Τι κανει ο μηχανολογος ;

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
stam
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jun 14, 2010 4:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by stam »

Μαγκες(αναφερομαι και σε κοπελες), ανοιγω αυτο το offtopic topic για να ακουστουν καλες ιδεες σχετικα με το τι κανει ο μηχ μηχαμικος. Το ξερω κουφο!! , αλλα την τελευταια βδομαδα εχω ερωτηθει 100φορες σχετικα με το τι και που θα δουλεψω απο παππουδες-γιαγιαδες-θειες-θειους-φιλους-γατια-σκυλια και απο καθε λογις ακυρο, οταν με το καλο τελειωσω(αργει πολυ αυτο στανταρ ;) ). Βασικα αυτο που λεω ειναι το κλασικο θερμανση ασανσερ κλιματισμος(καινουριος ειμαι μην βαρατε :P ), αλλα μαλλον δεν λεω ουτε το 1%... Καμια σουπερντουπερ ιδεα για το τι κανουμε ; :)
let's go design
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by Spyrοs »

Σε μια γραμμή:
Από το να νταντεύει τεχνίτες σε κανά εργοτάξιο, μέχρι να σχεδιάζει διαστημόπλοια στη NASA 8-)
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by giotis »

βιοϊατρική τεχνολογία (με πολλούς υπο-κλάδους)
πυρηνικούς αντιδραστήρες
οτιδήποτε κινητό αλλά κ αρκετά ακίνητα
υπολογιστές-προγραμματισμός
οικονομικά
κ.α.

καιιιι φτιάχνουν κ προφυλακτικά :P
http://news247.gr/kosmos/paraksena/oplo ... 75197.html
συμβουλεύτηκε μηχανικούς
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by Λakedaimonas »

Μπορείς να ασχοληθείς σχεδόν με τα πάντα, όπως έγραψε και ο Σπύρος.

Απλά αν περιοριστείς σε αυτά που έγραψες (θέρμανση, ασανσερ κλπ) μην περιμένεις και πολλά αυτός ο τομέας ήδη ανήκει σε άλλους.

Ενδεικτικά αναφέρω κάποιες δικές μου ιδέες.
1. Logistics (από managerιλικι μέχρι σχεδιασμό εφοδιαστικής αλυσίδας, αποθηκών και γω δεν ξέρω τι άλλο)
2. Μη Καταστροφικούς Ελέγχους (εδώ πάντως θα πρέπει να τα σκάσεις για να πάρεις πιστοποιήσεις είτε κατά ΕΝ είτε κατά ASME)
3. Χρηματοοικονομικά (με ένα απλό μεταπτυχιακό είσαι κομπλέ και αρκετοί σε αντιμετωπίζουν πιο σοβαρά σε σχέση με κάποιο παιδί που τελείωσε καθαρά οικονομική σχολή, τι να πω είναι κάπως κουλό αλλά μάλλον εδώ πουλάει η σκέψη του μηχανικού που δεν την βρίσκεις σε έναν στεγνό οικονομολόγο)
4. Ναυτιλία (είτε σε καράβια, είτε σε μελέτες, είτε αν χωθείς στα των επιθεωρητών)
5. Ναυπηγία (ας ελπίσουμε να μην κλείσουν και αυτά τα λίγα που υπάρχουν)
6. Διοίκηση Επιχειρήσεων (τωρά εδώ απλά μπορείς να κάνεις τα πάντα, αν πας παραγωγής θα καταλάβεις το γιατί)
.
.
.
και πολλά πολλά άλλα, ενδεικτικά έγραψα τα παραπάνω με τα οποία είναι και πιο εύκολο να ασχοληθείς στην Ελλάδα, γιατί βιομηχανία πλέον στην ψωροκώσταινα δεν έχουμε πέρα από ελάααααχιστα πράγματα(εκτός και αν η κατασκευή του MALL θεωρείται βιομηχανική παραγωγή...)
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
stam
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jun 14, 2010 4:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by stam »

Ωραια χαιρομαι... :) Περνω ιδεες!!!
Λakedaimonas wrote:4. Ναυτιλία (είτε σε καράβια, είτε σε μελέτες, είτε αν χωθείς στα των επιθεωρητών)
Βασικα για αυτο εχω ακουσει οτι με το πτυχιο μηχ μηχ εχεις δικαιωμα να γινεις απευθειας 1ος μηχανικος στα πλοια... ισχυει?
let's go design
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by Λakedaimonas »

stam wrote:Ωραια χαιρομαι... :) Περνω ιδεες!!!
Λakedaimonas wrote:4. Ναυτιλία (είτε σε καράβια, είτε σε μελέτες, είτε αν χωθείς στα των επιθεωρητών)
Βασικα για αυτο εχω ακουσει οτι με το πτυχιο μηχ μηχ εχεις δικαιωμα να γινεις απευθειας 1ος μηχανικος στα πλοια... ισχυει?
Μπορεί αλλά για πιο σίγουρα θα ρωτήσω των αδερφό μου που έχει τελειώσει Ναυπηγός στο Μετσόβιο και είναι μέσα στα πράγματα και μόλις μάθω θα ποστάρω.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by Λakedaimonas »

Λοιπόν για να πας για μηχανικός σε καράβια πρέπει να φοιτήσεις σε κάποια Ακαδημία εμπορικού ναυτικού, το (+) που έχεις σαν απόφοιτος πολυτεχνείου είναι ότι μετά θα απαιτείται λιγότερος χρόνος υπηρεσίας-λιγότερα μίλια για να δώσεις εξετάσεις να ανέβεις βαθμό(ξεκινάς από 3ος μηχανικός). 1ος Μηχανικός δεν γίνεσαι με την μια επειδή τελείωσες Μετσόβιο.

Επιπρόσθετα ο πατέρας μου μου είπε ότι παλαιότερα το καθεστώς ήταν αλλιώς και μπορούσες πιο εύκολα να γίνεις μηχανικός σε καράβι, αν θυμάται σωστά κάτι συμφοιτητές του από Μετσόβιο έγιναν αμέσως 3οι μηχανικοί και σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα είχαν φτάσει στο αξίωμα του 1ου μηχανικού. Περίπου ότι ίσχυε για τους ναυπηγούς ίσχυε και για τους μηχανολόγους. Βέβαια πλέον δεν ισχύουν τα ίδια πράγματα.

Αν θες να το ψάξεις πιο πολύ ξεκίνα από εδώ
Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by Minus »

εγω δουλευω εδω και μια βδομαδα στην αγγλια σε πολυεθνικη και κανω communications design behavioral influence..
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by Διφορούμενο »

stam wrote: Βασικα για αυτο εχω ακουσει οτι με το πτυχιο μηχ μηχ εχεις δικαιωμα να γινεις απευθειας 1ος μηχανικος στα πλοια... ισχυει?
νομιζω με ενα χρονο θαλασσιας υπηρεσιας γινεσαι 3ος

αλλά τα καραβια βγαινουν και στην στερια (ενιοτε φτανουν και βουνο!)
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Τι κανει ο μηχανολογος ;

Post by Minus »

oh yes 3rd
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”