ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kyria_patatokeftou »

soti wrote:Μάλλον άρχισε το ξήλωμα του Ευρώ και της ΕΕ.
Πρέπει κάποια στιγμή να μας συστήσεις τις πηγές της ενημέρωσής σου πάντως :)

Βαρύ ψυχολογικό σοκ το χθεσινοβραδινό και για τη μαμά ελλάδα-καλά ρε σεις, η κυβέρνησή μας δεν εμφανίστηκε/ακούστηκε καθόλου αυτή τη βδομάδα.
Αναμένω εναγωνίως τις επόμενες δημοσκοπήσεις.
Έχοντας στοιχηματίσει σε πτώση αντιμνημόνιου και σε είσοδό μας στο στάδιο 5
Image
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kuchiki_Byakuya »

μα καλά, πρότειναν αυτοί να χάσουν χρήματα οι μικροκαταθέτες για να μην πειραχθούν πολύ τα μεγάλοι καταθέτες (και μην αμελούμε την δήλωση αναστασιάδη ότι τα ποσοστά των φόρων δεν έβγαιναν να είναι κάτω από 10% για να μην τους πάνε στα δικαστήρια), μετά δεν πέρασε στην βουλή και έρχονται τώρα να πάρουν ακόμα περισσότερα από τους μικρούς μαζί και να καταστρέψουν τις δύο μεγαλύτερες τράπεζες στον κυριότερο τους σύμμαχο. πώς λέγεται όλο αυτό που περιέγραψα;
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kyria_patatokeftou »

Kuchiki_Byakuya wrote:μα καλά, πρότειναν αυτοί να χάσουν χρήματα οι μικροκαταθέτες για να μην πειραχθούν πολύ τα μεγάλοι καταθέτες (και μην αμελούμε την δήλωση αναστασιάδη ότι τα ποσοστά των φόρων δεν έβγαιναν να είναι κάτω από 10% για να μην τους πάνε στα δικαστήρια), μετά δεν πέρασε στην βουλή και έρχονται τώρα να πάρουν ακόμα περισσότερα από τους μικρούς μαζί και να καταστρέψουν τις δύο μεγαλύτερες τράπεζες στον κυριότερο τους σύμμαχο. πώς λέγεται όλο αυτό που περιέγραψα;
βγάζω το άχτι μου, γίνεται βλακεία γιατί δεν βρίσκω από αλλού λεφτά και αναδιπλώνομαι, ενώ το σύμπαν έχει γ**θεί. αλλιώς λέγεται ότι τα σκατώσαμε ελλάδα και κύπρος τόσα χρόνια και περιμένουμε να βρούμε λύση την τελευταία στιγμή. Βγήκε πριν λίγο αυτός ο Dijsselbloem και είπε ότι η κύπρος ήταν πείραμα, αν πετύχει να το ξανακάνουμε :o το πήρε πίσω μετά.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

Kyria_patatokeftou wrote:
soti wrote:Μάλλον άρχισε το ξήλωμα του Ευρώ και της ΕΕ.
Πρέπει κάποια στιγμή να μας συστήσεις τις πηγές της ενημέρωσής σου πάντως :)
Δεν υπερτερώ στις πηγές αλλά στην ηλικία. Αρκετοί εδώ μέσα θα μπορούσαν από άποψη ηλικίας να ήταν παιδιά μου (κουκουλοφλώριε, ξεκίνα τους υπολογισμούς τώρα :lol: ). Ασχολούμαι χρόνια μ'αυτά τα θέματα, οπότε ίσως κάτι να γνωρίζω περισσότερο και έχω την δυνατότητα να συνδυάζω πράγματα που ξεφεύγουν των άλλων. Λοιπόν, είχα γράψει πριν ένα χρόνο και κάτι σ'ένα άλλο θέμα εδώ τα εξής:

Υ.Γ.4 Δεν τίθεται θέμα Ευρώ ή Δραχμής παρά μόνο πότε θα έρθει η Δρχ. Εμπόριο πετρελαίου χωρίς δολάριο ΔΕΝ νοείται. Και τό οξύμωρο, μέλος της Ευρωζώνης να εμπορεύεται σε δολάριο δεν υπάρχει. Οπότε δύο τα τινά, είτε Κύπρος & Ελλάδα λένε σε λίγο goodbye, είτε η Γερμανία την κάνει, το Ευρώ γίνεται μία "νέα Δρχ." και δεν απειλεί το δολάριο σαν παγκόσμιο νόμισμα. Από τη στιγμή που οι εξελίξεις έχουν δρομολογηθεί (βλ. και "Αραβική άνοιξη", χαχά, μη χέσω), ο εκβιασμός των Τροικανών και λοιπών τραπεζικών δυνάμεων για την επιστροφή στην Δραχμή είναι μούφα, απλά ο κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει ότι η Δρχ. έρχεται. Στην περίπτωση που η Γερμανία την κάνει και διαλυθεί το Ευρώ, πάλι δεν την γλιτώνουμε. Έχουν προνοήσει για αυτό οι γύπες. Το χρέος θα εκφράζεται σε αντίστοιχη οικονομική μονάδα/ισοτιμία. Η αξία του θα παραμένει έτσι σε σκληρό νόμισμα. Αφήστε που δεν προβλέπεται ο αποκλεισμός μέλους του Ευρώ από αυτό. ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ μπορούμε να φύγουμε ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ. Αλλά όχι όποτε θέλουμε εμείς και μας συμφέρει (έπρεπε να είχε γίνει ήδη κατ'εμέ, αλλά αυτό θέλει τεράστια κουβέντα ). Συνεπώς, αφού εξασφαλίζουν τον πλούτο μας εις βάρος δικό μας, μας οδηγούν στην εξαθλίωση και την εθελούσια έξοδο από το Ευρώ. Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια! Αυτά.

http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.p ... 080#p81080

Η πολιτική δεν είναι επιστήμη. Θέλει κοινό νου και σκέψη χωρίς παρωπίδες. Δεν υπάρχει "αριστερά" και "δεξιά". Μόνο συμφέροντα και πατρίδα. Όσο γρηγορότερα το καταλάβουμε, τόσο θα περιοριστεί η ήδη αρκετά μεγάλη ζημιά που έχει γίνει.

υ.γ. Τελικά, τι έγινε;;; Η ΕΕ κατάντησε ΕΣΣΔ ή οι κομμουνιστάς ήταν παρεξηγημένοι φιλελεύθεροι;
Ace
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 54
Joined: Thu Jan 28, 2010 11:46 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός
Gender: Female

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Ace »

πατέρα ?
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kuchiki_Byakuya »

soti wrote:Μόνο συμφέροντα και πατρίδα.
Μόνο συμφέροντα θα έλεγα.

soti wrote:υ.γ. Τελικά, τι έγινε;;; Η ΕΕ κατάντησε ΕΣΣΔ ή οι κομμουνιστάς ήταν παρεξηγημένοι φιλελεύθεροι;

ή οι σημερινοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

soti wrote: Αρκετοί εδώ μέσα θα μπορούσαν από άποψη ηλικίας να ήταν παιδιά μου
καλά, πόσο είσαι; αν επιτρέπεται να σας μιλάω στον ενικό.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

Kuchiki_Byakuya wrote:
soti wrote: Αρκετοί εδώ μέσα θα μπορούσαν από άποψη ηλικίας να ήταν παιδιά μου
καλά, πόσο είσαι; αν επιτρέπεται να σας μιλάω στον ενικό.
Πάντα στον ενικό φίλε μου. Οι προγονοί μας δεν απΕΥΘΥνονταν ποτέ στον πληθυντικό στον συνομιλητή τους. Αυτά είναι κόλπα των Φράγγων ώστε να δημιουργείται απόσταση και αίσθηση υπεροχής. Η ευγένεια δεν εκφράζεται αποκλειστικά μέσα από τους τύπους. Όσο για την ηλικία μου, ας πούμε ότι είμαι τουλάχιστον 36 ετών. Αν υποθέσουμε ότι μπήκα στα 18 μου και ότι υπάρχουν συνάδερφοι τώρα που επίσης εισαχθήκαν στα 18 τους. Ας αφήσουμε τις υπόλοιπες λεπτομέρειες...
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Kuchiki_Byakuya »

soti wrote: Όσο για την ηλικία μου, ας πούμε ότι είμαι τουλάχιστον 36 ετών. Αν υποθέσουμε ότι μπήκα στα 18 μου και ότι υπάρχουν συνάδερφοι τώρα που επίσης εισαχθήκαν στα 18 τους. Ας αφήσουμε τις υπόλοιπες λεπτομέρειες...
Κάνε ένα τόπικ με τις εμπειρίες σου και τις μνήμες σου, θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

soti wrote:Πάντα στον ενικό φίλε μου. Οι προγονοί μας δεν απΕΥΘΥνονταν ποτέ στον πληθυντικό στον συνομιλητή τους. Αυτά είναι κόλπα των Φράγγων ώστε να δημιουργείται απόσταση και αίσθηση υπεροχής. Η ευγένεια δεν εκφράζεται αποκλειστικά μέσα από τους τύπους.
Δεν ξέρω τι έκαναν οι πρόγονοί μας.
Ace
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 54
Joined: Thu Jan 28, 2010 11:46 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός
Gender: Female

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by Ace »

User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Post by soti »

Kuchiki_Byakuya wrote:Κάνε ένα τόπικ με τις εμπειρίες σου και τις μνήμες σου, θα έχει πολύ ενδιαφέρον.
Αυτά που γίνονται τώρα είναι πιο ενδιαφέροντα. Και μια παρατήρηση, κάτι που θυμήθηκα αυτές τις μέρες. Το ερχόμενο Σουκού είναι τετραήμερο σ'όλη την Ευρωζώνη, εκτός από Ελλάδα και Κύπρο. Θα ήταν καλή περίπτωση για ένα τσαφ, αν το σχεδιάζουν.

υ.γ. Τις καλές εμπειρίες και μνήμες καλό είναι να τις μοιραζόμαστε με τα φιλαράκια και καλή παρέα, είτε με καφέ, είτε με κρασί, είτε με ποτό. Όχι σε αγορές, δηλ. φόρουμ.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”