Αύξηση της θητείας

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
megaloetis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 76
Joined: Thu Jul 08, 2010 6:45 pm
Location: Νίκαια

Αύξηση της θητείας

Post by megaloetis »

http://www.tovima.gr/society/article/?a ... 48&h1=true

Το θεό τους γαμώ...
Ο κύβος ερρίφθη, η θητεία θα αυξηθεί από την παρούσα κυβέρνηση, σύμφωνα με απόφαση της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Εθνικής Άμυνας.

Ήδη για την πρόθεση της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου για αύξηση της θητείας είναι ενήμερος και ο Πρόεδρος της ΝΔ κ. Αντ. Σαμαράς, ο οποίος προσφάτως επισκέφθηκε το Πεντάγωνο.

Μία τέτοια απόφαση λαμβάνεται άλλωστε από ένα υπουργείο στο οποίο μετέχουν με στελέχη τους και τα τρία κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση του κ. Λουκά Παπαδήμου.

Όπως «Το Βήμα» πληροφορείται η ηγεσία του υπουργείου θα ενημερώσει για την αναγκαιότητα της αύξησης τη θητείας από τους 9 στους 12 μήνες (και για τον Στρατό Ξηράς και για την Πολεμική Αεροπορία και για το Πολεμικό Ναυτικό) την αρμόδια Διακομματική Επιτροπή Εξωτερικών και Άμυνας η οποία θα συνέλθει εντός 15 ημερών, ώστε να ετοιμαστούν εν συνεχεία οι σχετικές αποφάσεις. Η νέα διάρκεια της θητείας θα ισχύει για τις σειρές που θα καταταγούν μετά την έκδοση της σχετικής υπουργικής απόφασης και όχι για τους ήδη υπηρετούντες.

Η προηγούμενη ηγεσία του υπουργείου Εθνικής Άμυνας είχε αναφέρει ότι η αύξηση ή όχι της στρατιωτικής θητείας θα αποφασισθεί μετά τον εξορθολογισμό της δομής του στρατού, αλλά η νέα αυτή δομή δεν έχει ακόμα αποφασισθεί και παρ΄ όλα αυτά αποφασίζεται εκ των προτέρων η αύξηση της θητείας.

Ήδη τα Γενικά Επιτελεία έχουν ετοιμάσει ένα σχέδιο για την αύξηση της θητείας (στο οποίο περιλαμβάνονται και οι περιπτώσεις μειωμένης θητείας για όσους έως τώρα το δικαιούνται), μετά τη μείωση του αριθμού του επαγγελματιών οπλιτών (ΕΠΟΠ). Το 2011 δεν πραγματοποιήθηκε καμία πρόσληψη ΕΠΟΠ. Και στους τρεις κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων υπηρετούν σήμερα 24.500 ΕΠΟΠ. Η οικονομική κρίση, φέρνει αύξηση κατά τρεις μήνες της στρατιωτικής θητείας
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Kitharistas »

Κι αντί να χάνεις 9 μήνες από την ζωή σου θα χάνεις 12.. Sweet..
Rock on buddies...
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Enositis »

Kitharistas wrote:Κι αντί να χάνεις 9 μήνες από την ζωή σου θα χάνεις 12.. Sweet..
Σ αυτη τη χωρα εκτος απο δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις κιθαρίστα...
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Adamaklas »

Enositis wrote:
Kitharistas wrote:Κι αντί να χάνεις 9 μήνες από την ζωή σου θα χάνεις 12.. Sweet..
Σ αυτη τη χωρα εκτος απο δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις κιθαρίστα...
Για πες 5 δικαιωματα ρε συ μιχαλη.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Enositis »

απεργιας
συνταξης
δωρεαν παιδειας
ισοπολιτείας
ισονομίας

θα μου πεις καταπατώνται.δεκτό.αλλα έχεις και το δικαίωμα να τα διεκδικείς.
Ζεις σε μια χώρα η οποία απειλείται και καλείσαι ώς πολιτης της να την προστατέψεις.Αυτο είναι υποχρέωση. Για άλλους συνταγματική για μένα συνειδησιακή και ιερή.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Adamaklas »

Φυσικα και θα την προστατεψω. Και αν αυτη η χωρα δεν αναγκαζε την γιαγια μου για να χειρουργηθει να δωσει 1000 ευρω απο πισω και για να την ξεσκατισουν στο νοσοκομειο να δινει 30 ευρο, Τοτε θα πηγαινα στρατο και 40 μηνες.

Ενα πραγμα μας λειπει, η αξιοκρατεια.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by ShadowMech »

Ναι οκ, απλα θα φροντισω να "καταπατησω" την υποχρεωση μου οσο περισσοτερο μπορω, οπως γινεται και με τα δικαιωματα μου.

Και για να φυγω λιγο πιο πνευματικα υγειης απο αυτο το μπ... (οκ ειναι προφανες το τι παει μετα) ...ουρδελο.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Enositis »

Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά τι πνευματικά υγειείς...Εδώ άλλοι υπηρετουσαν 28 μήνες σε πολυ πιο σκληρες συνθηκες απο μας...
Συμφωνω μαζί σου Αδάμο αλλα ξέρεις κάτι η χώρα σου δεν ειναι εργοδότης. Δε με πληρώνεις άρα τράβα και γαμήσου δε δουλεύω. Για μένα τουλάχιστον είναι κάτι πολύ ανώτερο και θα είμαι "εντάξει" απέναντι της ακόμα και αν αυτη δεν ειναι απέναντι μου. ΓΙα μένα η έννοιες "πολιτεια-κράτος" και "πατρίδα" είναι τελείος διαφορετικές για μένα και όσο συχαίνομαι το ένα τόσο λατρεύω το άλλο...
Αυτό το οποίο μπορω να δεχθώ σαν αρνητικά είναι π.χ. οτι είσαι ανασφάλιστος, ή οτι σε αναγκάζουν να συμμετάσχεις σε ασκησεις του ΝΑΤΟ
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Kitharistas »

Enositis wrote:Σ αυτη τη χωρα εκτος απο δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις κιθαρίστα...
Yeah, I know..

Αλλά το σύστημα είναι σάπιο, ο στρατός (πεζικό πχ) άχρηστος και όπως προαναφέρθηκε δεν υπάρχει αξιοκρατία..

Και εξηγώ..
Να προστατέψω τι? Την "ιδέα" Ελλάδα? Deal, φωτιά στην βουλή

Πιστεύει κανείς ειλικρινά πως θα γίνει πόλεμος όπως το 1940 με αυτόματα και riffles? Απλά το πεζικό θα είναι dummies, ασπίδα κρέατος σε εισβολή στρατού, που θεωρώ προσωπικά απίθανο να συμβεί, συνοριοφύλακες. Για ναυτικό και αεροπορία συζητάω, γιατί εκεί παίζει ο "μοντέρνος" πόλεμος. Να ρίξεις το αεροπλάνο του άλλου πριν σου κάνει την χώρα μπάζα. Να μην αφήσεις τα νησιά σου στο έλεος καθενός, να μπορείς να τα προστατέψεις, εκεί συζητάω το ναυτικό.

Αξιοκρατία? Αυτό δεν θα το σχολιάσω, νομίζω είναι αυτονόητο το τι εννοώ..


Τουλάχιστον αυτά πιστεύω εγώ, αν κάποιοι νιώθετε χρέος να πάτε στρατό, be my guests, εγώ δεν το νιώθω αυτό, όπως έγραψα και πιο πάνω το θεωρώ χαμένο χρόνο.
Rock on buddies...
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Enositis »

Kitharistas wrote: Αλλά το σύστημα είναι σάπιο, ο στρατός (πεζικό πχ) άχρηστος και όπως προαναφέρθηκε δεν υπάρχει αξιοκρατία..
Εδώ δεν θα απαντήσω θα πω απλα ότι διαφωνω και θα καλέσω το Χάρη που έχει 10χ γνώσεις πάνω στο θέμα να αιτιολογήσει.
Kitharistas wrote:Και εξηγώ..
Να προστατέψω τι? Την "ιδέα" Ελλάδα? Deal, φωτιά στην βουλή
Ε εντάξει το γάμησες και ψόφησε...
Kitharistas wrote:Πιστεύει κανείς ειλικρινά πως θα γίνει πόλεμος όπως το 1940 με αυτόματα και riffles? Απλά το πεζικό θα είναι dummies, ασπίδα κρέατος σε εισβολή στρατού, που θεωρώ προσωπικά απίθανο να συμβεί, συνοριοφύλακες. Για ναυτικό και αεροπορία συζητάω, γιατί εκεί παίζει ο "μοντέρνος" πόλεμος. Να ρίξεις το αεροπλάνο του άλλου πριν σου κάνει την χώρα μπάζα. Να μην αφήσεις τα νησιά σου στο έλεος καθενός, να μπορείς να τα προστατέψεις, εκεί συζητάω το ναυτικό.
Εισβολη εάν γίνει θα γίνει με τεθωρακισμένα.Για να κατακτήσεις γη πρέπει να πατήσει φαντάρου άρβιλο και εκεί μιλάει ο στρατός ξηρας. Ο μοντέρνος πόλεμος παίζει παντού...
Kitharistas wrote:Αξιοκρατία? Αυτό δεν θα το σχολιάσω, νομίζω είναι αυτονόητο το τι εννοώ..
νομίζω το μεγαλύτερο παράπονο όλων...
Kitharistas wrote:Τουλάχιστον αυτά πιστεύω εγώ, αν κάποιοι νιώθετε χρέος να πάτε στρατό, be my guests, εγώ δεν το νιώθω αυτό, όπως έγραψα και πιο πάνω το θεωρώ χαμένο χρόνο.
Να χάνουμε χρόνο για την κάθε παπαριά και για την παρτουλα μας δεν έχουμε πρόβλημα...να χάσουμε χρόνο για κοινωνικη προσφορα εκεί μας πειράζει...
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”