Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by panosfcb »

crouch wrote:
panosfcb wrote:Βασικά εγώ είδα κάτι TOEFL 90+, 100+...
Αν είσαι από αυτούς που έδινες για Proficiency πριν τις πανελλήνιες (ευτυχώς ή δυστυχώς)...θες δεν θες μετά από 5-6 χρόνια δεν μπορείς να έχεις το ίδιο επίπεδο...ούτε πολυ-πλησιάζεις...
Για TOEFL δεν ξέρω καθόλου τί παίζει. Αλλά αν ζητάνε είτε αυτό είτε IELTS, απλά δώσε το δεύτερο. Για να καταλάβεις, πάνω σε αυτό που λες, το Proficiency (Cambridge) το πήρα πριν 9 χρόνια (3η γυμνασίου) και χωρίς προετοιμασία πήρα φέτος 8,5 IELTS. Αν απλά έχεις επαφή με τα αγγλικά μέσα από ταινίες, μουσική, και internet, δε θα δυσκολευτείς καθόλου. Το 6,5 δηλαδή που συνήθως ζητάνε είναι πολύ πολύ εύκολο. Μόνο έχεις μείνει σε επίπεδο lower, τότε καλό θα ήταν να κάνεις προετοιμασία.
Φίλε crouch,

Βασικά από όσο έχω διαβάσει στο internet, ισχύει αυτό που είπε παραπάνω και ο mnm. Δηλαδή σε επίπεδο δυσκολίας είναι πάνω κάτω τα ίδια. Ο ένας λέει πιο δύσκολο το ένα. Ο άλλος το άλλο.

Τώρα όσον αφορά στο θέμα του βαθμού.Εγώ είχα δώσει και τα δύο πτυχία για το Proficiency πριν 9 χρόνια αλλά είχα κοπεί. Όμως πριν κανά 2 χρόνια είχα ξανακάνει ένα χρόνο προετοιμασία που την άφησα λόγω της σχολής. Οπότε θεωρώ ότι είναι δύσκολο να είσαι σε ένα τόοσο καλό επίπεδο για να χτυπήσεις 7.5+. Γι αυτό ρωτάω αν χρειάζονται μαθήματα κλπ κλπ.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by eΝy »

Παιδιά, γιατί δεν κρατάτε τις απορίες σας αυτές για την ημερίδα; Θα βρίσκεται εκεί εξ επιτούτου μία επαγγελματίας για να απαντήσει σε όλες αυτές τις απορίες.
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”