισμα σου λένε κάτι) και ότι η ευρώπη λόγω αλληλεγγύης είναι αναγκασμένη να βάζει λεφτά για να κάνει ανάπτυξη ο λαφαζάνης.


wendy, το είπε ο καθόλου διχαστικός πρωθυπουργός μας, όποιος είναι με το ναι, είναι συνένοχος των δανειστών. από εκεί και πέρα τι να ψάχνουμε.
Με ποια ακριβώς επιχείρηματα μου "κατέριψες" τα λεγόμενα μου ;Με τις μπαρούφες και τα τσιτάτα που διάβασες κάπου και ξαφνικά έγινες ο απίστευτος αντίλογος ; Και καλά σείστηκε ο κόσμος τώρα ,επειδή το είπες εσύ ; Και αυτό το ονομάζεις επιχείρημα και το δικό μου συκοφαντία ;
Το θέμα είναι γιατί δανείστηκε από εκεί που δανείστηκε ,επιλέγοντας ένα πρόγραμμα που αποδεδειγμένα δέσμευε την Ελλάδα και δεν έλυνε τα προβλήματα της ; Ξύπνα !!Αυτή είναι η ουσία που ανέφερα τον ΓΑΠ .
Είσαι εκτός τόπου και χρόνου όπως και οι πολυαγαπήμενοι σου αρχηγοί...Υποστηρίζεις μια τακτική που αποδεδειγμένα(εκ των αποτελεσμάτων) δεν έχει καμία οριστική λύση στα οικονομικά προβλήματα της Ελλάδος και απορρίπτεις χωρίς επιχειρήματα -θεωρώντας πως είναι ρητορική- μια άλλη προσέγγιση που δεν την έχεις δει καν και είναι θεωρητικά πολύ πιο λογική από ένα αέναο γαϊτανάκι φτώχειας και εξαθλίωσης...Και το χειρότερο είναι πως αυτό που έγραψα δεν είναι καν άποψη του ΣΥΡΙΖΑ ,αλλά είσαι τόσο νοήμων που δεν ξέρεις καν τι υποστηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ ,αλλά ακούς τι μπορεί να υπαινίσεται και να υποστηρίζει από τον Γεωργιάδη και τον Βορίδη...

Όχι ,η Ευρώπη είναι αναγκασμένη να μας κάνει να πεινάσουμε και άλλο ,για να σωθεί το τραπεζικό σύστημα (αν και για αυτούς η Ελλάδα είναι "συγκεκριμένη περίπτωση")...Πολύ λογικό και σωστό μου ακούγεται...

Είναι θλιβερό για σένα που το πολυαγαπήμενο σου ΝΑΙ και οι ήγετες του πήραν σκούπα και το σκουπόξυλο μαζί για δώρο στο αγαπημένο τους σημείο .
Καλή ψήφο για τον πρόεδρο σου αγαπητέ .Τσάμπα οι κονκάρδες που τυπώσατε...
Locked

Return to “Πολιτική-Οικονομία”