Περί Μηχανικού

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Adamaklas »

Πυροβολικο ηταν ο πατερας μου ( κατα κυριο λογο παιρνουν μαθηματικους και φυσικους) ανθυπολοχαγος!

Μοτο τους
ΙΣΧΥΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Adamaklas »

HarisSukhoi wrote:
Adamaklas wrote:Πυροβολικο ηταν ο πατερας μου ( κατα κυριο λογο παιρνουν μαθηματικους και φυσικους) ανθυπολοχαγος!

Μοτο τους
ΙΣΧΥΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ.

Κι ο δικός μου, αλλά έχει αλλάξει από τότε.

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΙΣ
Οχι λαθος κανεις.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Adamaklas »

Απλα σου λεω οτι το πυροβολικο εχει αυτο το μοτο. ( αυτο φορανε στο επομιο~διακριτικο τους δλδ) τωρα τι μοτο εχουν στην δραμα :):):):):):):):)

Image
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Περί Μηχανικού

Post by somekindofgrinder »

PEACE THROUGH POWER.

Image
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
Apost
Sergeant
Sergeant
Posts: 22
Joined: Sun Jun 13, 2010 3:56 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by Apost »

Να ρωτήσω ρε παιδιά, επειδή βλέπω ότι τα του μηχανικού τα ξέρετε καλά, αν έχω επιλογή μεταξύ τεχνικού και μηχανικού πιο να προτιμήσω?
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Λakedaimonas »

Τεχνικό. Είναι σώμα και όχι όπλο οπότε είναι πιο χαλαρά.

Βέβαια μην τρέφεις αυταπάτες το βύσμα σου δεν θα φανεί από το σε πιο σώμα ή όπλο θα σε στείλει αλλά από το που θα σε στείλει μετάθεση. Είχα δει πεζικάριους να κάνουν καλύτερη ζωάρα και από αεροπορία.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by eΝy »

Apost wrote:Να ρωτήσω ρε παιδιά, επειδή βλέπω ότι τα του μηχανικού τα ξέρετε καλά, αν έχω επιλογή μεταξύ τεχνικού και μηχανικού πιο να προτιμήσω?
Τεχνικό γιατί είναι σώμα και όχι όπλο.

Δες και εδώ http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=113&t=428
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
the_corpsegrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 52
Joined: Fri Jan 22, 2010 11:57 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by the_corpsegrinder »

Σίγουρα στα σώματα είναι καλύτερα, είναι σχεδόν πάντα πιο χαλαρά, αλλά το πάν είναι η μονάδα. Άλλα,τα σώματα έχουν συνήθως πρόβλημα επάνδρωσης, ειδικά όταν είναι σε κάποια μονάδα μόνα τους. Δηλαδή,ενδέχεται να σε έχουν πολύ χαλαρά αλλά να μην βγαίνεις και ποτέ. Η καλύτερη περίπτωση είναι να είσαι σε σώμα,αλλά να είσαι σε μεγάλο στρατόπεδο με άλλα όπλα-σώματα, και νά'χουν πάρει τίς πιο hardcore υπηρεσίες τίποτα μαύροι-πεζικάριοι κλπ. Αλλά και πάλι, το καλύτερο είναι να βάλεις βύσμα για καλή μετάθεση και όχι για όπλο-σώμα.
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by tsag »

δεν εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ , αλλα θα πω τα εξης :

Ο Ελληνικός Στρατός αποτελείται από τον Ενεργό Στρατό, την Εθνοφυλακή, τους Εφέδρους Υψηλής Ετοιμότητας Στρατού (ΕΦΥΕΣ) και την Εφεδρεία.

Οι δύο βασικοί κλάδοι του Στρατού είναι τα Όπλα και τα Σώματα.

Όπλα είναι τα στοιχεία του Στρατού, των οποίων κύρια αποστολή είναι η διεξαγωγή του αγώνα ή η άμεση συμμετοχή σε αυτόν. Αυτά είναι:

α. Μάχης: Πεζικό, Ιππικό - Τεθωρακισμένα και Πυροβολικό.
β. Υποστήριξης Μάχης: Μηχανικό, Διαβιβάσεις και Αεροπορία Στρατού.

Σώματα είναι τα στοιχεία του Στρατού που παρέχουν υποστήριξη διοικητικής ή λογιστικής μορφής. Αυτά είναι:

α. Υποστήριξης Μάχης: Τεχνικού, Εφοδιασμού και Μεταφορών, Υλικού Πολέμου, Έρευνας - Πληροφορικής και Υγειονομικού (Ιατρών, Κτηνιάτρων, Οδοντιάτρων, Φαρμακοποιών και Νοσηλευτικής).
β. Λοιπά Σώματα: Υγειονομικού (Διαχειριστών Υγειονομικού και Διοικητικών Υγειονομικού), Οικονομικού, Γεωγραφικού, Ελεγκτικού, Στρατιωτικών Γραμματέων, Ταχυδρομικού, Μουσικού, Φροντιστών, Αρχιτεχνιτών Όπλων και Αρχιτεχνιτών Σωμάτων. Κοινά Σώματα των Ενόπλων Δυνάμεων είναι το Στρατολογικό, το Θρησκευτικό και των Δικαστικών Γραμματέων.


ΟΠΛΑ=ΦΑΝΤΑΡΟΙ ΠΟΥ ΠΗΖΟΥΝ
ΣΩΜΑΤΑ=ΦΑΝΤΑΡΟΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΛΑ


φυσικα παντα μετραει το που ειναι η μοναδα που εισαι , τι δραστηριοτητες εχει , ποιος ειναι ο διοικητης και αν εχει αρκετο προσωπικο.

για καποιον φοιτητη ή τελειόφοιτο μηχανολογο η καλυτερα γενικα περιπτωση ειναι να παει στο Τεχνικο Σωμα . Αν δεν μπορει εκει καλα ειναι και στο Υγειονομικο , Εφοδιασμου Μεταφορων , Υλικου Πολεμου .
Το μονο καπως παλεψιμο οπλο ειναι η Αεροπορια Στρατου.

Αυτα ειναι γενικα που ισχυουν.
Apost
Sergeant
Sergeant
Posts: 22
Joined: Sun Jun 13, 2010 3:56 pm

Re: Περί Μηχανικού

Post by Apost »

Λakedaimonas wrote:Τεχνικό. Είναι σώμα και όχι όπλο οπότε είναι πιο χαλαρά.

Βέβαια μην τρέφεις αυταπάτες το βύσμα σου δεν θα φανεί από το σε πιο σώμα ή όπλο θα σε στείλει αλλά από το που θα σε στείλει μετάθεση. Είχα δει πεζικάριους να κάνουν καλύτερη ζωάρα και από αεροπορία.
ΤΟ ξέρω αυτό. Απ' όσο ξέρω μονάδα μηχανικού στην Αθήνα έχει μόνο στο Μενίδι (ΤΕΝΞ), για τεχνικό ξέρεις που μπορείς να πάρεις μετάθεση εντός του κλεινού άστεος;
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”