Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Enositis »

Ο συγκεκριμενος ειπε οτι παιρνεις ενα μηχανολογο τον βαζεις στο τεχνικο τιμ...και μολις ψηθει τον βαζεις διευθυντα ειτε στο οικονομικο(αν ειναι αρχιδατος-ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ ΑΡΧΙΔΑΤΟΣ-) ειτε στο εμπορικο...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Don Molina »

Όντως στις περισσότερες ναυτιλιακές μηχανολόγοι παίρνουνε πόστα ψηλά.

Ακόμα και ως τεχνικοί διευθυντές, που είναι 100% ναυπηγικό πόστο


Τι κάνετε οι ναυπηγοί μας? Πάτε όλοι Σαγκάη/Κορέα? :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Enositis »

Στην εταιρια που δουλευει ο φαδερ διευθυντης του τενχικου μηχανολογος
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Λakedaimonas »

Ο Enositis τα λέει μια χαρά!

Όχι μια χαρά, τα λέει όπως ακριβώς είναι!

Αυτά που λες φίλε Μιχάλη είναι και ο λόγος που πήγα το μεταπτυχιακό των Ναυπηγών και ο λόγος που μετανιώνω που δεν είχα δηλώσει μόνο για Ναυπηγούς στο μηχανογραφικό.

Πάντως για να μας κρατήσω λίγο προσγειωμένους θα αναφέρω ότι σε δουλειά είχα πάνω από το κεφάλι μου υπεύθυνο για μένα παιδί από ΤΕΙ μηχανολογίας. Με άλλα λόγια ο ΤΕΙ μηχανολογίας επέβλεπε τον Μηχανολόγο Μηχανικό ΕΜΠ. Πάλι καλά που το παλικάρι ήταν ξηγημένο, γνώστης και το βασικότερο όλων : ήταν ακομπλεξάριστος.

Σχετικά με τον βαθμό πτυχίου θα πω ότι έλεγα πάντα : χτυπήστε βαθμό μόνο αν σας ενδιαφέρει ακαδημαϊκή καριέρα ή καμιά Αμερική. Στόχος σας να είναι τα 5 χρόνια φοίτησης, τίποτα άλλο. Εξάλλου όλοι μου έλεγαν ότι στο Μετσόβιο δεν σε παίρνουν αν δεν έχεις βαθμό πάνω από 8 κλπ, απλά lol έκανα αίτηση τόσο στους Ναυπηγούς όσο και στους μηχανολόγους και με πήραν κανονικά με βαθμό πτυχίου 7. Καλά δεν σας λέω να πάτε να βγάλετε βαθμό 5,5 απλά μην αγχώνεστε τόσο. Την άποψη μου γράφω μόνο εξάλλου.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
arkara
Corporal
Corporal
Posts: 11
Joined: Tue Sep 28, 2010 10:40 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by arkara »

Λakedaimonas wrote: Πάντως για να μας κρατήσω λίγο προσγειωμένους θα αναφέρω ότι σε δουλειά είχα πάνω από το κεφάλι μου υπεύθυνο για μένα παιδί από ΤΕΙ μηχανολογίας. Με άλλα λόγια ο ΤΕΙ μηχανολογίας επέβλεπε τον Μηχανολόγο Μηχανικό ΕΜΠ. Πάλι καλά που το παλικάρι ήταν ξηγημένο, γνώστης και το βασικότερο όλων : ήταν ακομπλεξάριστος.
Και πόσο βάζεις το πουλί σου στην φωτιά ότι ο τυπάς δεν είχε μέσο?
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Λakedaimonas »

arkara wrote:Και πόσο βάζεις το πουλί σου στην φωτιά ότι ο τυπάς δεν είχε μέσο?
100% σίγουρος δεν είμαι.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by tsag »

παιδια δεν παιζει ρολο μονο τι πτυχιο εχεις , αλλα ποιο σημαντικο ειναι τι ξερεις . Να θυμισω οτι ο Porsche ηταν αυτοδιδακτος !!!!

ποσοι μηχανολογοι εδω σε εμας δεν εχουν πιασει ουτε κατσαβιδι?
User avatar
arkara
Corporal
Corporal
Posts: 11
Joined: Tue Sep 28, 2010 10:40 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by arkara »

tsag wrote:παιδια δεν παιζει ρολο μονο τι πτυχιο εχεις , αλλα ποιο σημαντικο ειναι τι ξερεις . Να θυμισω οτι ο Porsche ηταν αυτοδιδακτος !!!!

ποσοι μηχανολογοι εδω σε εμας δεν εχουν πιασει ουτε κατσαβιδι?
Σε εκείνα τα παλαιά χρόνια ο porsche μπορούσε να είναι αυτοδίδακτος τότε όλα ήταν μπακάλικα. Σήμερα όμως όλα είναι μαθηματικά. Το πτυχίο μετράει γιατί πιστοποιεί ότι κατέχεις ένα set γνώσεων.

Το κατσαβίδι τι να το κάνεις? Για να μπορείς να βιδώνεις βίδες? BTW εγώ στην διπλωματική μου έχω άρκετή τεχνική δουλειά αλλά και επιστημονική.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Don Molina »

arkara wrote:Σήμερα όμως όλα είναι μαθηματικά. Το πτυχίο μετράει γιατί πιστοποιεί ότι κατέχεις ένα set γνώσεων.


MOYAXAXAXAXAAXAXAXAXA

Το πτυχίο πιστοποιεί ΤΙ? :lol: :lol: :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Angvl
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 404
Joined: Wed Feb 24, 2010 7:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Angvl »

Το πτυχίο πιστοποιεί ΤΙ? :lol: :lol: :lol:
Οτι για το μονο που εισαι σχετικα ικανος, ειναι να διδασκεις τις ιδιες θεωρητικουρες μεσα στα αμφιθεατρα στο μελλον...
Γιατι για αυτο ειναι στημενο το προγραμμα σπουδων μας. Κανει μονο για μετεπειτα καθηγητηλικι, για οποιαδηποτε δουλεια σου ειναι απλα κατι σαν βασικο θεωρητικο υποβαθρο, κατι που δεν φτανει δηλαδη...
Prom Racing

"People wonder why we are obsessed and we wonder why they’re not. Someone asks us why we spend 70 hours a week building a racecar and we just look at them like a dog looks at a mime. Why? What do you mean, Why? Because racecar. That’s why."
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”