Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Prof Lego
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 72
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Contact:

Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Post by Prof Lego »

Γεια σας!
Είμαι σε ένα δίλημμα και προσπαθώ να δω τι θα κάνω πως και πως τις τελευταίες μέρες.
Τελειώνω με σχολή Οκτώβρη. Θέλω να φύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό αποκλειστικά. Δεν έχω προετοιμάσει όμως το έδαφος και ψάχνομαι τώρα. Χώρες που κοιτώ είναι Δανία, Ολλανδία, Ελβετία, Γερμανία. Οι προθεσμίες για τις αιτήσεις για μεταπτυχιακά σε αυτές τις χώρες λήγουν από Φλεβάρη 2014 ως Μάη το αργότερο του ίδιου έτους. Έχω δύο σενάρια για το μετά της παρουσίασης της διπλωματικής μου λοιπόν:

1) Λήγω αναβολή (αιτήσεις αποδεκτές μέχρι 31/8) και μπαίνω στρατό ξηράς τον Νοέμβρη (9μηνη θητεία- τον Αύγουστο του 2014 θα είμαι έξω).
Από Οκτώβρη ως Νοέμβρη δίνω τις εξετάσεις στα αγγλικά (toefl κτλ) και αφού πάω στρατό αν έχω ελεύθερο χρόνο ψάχνομαι για μεταπτυχιακά και κάνω αιτήσεις. Το ερώτημα: Θα έχω τον χρόνο για να καταθέσω καλά τα χαρτιά μου και γενικά να κάνω μια καλή επιλογή ή η μαυρίλα του στρατού θα με φάει;

2) Δεν πάω στρατό, ψάχνω για δουλειά, μπας και κάτσει τίποτα πολύ καλό και δεν φύγω και για τα ξένα, αλλά επειδή αυτό θεωρείται ελαφρώς απίθανο, κάνω άνετα χωρίς πίεση αιτήσεις για μεταπτυχιακά. Το ερώτημα: Δεν περνάει έτσι όμως ένας χρόνος χωρίς να κάνω τίποτα ουσιαστικό- με κίνδυνο το μόνο που κάνω να είναι απλά αιτήσεις και βόλτες;

Είμαι σε απόγνωση, οποιαδήποτε βοήθεια 100% ευπρόσδεκτη!
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Post by misfit »

Καλησπέρα φίλε,καλή επιτυχία στην παρουσίαση και καλή σταδιοδρομία μετέπειτα!
Αναφορικά με το στρατό που ρωτάς,εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (βάσει της δικής μου εμπειρίας τουλάχιστον).
α) Τι Όπλο/Σώμα θα είσαι
β) Πόσο θα σε πηγαίνει
γ) Αν θα είσαι ή πρόκειται να έρθεις (αν δικαιούσαι μετάθεση ή βυσματικά) Αθήνα ή γενικά σε τόπο όπου θα μπορείς να παίρνεις Διανυκτέρευση και ν'αράζεις ήρεμα
δ) Αν έχεις κινητό με ίντερνετ

α)Πεζικό,Τέθωρες,Πυροβολικό και λίγο το Μηχανικό θεωρούνται τα πιο μαύρα και λόγω κόσμου (στελεχών και φαντάρων) αλλά και λόγω νοοτροπίας γενικότερης...και καλά "εμείς θα πολεμήσουμε" κτλ.Στα υπόλοιπα είναι συνήθως καλύτερα τα πράγματα.Αυτό θα επηρεάσει ενδεχομένως και τον χρόνο σου αλλά κ τη διάθεσή σου να ψαχτείς

β)Αν έχεις εξόδους,μπορείς να αξιοποιείς αυτές τις 5-6 ώρες στο ψάξιμό σου.Είτε στο κινητό σου είτε στο ίντερνετ-καφέ της περιοχής,είτε στο σπίτι σου (αν είσαι τυχερός).Βέβαια,η κούραση και η στρατίλα δεν βοηθάνε γιατί θα θες απλά να ξεσκάσεις,αλλά με θέληση όλα τα μπορείς!

γ)Αν έχεις στην έξοδό σου διανυκτέρευση,τότε όλα γίνονται πιο εύκολα,γιατί και ίντερνετ θα έχεις άπλετο αλλά και θα ηρεμεί το κεφάλι σου.

δ)Τεράστιας σημασίας είναι το κινητό σου να έχει ίντερνετ.Σε κρατάει σ'επαφή με τον έξω κόσμο (σημαντικό για να μην σε παρασύρει τελείως η σάπια ρουτίνα του στρατού).Επιπλέον σου δίνει τη δυνατότητα να ψάχνεσαι κι ενόσω είσαι στη μονάδα σου!Αν είσαι πχ σε εμπλοκή,τρέχα γύρευε πότε θα βγεις ώστε να πας σε ίντερνετ-καφέ και τα σχετικά.Εγώ είχα μαζί μου κινητό παλαιολιθικό και υπήρχαν φορές που μου είχε στοιχίσει..

Γενικά,γίνεται να συνδυάσεις και στρατό και χαρτιά ώστε να φύγεις στα καπάκια.Αλλά είναι δύσκολο,κάπως οριακό (χρονικά) και σίγουρα πιο αγχωτικό.Σκέψου ότι πέρα από τις έννοιες της αναζήτησης και της προετοιμασίας θα έχεις κι ένα σωρό μαλάκες πάνω από το κεφάλι σου να σε χώνουν και γενικά η καθημερινότητά σου θα χαρακτηρίζεται από παράνοια και σαπίλα.Εκτός αν πας σε μονάδα-διαμάντι ξέρω γω..

Το δεύτερο ενδεχόμενο που παρουσιάζεις μοιάζει πιο ασφαλές,ειδικά αν έχεις άκρες (γνωστούς-συγγενείς κτλ) ώστε να χωθείς σε κάποια δουλειά.Μόνο μειονέκτημα ότι σου αφήνει το "σπυράκι" του στρατού..

Ασφαλώς τα παραπάνω είναι γνώμη καθαρά δική μου και μπορεί άλλα παιδιά να σου παραθέσουν διαφορετικές προσεγγίσεις.Σε κάθε περίπτωση,αν έχεις ισχυρή θέληση και πίστη σε σένα, θα τα καταφέρεις μάγκικα ;)
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Post by eΝy »

Ότι λέει ο misfit είναι σωστό. Το θέμα όμως εδώ είναι ότι πριν μπεις στρατό δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει. Και βύσμα καλό να έχεις, πολλά συμβαίνουν μέσα.

Γενικά έχεις 2 επιλογές: α) Ή πας Στρατό τώρα, β) Ή δεν πας καθόλου και τον εξαγοράζεις μετά.

Γιατί στο λεω αυτό:
- ΑΝ βρεις δουλειά, τότε δεν θα πας Στρατό ποτέ. (Ποιος παρατάει δουλειά να πάει να βαράει σκοπέτα; )
- ΑΝ πας για μεταπτυχιακό έξω, τότε ΑΦΟΥ βρεις δουλειά στο εξωτερικό σιγά μην γυρίσεις να βαράς σκοπέτα. (Διότι το να πας για μαστερ και να γυρίσεις να ψάχνεις για δουλειά εδώ δεν το βλέπω ως λογικό σενάριο)


Με άλλα λόγια, αν θες να τα χεις καλά με το Κράτος και να μην το εχεις στο κεφάλι σου γενικά, θα πας τώρα και θα ξεμπερδεύεις. Αλλιώς δεν θα πας ποτέ.


Πάμε στα ουσιαστικά τώρα. Τι θα κάνεις με τις αιτησεις.

Εδώ εξετάζουμε ότι μπαίνεις φαντάρος Νοέμβρη. Συνήθως η ΕΣΣΟ αυτή είναι στις πρώτες 15 μέρες. Άρα θα πρέπει να είσαι έτοιμος 1/11 για παν ενδεχόμενο.

Αυτό σημαίνει ότι:
- Ξεκινάς προετοιμασία TOEFL/IELTS άμεσα για να τελειωσεις τέλη Σεπτέμβρη. (Ημερομηνίες: http://www.globalprep.gr/ielts/)
- Οκτώβρη ετοιμάζεις τα χαρτιά σου (μεταφράσεις, συστατικές, κτλ)
- Κάνεις αιτήσεις ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ, στην 1η περίοδο (άσχετα που για τους Ευρωπαίους πολίτες το deadline είναι στη 2η περίοδο του Απριλίου). Έχεις δικαίωμα σε πολλά πανεπιστήμια να κάνεις από τώρα αίτηση.
- Αφήνεις αντίγραφα των παραπάνω εγγράφων σε ένα φάκελο με το όνομά σου επάνω, αν - ό μη γένοιτο - βρεθεις σε καναν Εβρο να τα ταχυδρομήσει η μάνα σου στα πανεπιστήμια που δεν έστειλες τώρα.
- Τελειώνεις το φανταρικό, βγαίνεις με αδεια απολύσεως από Ιούλιο, κάνεις μπάνια και μετά ανεβαίνεις όπου σε έχουν πάρει.


Αυτά συνοπτικά. Αν θες να το κουβεντιάσουμε περαιτέρω, πέρνα από το Global οποιο απόγευμα θες.

~cheers
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Post by Kuchiki_Byakuya »

μια ερώτηση και από εμένα ρε παιδιά. γενικά πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να κάνεις πράγματα προετοιμασίας για έξω όσο είσαι στο στρατό; είτε αυτό είναι γλώσσες, είτε gre-gmat είτε οτιδήποτε άλλο; και γενικά η καθημερινότητα, κατά τους τελευταίους μήνες της θητείας προφανώς είναι γεμάτη και πόσο;;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
fontas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Thu Jun 17, 2010 10:40 am

Re: Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Post by fontas »

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, για να κάνεις gre-gmat κλπ πρέπει να έχεις αρκετά έως πολύ καλό βύσμα ώστε και να είσαι Αθήνα και να έχεις καλή θέση με πολλές εξόδους.

Σε αντίθετη περίπτωση τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Ακόμα και αν το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις 1-2 συστατικές ή να δώσεις για μετάφραση βαθμολογίες. Φίλοι μου που βρέθηκαν σε αντίστοιχη κατάσταση είχαν αγγαρέψει τους γονείς τους να τρέχουν για τις δουλειές αφού αυτοί πραγματικά δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα (για να καταλάβεις, μόνοι τους δεν μπορούσαν ούτε τους φακέλους στα διάφορα πανεπιστήμια να στείλουν, πόσο μάλλον να τους ετοιμάσουν).

Αν δεν έχεις σίγουρο βύσμα θα σου έλεγα να αφήσεις ελάχιστα πράγματα στο στρατό γιατί εκτός από τα υπόλοιπα είναι και η βαρεμάρα/κούραση που από ότι καταλαβαίνω παίζει μεγάλο ρόλο.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Post by eΝy »

Kuchiki_Byakuya wrote:μια ερώτηση και από εμένα ρε παιδιά. γενικά πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να κάνεις πράγματα προετοιμασίας για έξω όσο είσαι στο στρατό; είτε αυτό είναι γλώσσες, είτε gre-gmat είτε οτιδήποτε άλλο; και γενικά η καθημερινότητα, κατά τους τελευταίους μήνες της θητείας προφανώς είναι γεμάτη και πόσο;;
Όπως τα λέει ο fontas. Όσο είσαι στρατό δεν θα κάνεις τίποτα. Θα τα έχεις ξεμπλέξει από πριν και θα έχεις αφήσει 3-4 φακέλους πάνω στο γραφείο, έτοιμους να τους ταχυδρομήσει η μάνα σου.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Post by Zoubulbasaur »

fontas wrote:θα σου έλεγα να αφήσεις ελάχιστα πράγματα στο στρατό γιατί εκτός από τα υπόλοιπα είναι και η βαρεμάρα/κούραση που από ότι καταλαβαίνω παίζει μεγάλο ρόλο.
Χωρίς να θέλω να το παίξω έμπειρος, καθώς ούτε και γω έχω ντυθεί στο χακί ακόμα, νομίζω ο fontas συνόψισε τα πάντα με την παραπάνω φράση. Έχω κολλητό, πολλούς φίλους και γνωστούς που πήγαν με το ίδιο σκεπτικό στο στρατό και

είτε δεν τους έκατσαν καλά οι άδειες,
είτε έπεσαν σε ζόρικη μονάδα και τις ελεύθερες ώρες τους συμπλήρωναν ύπνο,
είτε θαφτήκανε σε κάποιο ορεινό φυλάκιο χαμένο στην Ξάνθη,

ένας μάλιστα είχε αφήσει την παρουσίαση της διδακτορικής του διατριβής και δηλώθηκε κιόλας και σ ένα project για να "κυλάνε τα πράγματα ταυτόχρονα" και μπήκε και δεν κατάφερε να να κάνει τίποτα από τα 2 μέχρι που βγήκε και έβριζε... Άλλοι μπήκαν με αέρα ότι στο στρατό θα αφήσουν πίσω τους την καθημερινότητα για ένα χρόνο και θα οργανωθούν για τη συνέχεια, θα ψάξουν για δουλειά όσο θα είναι μέσα, ώστε να την έχουν έτοιμη μόλις βγουν, ή πχ το άλλο το κλάσικό που ακούω συνέχεια από επίδοξα φανταράκια "έλα ρε, ένα χρόνο τρέξιμο και πρόγραμμα, θα γίνω φέτες, θα γυρίσω άλλος άνθρωπος" και τελικά γυρνάνε πιο σάπιοι και μπαφιάριδες απ ό,τι μπήκαν...

Τέλος πάντων, το νόημα που θέλω να περάσω απ όσα βλέπω: αν μπεις στρατό με στόχο να κάνεις σημαντικά πράγματα όσο θα είσαι μέσα, πιθανότατα για τον ένα ή για τον άλλο λόγο δε θα κάνεις τίποτα. (υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια...). Εγώ προσωπικά δε θα συνδύαζα στρατό και προετοιμασία για έξω. Τώρα αν είσαι Αθηναίος και με κάποιο βυσ... τρόπο βρεθείς καψιμιτζής ή σε γραφείο στο 401 με έξοδο μέρα παρα μέρα πάω πάσο...
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
chemeng_09
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 42
Joined: Sat Mar 30, 2013 3:35 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Αθήνα

Re: Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Post by chemeng_09 »

Φίλε μου αφού πρώτα σου πω ότι συμφωνώ με όλα τα σχόλια παραπάνω, θα σου δώσω μια συμβουλή, προσπάθησε να βγείς άοπλος Ι3 άπλο ή Ι4 θα σε βοηθήσει και μέσα στο στρατό να κάνεις πράγματα για έσενα απαραίτητα για το μεταπτυχιακό σου. Οι άοπλες υπηρεσίες θα σου κάνουν τη ζωή λίγο πιο εύκολη. Υπολόγισε πάντως το πρώτο 3μηνο ως χαμένο, θα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις οτιδήποτε. Εγώ έδωσα το 2010 εξετάσεις για την υποτροφία του ΙΚΥ. Τότε έδινες 3 μαθήματα γραπτά. Με ζόρι βέβαια και με "θυσίες". Το τραπεζάκι του θαλαμοφύλακα και των καμερών που είχα υπηρεσία ήταν το καλύτερο γραφείο για διάβασμα και περνούσε και πιο γρήγορα η ώρα. Φαντάσου έκανα συνεχόμενες υπηρεσίες και άλλων φαντάρων αυτοβούλως για να έχω το τραπεζάκι ελεύθερο. Τελίκα την πήρα την υποτροφία και μάλιστα πρώτος! Θα είναι δύσκολο αλλά εάν κάνεις σωστό προγραμματισμό και σου "κάτσει" το περιβάλλον του στρατοπέδου μπορείς να το πετύχεις! Αυτά από εμένα.
Prof Lego
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 72
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Contact:

Re: Διακοπή Αναβολής- Μεταπτυχιακό

Post by Prof Lego »

Παιδιά έστω και καθυστερημένα (λόγω προβλημάτων υγείας που αντιμετώπισα) θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πάρα πολύ. Η βοήθειά σας και τα σχόλιά σας ήταν πολύ κατατοπιστικά. Τελικά έληξα την αναβολή, το Σεπτέμβρη δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ με τίποτα άλλο πέρα από λιώσιμο για διπλωματική, και όλο τον Οκτώβρη θα τον αφιερώσω για τους φακέλους. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”