ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kuchiki_Byakuya »

soti wrote:Αυτά που γίνονται τώρα είναι πιο ενδιαφέροντα.
αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή είναι κακό.

soti wrote: Και μια παρατήρηση, κάτι που θυμήθηκα αυτές τις μέρες. Το ερχόμενο Σουκού είναι τετραήμερο σ'όλη την Ευρωζώνη, εκτός από Ελλάδα και Κύπρο. Θα ήταν καλή περίπτωση για ένα τσαφ, αν το σχεδιάζουν.
αφού τη γλιτώσαμε σε δύο συνεχόμενα τριήμερα δεν το πιστεύω. και γιατί είναι τετραήμερο;

soti wrote:υ.γ. Τις καλές εμπειρίες και μνήμες καλό είναι να τις μοιραζόμαστε με τα φιλαράκια και καλή παρέα, είτε με καφέ, είτε με κρασί, είτε με ποτό. Όχι σε αγορές, δηλ. φόρουμ.
ας μιμηθούμε τους προγόνους μας και να επαναφέρουμε το θεσμό της αγοράς στη διαδικτυακή του μορφή.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kyria_patatokeftou »

soti wrote:Πάντα στον ενικό φίλε μου. Οι προγονοί μας δεν απΕΥΘΥνονταν ποτέ στον πληθυντικό στον συνομιλητή τους. Αυτά είναι κόλπα των Φράγγων ώστε να δημιουργείται απόσταση και αίσθηση υπεροχής. Η ευγένεια δεν εκφράζεται αποκλειστικά μέσα από τους τύπους.
Kuchiki_Byakuya wrote:Δεν ξέρω τι έκαναν οι πρόγονοί μας.
fun fact για το πώς δημιουργήθηκε ο πληθυντικός ευγενείας (όταν το διάβασα ενθουσιάστηκα στη σκέψη του πώς διαμορφώνεται μία γλώσσα!)
Όταν μια φορά και έναν καιρό, κάπου στα 1000μ.χ. πήγαν οι γάλλοι ως κατακτητές στην αγγλία. Οι τότε γάλλοι ήταν ολίγον τι πίσω από τον κόσμο σε σχέση με τους αγγλοσάξωνες φεουδάρχες, οπότε υπήρχε ένα αίσθημα κατωτερότητας.

Ήταν λοιπόν ένα παρεάκι γάλλοι, άγγλοι φεουδάρχες και οι κολλίγοι τους-οι δούλοι των κτημάτων. Και συνομιλούσαν οι αντιπρόσωποι των δύο τελευταίων και απευθύνονταν ο ένας στον άλλο στον πληθυντικό, υπονοώντας πως μιλούν εξ ονόματος των τάξεών τους-των φεουδαρχών και των κολλίγων.

Και οι γάλλοι το πήραν ότι έτσι μιλάνε στον πολιτισμένο κόσμο! Και το μετέφεραν στη γλώσσα τους και άκριτα αργότερα το υιοθέτησαν και οι υπόλοιπες γλώσσες! Αλλά η πονηρή αλεπού αγγλία όταν το αντιλήφθηκε τι έκανε; Άλλαξε τα ρήματά της έτσι ώστε β' ενικός και πληθυντικός να είναι το ίδιο! Εξ και you are που δεν ξέρεις σε ποιον ή ποιους απευθύνεται. :) Φοβερό πράγμα η γλώσσες :)
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by eΝy »

User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ ...
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kyria_patatokeftou »

soti wrote:τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ τικ τακ ...
Νομίζω ότι θες να σχολιάσεις τις εξελίξεις στα τραπεζικά της ελλάδας αλλά κ της ευρώπης...
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

Αγαπητέ μου κουκουλοφλώριε, τελικά ο Ξένος επιβεβαιώθηκε με τον σεισμό στην Περσία, τον 8άρι που προέβλεψε δύο εβδομάδες πριν. Τι λες, να ξανακούσουμε το μήνυμα του. Κακό δεν πρόκειται να μας κάνει. Έτσι δεν είναι;

Φίλε μου Οσάμα, σου αφιερώνω και ένα τραγούδι.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

all. koukoulofloros wrote:
soti wrote:Αγαπητέ μου κουκουλοφλώριε, τελικά ο Ξένος επιβεβαιώθηκε με τον σεισμό στην Περσία, τον 8άρι που προέβλεψε δύο εβδομάδες πριν. Τι λες, να ξανακούσουμε το μήνυμα του. Κακό δεν πρόκειται να μας κάνει. Έτσι δεν είναι;
δεν είμαι εγώ που χλευάζω τους προφήτες , φίλτατε
Να μην τα σβήνεις τότε. Παραπονιάρη :lol:
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »



υ.γ. Anschluss (άνσλους) σημαίνει προσάρτηση και όχι αφομοίωση στο συγκεκριμένο παράδειγμα που δίνει ο Καζάκης. Ομοιότητες με την πραγματικότητα είναι εντελώς τυχαίες.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

all. koukoulofloros wrote:λέγε ρε αν είσαι αυτός :x
Όχι, είμαι ο εαυτός μου.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”