Περί Μηχανικού

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
nireas
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 42
Joined: Tue Mar 09, 2010 5:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by nireas »

Ο διοικητής άλλαξε τον Σεπτέμβρη, ο Μοσ__ς νομίζω αποστρατεύτηκε με τον βαθμό του ταξίαρχου. Ο υποδίκας είναι ο ίδιος και απ'ότι ακούγεται θα είναι ο επόμενος διοικητής.

Είμαι 1ο Λόχο.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Λakedaimonas »

nireas wrote:Ο διοικητής άλλαξε τον Σεπτέμβρη, ο Μοσ__ς νομίζω αποστρατεύτηκε με τον βαθμό του ταξίαρχου. Ο υποδίκας είναι ο ίδιος και απ'ότι ακούγεται θα είναι ο επόμενος διοικητής.

Είμαι 1ο Λόχο.
O μοσχ ήταν αρκετά χαλαρός! Τώρα ο υπόδικας, σου εύχομαι να μην βρεθεί μπροστά σου για κάποιο λόγο, μπορεί να μην συμβεί τπτ αλλά μπορεί να στραβώσει γιατί το δεξί κορδόνι σου ήταν πιο μακρύ από το αριστερό. 1ος λόχος ε? το χοντρό έχετε για διοικητή?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Μηχανικού

Post by mama mafia »

Κι εγώ 1ο Λόχο είμαι. Άσε..
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Περί Μηχανικού

Post by sid »

mama mafia wrote:Κι εγώ 1ο Λόχο είμαι. Άσε..

τουλάχιστον εσείς δεν έχετε τον πόνο της γέννας :evil:
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
nireas
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 42
Joined: Tue Mar 09, 2010 5:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by nireas »

O μοσχ ήταν αρκετά χαλαρός! Τώρα ο υπόδικας, σου εύχομαι να μην βρεθεί μπροστά σου για κάποιο λόγο, μπορεί να μην συμβεί τπτ αλλά μπορεί να στραβώσει γιατί το δεξί κορδόνι σου ήταν πιο μακρύ από το αριστερό. 1ος λόχος ε? το χοντρό έχετε για διοικητή?
Να φανταστείς μια μέρα μας είχαν χώσει να καθαρίσουμε το μνημείο ενός πεσόντος ανθυπολοχαγού γιατί εκείνες τις μέρες θα γινόταν το μνημόσυνό του. Αφού μας έχει βγει ο πάτος στο ξεχορτάριασμα, σκάει ο υπόδικας μαζί με τον διοικητή του τάγματος. Ο διοικητής του τάγματος μας έπιασε λίγο την κουβέντα, μας είπε κι ένα μπράβο. Ο υπόδικας δεν έκανε καν τον κόπο, απλά μας έχωσε ακόμα περισσότερο να καθαρίσουμε και την γύρω περιοχή εκτάσεως άνω των 5 στρεμμάτων με πρόχειρους υπολογισμούς.

Ο διοικητής στο Λόχο έχει αλλάξει, ο τωρινός είναι ακριβώς όπως περιγράφεις τον διοικητή του 2ου. Επίσης, ο 2ος Λόχος στεγάζεται πλέον στο σχετικά καινούργιο κτήριο του Λόχου Σκαπανέων ενώ ο 1ος σε ένα χρέπι δίπλα στο διοικητήριο. Για τον 3ο δεν συζητάμε, το κτήριό του είναι παλάτι μπροστά στο δικό μας.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Περί Μηχανικού

Post by sid »

Λakedaimonas wrote:Πάλι καλά που ήμουν σιτιστής και δεν ασχολούμουν με τις μαλακίες που έκαναν τα μαλακισμένα στους νεωσύλλεκτους γιατί κάποια στιγμή θα φόρτωνα και θα τους έκανα καμιά μαλακία...
τι μαλακίες τους έκαναν ;
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Διάτανος »

“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by Λakedaimonas »

all. koukoulofloros wrote:
Λakedaimonas wrote:Πάλι καλά που ήμουν σιτιστής και δεν ασχολούμουν με τις μαλακίες που έκαναν τα μαλακισμένα στους νεωσύλλεκτους γιατί κάποια στιγμή θα φόρτωνα και θα τους έκανα καμιά μαλακία...
τι μαλακίες τους έκαναν ;
φωνές άνευ λόγου και αιτίας...19 χρονα βλαχάκια να φωνάζουν σε 30χρονο διδακτορικό ότι δεν βαράει προσοχή καλά και να το βάζουν ξανα και ξανα να το κάνει...να σε βγάζουν αναφερόμενο επειδή τάχα μου το κρεββάτι σου δεν ήταν τέλεια στρωμένο...στις καθαριότηες να βάζουν συνέχεια τ ίδια και τα ίδια άτομα και όσοι νεοσύλλεκτοι ήταν ντόπιοι μόνο που δεν τους έπερναν να τους φέρουν στο ΛΔ από μόνοι τους...γενικά έκαναν ότι θα μπορούσε να κάνει κάποιος αμόρφωτος βλάκας που του έδωσαν εξουσία ξαφνικά
nireas wrote: Ο υπόδικας δεν έκανε καν τον κόπο, απλά μας έχωσε ακόμα περισσότερο να καθαρίσουμε και την γύρω περιοχή εκτάσεως άνω των 5 στρεμμάτων με πρόχειρους υπολογισμούς.
κλασσικός ντετς...δεν αλλάζει με τίποτα...
nireas wrote:Ο διοικητής στο Λόχο έχει αλλάξει, ο τωρινός είναι ακριβώς όπως περιγράφεις τον διοικητή του 2ου.
τον ΚΑΡΣΙ____ έχετε?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
alpie
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 20
Joined: Sat Jun 26, 2010 2:59 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by alpie »

Έχω διαβάσει όλο το thread. Τελικά μου προκύπτει η ερώτηση. Overall, αξίζει κανείς να καταταγεί στο μηχανικό ή δεν κάνει διαφορά με τον απλό στρατό ξηράς;
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Περί Μηχανικού

Post by eΝy »

alpie wrote:Έχω διαβάσει όλο το thread. Τελικά μου προκύπτει η ερώτηση. Overall, αξίζει κανείς να καταταγεί στο μηχανικό ή δεν κάνει διαφορά με τον απλό στρατό ξηράς;
Αξίζει, αν μη τι άλλο καθαρά για το μορφωτικό επίπεδο. Το τσιμπούκι ΣΞ δεν το γλιτώνεις, αλλά τουλάχιστον δεν είσαι ανάμεσα σε αποφοίτους δημοτικού και γυμνασίου.

Το οποίο δεν είναι βέβαια απαραίτητα κακό (γιατί ως γνωστόν στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος), αλλά απ την άλλη όταν θα μετράς 150 μέρες στη παραμεθόριο θα αρχίσεις να παρακαλάς να βρεθεί άνθρωπος να συζητήσεις για οτιδήποτε ακαδημαϊκό. Δεν το καταλαβαίνει κανείς εύκολα αυτό τώρα, αλλά πιστέψτε με όταν θα βρεθείτε σε ένα τέτοιο περιβάλλον θα νιώσετε τι πάει να πει ανάγκη επικοινωνίας.

Και στα bonus φυσικά είναι ότι με το που θα βρεθείς σε στρατόπεδο πεζικού παίρνεις αυτόματα +4 Persuasion, +3 Lore, +2 Charisma και +8 Bluff σε σχέση με τους άλλους.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”