Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by ιστορικός mech-eng »

σχετικα με την διακοπη της αναβολης :οταν πας να την διακοψεις ,δηλωνεις πχ οτι θελεις να πας ειδικες δυναμεις (πχ αλεξιπτωτα ) σε καποιο επισημο χαρτι που στελνεται στο στρατο?γτ εχω ακουσει οτι η επιλογη γινεται και στο κεντρο εκπαιδευσης ,αφου μεινεις εκει δηλαδη καποιες εβδομαδες ,ερχεται καποιος και μαζευει ολους αυτους που θελουν να πανε ειδικες δυναμεις.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by Robocop »

ιστορικός mech-eng wrote:σχετικα με την διακοπη της αναβολης :οταν πας να την διακοψεις ,δηλωνεις πχ οτι θελεις να πας ειδικες δυναμεις (πχ αλεξιπτωτα ) σε καποιο επισημο χαρτι που στελνεται στο στρατο?γτ εχω ακουσει οτι η επιλογη γινεται και στο κεντρο εκπαιδευσης ,αφου μεινεις εκει δηλαδη καποιες εβδομαδες ,ερχεται καποιος και μαζευει ολους αυτους που θελουν να πανε ειδικες δυναμεις.
Καλύτερα να παρουσιαστείς ειδικές δυνάμεις, αλλιως μπορεί να πάρεις πούλο..
Πχ στη σειρά μου, στα άλλα κεντρα για να πας ειδικές δυνάμεις δίνανε όλοι αθλήματα για αλεξίπτωτα, με άρβυλα και παραλλαγές ενώ εμείς δίναμε με αθλητικά..
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by ιστορικός mech-eng »

προσωπικα στο περιοδευον ειχα δηλωσει ναυτικο.εαν κοψω την αναβολη οποτε την κοψω ,μπορω δηλαδη να δηλωσω οτι θελω να παω στους καταδρομεις εκει στο κεπ και ειμαι οκ?
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by boutsi »

Robocop wrote:
Enositis wrote:Δηλαδή απο ότι καταλαβαίνω κατατάσεις σε δυσκολία: 1)αλεξίπτωτα 2)αμφίβιοι 3)ορεινοί 4) πεζοναύτες;
Δηλαδη ποια η διαφορά των πεζοναυτών απο τους ορεινους; αυτο δεν καταλαβαινω
Εγώ τα κατατάσω ως εξής: 1) Αλεξιπτωτιστές, 2) 35 Μ.Κ. Κύπρος, 3) Ορεινούς, 4) Αμφίβιους και τελευταίους και καταιδρωμένους Πεζονάυτες! :lol:
Ο αδερφός μου υπηρέτησε Γ' ΜΑΚ (3ο ΕΤΕΘ, Χίος).
Μέσα από τις εμπειρίες του, αλλά και από ιστορίες από άλλους κοινούς φίλους, μία άλλη κατάταξη δυσκολίας θα μπορούσε να είναι

1) 35 Μ.Κ. Κύπρος, 2) Αλεξιπτωτιστές, 3)Αμφίβιους , 4) Ορεινούς 5) Πεζοναύτες

1) γιατί τα καψώνια αγγίζουν το όριο του βρωμόξυλου (if you know what i mean). Ξύλο δεν πέφτει γενικά αλλού.
2) ευνόητοι λόγοι που ανέφερες
3) σίγουρα εξαρτάται από το ΕΤΕΘ και την τύχη. Απλά λόγω της φύσης τους, οι αμφίβιοι καταδρομείς συχνά εκπαιδεύονται από ΟΥΚαδες (π.χ. ο λοχαγός του αδερφού μου) ή/και τα στελέχη στο ΕΤΕΘ είναι ΟΥΚάδες με αποτέλεσμα πολύ σκληρά καψώνια (π.χ. πατητή)

Η πατητή είναι μία άσκηση πνιγμού που κάνουν οι ΟΥΚαδες στη θάλασσα. Ο εκπαιδευτής βουλιάζει τους υποψήφιους καταδρομείς στη θάλασσα και τους κρατάει μέσα μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να τους αφήσει να βγουν στην επιφάνεια. Επαναλαμβάνοντάς το πολλές φορές μαζί με το νερό που σου ρίχνει καθώς βγαίνεις για ανάσα, το αναπόφευκτο αποτέλεσμα είναι ότι χάνεις τις αισθήσεις σου (νιώθεις ότι "σβήνεις"). Στη συνέχεια, ανάλογα φυσικά με τη περίπτωση και όταν το κρίνει ο εκπαιδευτής, σε βγάζει εξω και σε επαναφέρει στις αισθήσεις σου.


4) δεν έχω ακούσει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, αν και η χειμερινή διαβίωση πρέπει να είναι το δύσκολο της υπόθεσης.
5) Μεγάλη κόντρα με τους αμφίβιους, no comment.

Την παραπάνω σειρά τη γράφω με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν έχω υπηρετήσει, άρα δεν μπορώ να έχω δική μου γνώμη.
Από την άλλη βέβαια, κανείς δεν μπορεί να τα κάνει όλα (εκτός από Ευέλπιδες και ΕΠΟΠ), και έτσι ανάλογα με την τύχη (που παίζει μεγάλο ρόλο στη θητεία) όλες οι θητείες μπορούν να γίνουν από σχετικά χαλαρές έως και πολύ δύσκολες.
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by ιστορικός mech-eng »

απο συγγενικο προσωπο που υπηρετησε παντως 35 Μ.Κ κυπρο,απ οσα μου εχει πει η εκπαιδευση αν και εντατικη (δεν υπηρχαν καψωνια τυπου ξυλου ,απο ανωτερους ή παλιοτερους ) ηταν μετα απο ενα χρονικο διαστημα χαλαρη ,δηλαδη μια φορα τον μηνα καμια ασκηση ,βεβαια ειναι και το ζητημα οτι δεν εισαι στην χωρα σου αλλα αυτο δεν το βλεπω σαν δυσκολια.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by Robocop »

Τα καψώνια του στυλ ξύλο, για οποιονδήποτε έχει υπηρετήσει απ' τη δεκαετία του '90 και ύστερα, είναι ιστορίες για αγρίους. Καμία σχέση...

1) 35' ΜΚ είχα φίλους που πήγαν από ΚΕΕΔ. Ο ένας έτρεξε τα αθλήματα για ΥΕΑ και κόπηκε (αδύνατον αν έχεις στοιχειώδη φυσική κατάσταση), ο δεύτερος ήταν υπέρβαρος. Και οι δύο έγιναν καταδρομείς στην 35'ΜΚ. Καμία σχέση με αλεξίπτωτα... Και οι δυο θα είχαν κοπεί.

2)Για αμφίβιες και ορεινές μοίρες δεν υπάρχουν πολλές διαφορές. Η διαφορά στη δυσκολία έγκειται στο διοικητή, όπως παντού. Κατατάσσω τους αμφίβιους κάτω απ' τους ορεινούς γιατί είναι τελευταία επιλογή προτίμησης των υποψηφίων καταδρομέων.

3)Στελέχη βατραχάνθρωποι υπάρχουν παντού. Ο διοικητής της ΣΧ.ΑΛ. είναι βατραχάνθρωπος. Από τους 5 διμοιρίτες του Λόχου Εκπαιδεύσεως της ΣΧ.ΑΛ. οι 4 είναι βατραχάνθρωποι. Και σε ορεινές μοίρες υπάρχουν πάρα πολλοί βατραχάνθρωποι.
Last edited by Robocop on Thu Oct 25, 2012 3:34 am, edited 1 time in total.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by Robocop »

ιστορικός mech-eng wrote:προσωπικα στο περιοδευον ειχα δηλωσει ναυτικο.εαν κοψω την αναβολη οποτε την κοψω ,μπορω δηλαδη να δηλωσω οτι θελω να παω στους καταδρομεις εκει στο κεπ και ειμαι οκ?
Εαν απλά το είχες δηλώσει και δεν είχες βύσμα, είναι σαν να μην το χεις δηλώσει. Εαν είχες βύσμα και θες να πας ειδικές δυνάμεις, βαλ' το βύσμα σου να το κανονίσει ή απλά ρώτα στη στρατολογία.
Την αναβολή σου θα την κόψεις στο Ρουφ, αν είσαι Αθηναίος όχι σε ΚΕΠ. Όταν θα πας εκεί έχοντας μαζί σου, το πιστοποιητικό στρατολογίας της γραμματείας ή το πτυχίο σου και θα τους πεις ότι επιθυμείς να διακόψεις την αναβολή σου, θα σε ρωτήσει αν θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις. Αν πεις ναι, θα σε ρωτήσει που: Αλεξίπτωτα, Καταδρομείς (αμφίβιους ή ορεινούς) ή Πεζοναύτες. Οι περισσότεροι εκεί λένε Πεζοναύτες (γιατί έχουν δει πολύ στρατιώτη Ryan). Τελικά οι πιο πολλοί από αυτούς καταλήγουν στο ΚΕΕΔ. Το τι θα δηλώσεις εκεί, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί όταν θα καταταγείς στο ΚΕΕΔ θα σε ξαναρωτήσουν. Αν δηλώσεις στο ΚΕΕΔ αλεξίπτωτα, τη 2η ή 3η μέρα της κατάταξής σου θα σε βάλουν να δώσεις τα αθλήματα. Για να είσαι σίγουρος προετοιμάσου. Να τα έχεις όλα κομπλέ. Αν και θα ξαναδώσεις και στο ΠΕΝ και την 2η ή 3η μέρα του ΣΒΕΑ. Γενικά αυτά τα αθλήματα θα τα σιχαθείς στο εγγυώμαι. :D
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by Enositis »

Κάτι πολύ βασικό... Το μορφωτικό επίπεδο των υπόλοιπων στρατιωτών πως ειναι εκεί; Διότι σίγουρα παίζει ρόλο ναμπορείς να συνενοηθείς κιόλας...
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by Robocop »

Enositis wrote:Κάτι πολύ βασικό... Το μορφωτικό επίπεδο των υπόλοιπων στρατιωτών πως ειναι εκεί; Διότι σίγουρα παίζει ρόλο ναμπορείς να συνεννοηθείς κιόλας...
Όπως παντού. Χρυσαυγιτισμός υπάρχει πολύς βέβαια. Εσύ θα ταιριάξεις περισσότερο με κάποιους και λιγότερο με άλλους.
Αλλά αυτή την ερώτηση δεν έχει νόημα να την κάνετε.. Μου την κάνουν και άλλοι. Ευκαιρία να δεις τι παίζει γενικά στην Ελλάδα από άποψη κόσμου. Η ίδια κατάσταση επικρατεί πάντως με τον υπόλοιπο στρατό ξηράς.

Μην ξεχνάς ότι δεν πας εκεί για να κάνεις φιλοσοφικές συζητήσεις. Κανείς δε θα ρωτήσει την άποψή σου στο Στρατό. Πας εκεί για να εκπαιδευτείς λιγάκι και να μάθεις δύο τρία πράγματα παραπάνω. Να μη χάσεις 9 μήνες απ' τη ζωή σου δηλαδή.
chrsmark
Private
Private
Posts: 1
Joined: Mon Oct 05, 2015 12:36 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: Θες να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις;

Post by chrsmark »

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Βγήκαν τα αποτελέσματα για το που θα καταγούμε οι του Νοεμβρίου 2015. Επάθα πλάκα καθώς με έχουν ΚΕΕΔ στις ειδικές δυνάμεις παρόλο που δεν το δήλωσα όταν έκοψα αναβολή, μάλλον φταίει ότι το είχα δηλώσει στο περιοδεύων.
Άρχισα λοιπόν το ψάξιμο για το τι παίζει κλπ και έχοντας δει ότι βλακεία κυκλοφορεί στα στρατιωτικά φόρουμ έπεσα ευτυχώς και πάνω σε αυτό.
Λέω ευτυχώς γιατί με τους πολυτεχνίτες θα βγάλω άκρη, μιας και εγώ τελειώνω ηλεκτρολόγος.

Χρειάζομαι λοιπόν αρκετές πληροφορίες. (Σόρρυ για το χαοτικό των παρακάτω σκέψεων, αλλά έτσι τα έχω στο κεφάλι μου)

1) Πρώτα από όλα αν μπορώ να το αρνηθώ και να υπηρετήσω κανονικά ( χωρίς να πάρω αναβολή). Αν ναι θα με αλλάξουν κέντρο κλπ ή θα μείνω στο ίδιο, θα έχει επιπτώσεις αυτό του στυλ κόπηκα στις ΕΔ και να τρώω μετά καψώνι?
2) Από την άλλη θα άξιζε να μείνω?
3) Αν μείνω, εϊμαι 8μηνος λόγω πολύτεκνης οικογένειας, αυτό τι επιπτώσεις έχει?
4) Πότε μπορώ-αξίζει να φύγω από ειδικές δυνάμεις? Δηλαδή σκέφτομαι να μείνω στο μεγάλο πεύκο μέχρι την ορκομωσία και μετά να κάνω τα χαρτιά για 8μηνος και να την κάνω.
5) Αν μείνω ειδικές δυνάμεις θα ισχύει το 8μηνο? Επίσης έχω ακούσει ότι οι 8μηνοι συνήθως παίρνουν μετάθεση για Αθήνα στους 5 μήνες. Στις ΕΔ τι παίζει?
6) Με βάση το πτυχίο θα έχω κάποια καλύτερη μεταχείριση αν πάω ΕΔ?
7) Είχα ακούσει ότι ΕΔ δεν έχει τόσες σκοπιές και καλύτερο φαί. Παίζει?
8) Έχω πρόσφατο τραυματισμό στο γόνατο ( κάκωση έσω πλαγίου) και έχω να κάνω εξετάσεις ξανά κάπου στα χριστούγεννα. Θα κοπώ έτσι και αλλιώς???
9) Αξίζει να πάω ΕΔ για να αποφύγω την βαρεμάρα-σαπίλα του συμβατικού στρατού?

Γενικά θέλω να κάνω όσο γίνεται πιο άνετη θητεία με το ισοζύγιο ενδιαφέροντος-σαπίλας να είναι στα σωστά επίπεδα. Σωματικά δεν νομίζω να έχω πρόβλημα καθώς αθλούμαι σε τακτική βάση.

Εν τέλει με βάση τα κριτήρια που έγραψα παραπάνω(8μηνο, τραυματισμός, ενδιαφέρον, μόρφωση κλπ) τι θα συμβουλεύατε? Να πάω Πεύκο και με το που μπω να τους πω ότι δεν θέλω ή να το δω πως θα πάει κλπ???

Κάθε συμβουλή-γνώμη ευπρόσδεκτη.
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”