Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
kostikas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 66
Joined: Thu Jul 01, 2010 4:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by kostikas »

καλημερα! επειδη δεν μπορεσα να παρευρεθω στην ημεριδα υπαρχει περιπτωση να ανεβει το βιντεο???
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by Enositis »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by eΝy »

kostikas wrote:καλημερα! επειδη δεν μπορεσα να παρευρεθω στην ημεριδα υπαρχει περιπτωση να ανεβει το βιντεο???
Ναι, dont worry.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by BiG »

Τα Δικαιολογητικά για
-Έκδοση Ναυτικού Φυλλαδίου
-Εγγραφή για παρακολούθηση Βασικού Κύκλου Σωστικών και Πυροσβεστικών Μέσων
-Απόκτηση Διπλώματος Γ' Μηχανικού ΑΕΝ

σε .pdf, για να ξέρετε τι θα σας ζητήσουν οι αρμόδιες υπηρεσίες
Attachments
Δικαιολογητικά Έκδοσης Κόκκινου Ναυτικού Φυλλάδιου.pdf
(111.27 KiB) Downloaded 1245 times
Κύκλος Σπουδών Σωστικών Και Πυροσβεστικών Μέσων.pdf
(65.95 KiB) Downloaded 1221 times
Απόκτηση Διπλώματος Γ' Μηχανικού ΑΕΝ.pdf
(129.31 KiB) Downloaded 1269 times
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
seitanalaman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 98
Joined: Sat Mar 06, 2010 6:05 pm

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by seitanalaman »

Κατ΄ αρχας να πω συγχαρητηρια στα παιδια για την ωραια παρουσιαση. Ειμαι αποφοιτος και μου ανοιξαν νεους οριζοντες. Εχω να κανω καποιες διευκρινιστικες ερωτησεις.

1) Αφου βγαλω το ναυτικο φυλλαδιο πρεπει να περιμενω 3 μηνες για να κανω τα σωστικα? Δεν γινεται σε ποιο συντομο χρονικο διαστημα για να μην περιμενω απραγος, σε περιπτωση που θελω να μπαρκαρω?

2) Το ΚΕΠ 2 που μας δινουν, εχει καποιες ερωτησεις τις οποιες τις συμπληρωνουμε? Και μετα το μπαρκο, το δινουμε για να ελεγξουν αν απαντησαμε σωστα?

3) Κατι ειπατε για εξεταση απο 3μελη επιτροπη μετα το μπαρκο. Τι ακριβως σε ρωτανε εκει? Εχει καποια δυσκολια?

4) Επειδη εχω ενα φοβο γα τον ποντοπορο ναυτιλια (τυφωνες, πειρατειες κτλ), θα μου προσφερει εμπειρια και επαγγελματικη εφοδια το μπαρκο στην ακτοπλοϊα ή ειναι προτιμοτερη η ποντοπορος?

Ευχαριστω εκ των προτερων
kostascbf
Corporal
Corporal
Posts: 18
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:27 pm

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by kostascbf »

Επισης θα ηθελα να ρωτησω ποιες οι προοπτικες για καθε τυπο πλοιου? Σε φορτηγο, γκαζαδικο, κρουαζιεροπλοιο κτλ θα ηταν προτιμοτερη η πρακτικη και κατα ποσο επηρεαζει την μετεπειτα εργασια? Και τελος στο διαστημα που εισαι δοκιμος μηχανικος πληρωνεσαι? και αν ναι ποσο? Ευχαριστω προκαταβολικα
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by Enositis »

seitanalaman wrote:Κατ΄ αρχας να πω συγχαρητηρια στα παιδια για την ωραια παρουσιαση. Ειμαι αποφοιτος και μου ανοιξαν νεους οριζοντες. Εχω να κανω καποιες διευκρινιστικες ερωτησεις.

1) Αφου βγαλω το ναυτικο φυλλαδιο πρεπει να περιμενω 3 μηνες για να κανω τα σωστικα? Δεν γινεται σε ποιο συντομο χρονικο διαστημα για να μην περιμενω απραγος, σε περιπτωση που θελω να μπαρκαρω?
Τα σωστικά είναι προυπόθεση για να βγάλεις το φυλλάδιο.Απο τη στιγμή που θα πας τα δικαιολογητικά περιμένεις να σου πουν σε ποιο τμήμα θα σε βάλουν.

seitanalaman wrote:4) Επειδη εχω ενα φοβο γα τον ποντοπορο ναυτιλια (τυφωνες, πειρατειες κτλ), θα μου προσφερει εμπειρια και επαγγελματικη εφοδια το μπαρκο στην ακτοπλοϊα ή ειναι προτιμοτερη η ποντοπορος?
Αρχικά θα σε συμβούλευα να μη φοβάσαι.επειδή πέρασα από τυφώνα ok δεν είναι εύκολο αλλά δεν είναι και όπως στης ταινίες. Κατ εμέ καλύτερα στην ποντοπόρο διότι θα σου ανοίξει περισσότερους ορίζοντες.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by Enositis »

kostascbf wrote:Επισης θα ηθελα να ρωτησω ποιες οι προοπτικες για καθε τυπο πλοιου? Σε φορτηγο, γκαζαδικο, κρουαζιεροπλοιο κτλ θα ηταν προτιμοτερη η πρακτικη και κατα ποσο επηρεαζει την μετεπειτα εργασια? Και τελος στο διαστημα που εισαι δοκιμος μηχανικος πληρωνεσαι? και αν ναι ποσο? Ευχαριστω προκαταβολικα
Γενικά η εταιρία θα σε προτιμήσει εάν έχεις κάνει προϋπηρεσία σε πλοία που εκείνη διαθέτει. Ειδικά εάν έχει κάποιο ειδικό τύπο ξέρω γω Containers,tankers ή LNG-LPG κλπ. Βέβαια να ξέρεις ότι σε όσο πιο σύνθετα πλοία πας τόσο πιο πολύ δουλειά θα έχεις.
Γενικά αν μπορείς πήγαινε σε τάνκερ κατά την ταπεινή μου άποψη. Είναι το πιο διαδεδομένο από όλα, πολύ λιγότερο επικίνδυνο από χημικά LNG LPG κλπ και νομίζω θα δεις αρκετά.
Ο μισθός του Έλληνα δόκιμου είναι γύρω στα 1500-2.000 euros και εξαρτάται φυσικά σε τι τύπου πλοίο είσαι...
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by Λakedaimonas »

seitanalaman wrote:Κατ΄ αρχας να πω συγχαρητηρια στα παιδια για την ωραια παρουσιαση. Ειμαι αποφοιτος και μου ανοιξαν νεους οριζοντες. Εχω να κανω καποιες διευκρινιστικες ερωτησεις.

1) Αφου βγαλω το ναυτικο φυλλαδιο πρεπει να περιμενω 3 μηνες για να κανω τα σωστικα? Δεν γινεται σε ποιο συντομο χρονικο διαστημα για να μην περιμενω απραγος, σε περιπτωση που θελω να μπαρκαρω?
Πρώτα κάνεις τα σωστικά και μετά βγαίνει το ναυτικό φυλλάδιο. 3 μήνες περίπου περιμένεις για να κάνεις τα μαθήματα από την στιγμή που θα έχεις καταθέσει το παραπεμπτικό που έχεις πάρει από τα μητρώα ναυτών στην 2ας μεραρχίας στον πειραιά. Το διάστημα μπορεί να είναι μικρότερο αν είσαι τυχερός και βρεις καμιά θέση 1 μήνα πριν από την ημερομηνία που έχει ορισθεί για τα μαθήματα αλλά δύσκολο.
seitanalaman wrote:2) Το ΚΕΠ 2 που μας δινουν, εχει καποιες ερωτησεις τις οποιες τις συμπληρωνουμε? Και μετα το μπαρκο, το δινουμε για να ελεγξουν αν απαντησαμε σωστα?
Αμφιβάλω αν το κοιτάνε, απλά θα θέλουν να δουν ότι υπάρχει, o Big όμως θα ξέρει περισσότερα.
seitanalaman wrote:3) Κατι ειπατε για εξεταση απο 3μελη επιτροπη μετα το μπαρκο. Τι ακριβως σε ρωτανε εκει? Εχει καποια δυσκολια?
Μηχανικός από πολυτεχνείο με πλεύσιμα και δεν θα ξέρεις να απαντήσεις? Μπαααα μόνη περίπτωση να μην μπορέσεις να απαντήσεις είναι να έχεις πάει κρουαζιέρα... :D
seitanalaman wrote:4) Επειδη εχω ενα φοβο γα τον ποντοπορο ναυτιλια (τυφωνες, πειρατειες κτλ), θα μου προσφερει εμπειρια και επαγγελματικη εφοδια το μπαρκο στην ακτοπλοϊα ή ειναι προτιμοτερη η ποντοπορος?
Εμπειρία θα πάρεις και από ακτοπλοΐα αν και από ότι έχω ακούσει είναι πιο ζόρικο να βρεις πλοίο διότι σκοτώνονται ένα κάρο ναυτικοί με κανονική εμπειρία για να μπορέσουν να δουλέψουν σε ακτοπλοΐα μόνο και μόνο για να κοιμούνται το βράδυ σπίτι τους και είναι απόλυτα λογικό.

Βέβαια από την άλλη η ποντοπόρος είναι για πολυυυυυυυυυυ πια μεγάλα ούμπαλα και οι εμπειρίες είναι απίστευτες. Αν μιλήσεις με κάποιον που έχει κάνει ποντοπόρο και σου πει κάποιες ιστορίες θα καταλάβεις.

Ελπίζω να βοήθησα.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ημερίδα με θέμα την Ναυτιλία ως Επαγγελματική Επιλογή

Post by Λakedaimonas »

kostascbf wrote:Επισης θα ηθελα να ρωτησω ποιες οι προοπτικες για καθε τυπο πλοιου? Σε φορτηγο, γκαζαδικο, κρουαζιεροπλοιο κτλ θα ηταν προτιμοτερη η πρακτικη και κατα ποσο επηρεαζει την μετεπειτα εργασια? Και τελος στο διαστημα που εισαι δοκιμος μηχανικος πληρωνεσαι? και αν ναι ποσο? Ευχαριστω προκαταβολικα
Γνώμη είναι και μένα να μπεις σε γκαζάδικο αλλά ακόμα και οποιοδήποτε άλλο πλοίο θα σου μάθει εξίσου πολλά
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”