Αύξηση της θητείας

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Kuchiki_Byakuya »

Ο Κιθαρίστας θα είναι ο Σαββιδάκης.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by lakers4life24 »

εσυ που εχεις καταγει ρε ψαρουκλα :D ? εγω αμα δεν πετυχει αυτη η κωλομεταταξη με βλεπω καρφι για το μηχανικο στο Ναυπλιο η μπορει να με στειλουν σε καμια παραμεθωριο σαν τον ενυ :evil: αν γινει αυτο τα στελνω ολα στο διαολο και δηλωνω ΕΔ Κυπρο ( ουκαδες ftw)
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
jimmy_jump
Private
Private
Posts: 2
Joined: Fri Mar 05, 2010 12:10 pm

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by jimmy_jump »

Παιδια καλημερα. Λοιπον η ταπεινη μου γνωμη ειναι πως ο στρατος είναι αναγκαίο κακό και το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι
να σβήσετε το μυαλό σας μπαίνοντας και να το ξαναβάλετε μπρος μόλις απολυθείτε. Είναι δύσκολο, το ξέρω, αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να μην εκνευριστείτε από την σαπίλλα και την ανικανότητα που θα συναντήσετε. Εμένα τουλάχιστον με βοήθησε αυτό γιατί έκανα στο ΤΥΠΕΘ , Κοκκάρι Σάμου("Ζούγκλα") και οι υπηρεσίες ήταν χαλαρές αλλά άπειρες. Μπήκα τον Μαιο του 11 και σκεφτείτε οτι ήμασταν για περίπου 3,5 μήνες 6 ένοπλοι στην πύλη.Πράγμα που σημαίνει 3 νούμερα καθημερίνα από 8 ώρες υπηρεσία. Και καμία έξοδο, μόνο υπηρεσιακά, που τι να τα κάνεις άμα είσαι λιωμένος απτο σκοπέτο.
Μιλάω με νούμερα απλά για να σας ψυλλιάσω πως είναι θέμα τύχης που θα βρεθείς και πως θα περάσεις και λιγότερο θέμα βύσματος. Βέβαια αν έχεις υπουργό ή παπά βυσμα, κάτι κάνεις αλλά με στρατιωτικό ή γραμματέα κτλ δεν είναι στανταρ οτι θα βγάλεις άκρη(και εγω είχα και απολύθηκα από τη Ζούγκλα).
Οπότε ότι και αν σας πουν , μην το πάρετε ως δεδομένο. Και επίσης μην πάρετε ως δεδομένο το "μόνταρε το να πας σε αυτό το στρατόπεδο, είναι ζωάρα " κτλ κτλ..και εγώ έτσι έλεγα για το δικό μου και δεν...
Και επίσης δεν είναι δεδομένο πως τα σώματα είναι καλύτερα από τα όπλα.το Αντίθετο θα έλεγα, με κάποιες εξαιρέσεις. Πηγαίνοντας μηχανικό, πυροβολικό,πεζικό,τεθωρες κτλ, έχεις πιθανότητες να πας σε στρατόπεδο με πολύ κόσμο, οπότε λιγότερες υπηρεσίες.Βέβαια θα έχεις περισσότερους καραβανάδες(κολλημένους) σε σχέση με στρατόπεδα σωμάτων(υγιειονομικό, διαβιβάσεις, εφοδιασμού μεταφορών, τεχνικό, υλικού πολέμου κτλ).
Εγώ αν έμπαινα ξανά θα πήγαινα υγειονομικό και θα πήγαινα σε κανένα νοσοκομειακό στρατόπεδο της πλάκας αν μπορούσα να το μοντάρω αλλά όλα είναι θέμα τύχης.
Είχα φιλαράκι υγειονομικό στο στρατοπεδό μου και βαράγαμε παρέα σκοπέτα μέχρι που λιποθύμησε από τις διπλουπηρεσίες.
Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι, βρείτε κάποιο πόστο να απασχοληθείτε και θα περάσει ο καιρός. Το 90% των ΕΠΟΠ είναι άσχετοι και απλά μπαίνουν για τα λεφτά. Το καλύτερο είναι να γίνει μισθοφορικός αλλά για να γίνει αυτό θα χρειαστούμε λεφτά και από τον Θεό τον ίδιο, οπότε ασ το ξεχάσουμε.
Είμαι offtopic το ξέρω, αλλά τα έγραψα αυτά μπας και βοηθηθεί ΄κάποιος νέος.
20 μέρες φυλακή και 10 πειθαρχείο γιατί στον τοίχο έγραψα π%#%$&^ Ζούγκλα αντίο!!
315 λελε.Μια ζωή και σήμερα
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Robocop »

Kuchiki_Byakuya wrote:
Robocop wrote:Εκεί θα μάθεις ότι αυτά που λες είναι επηρεασμένα από ταινίες κ δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα..
Τι εννοείς ακριβώς ρε φίλε; Γίνε λίγο πιο ακριβής σε παρακαλώ.
Εννοώ ότι στον υπόλοιπο στρατό το μόνο που κάνεις είναι υπηρεσία..
Εγώ είμαι ειδική περίπτωση γτ είμαι εκπαιδευτής.. Οπότε είμαι σε προνομιακή θέση!
Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι ακόμη κ σε καιρό κρίσης θα μάθεις πολλά πράγματα. Εγώ
Μέσα σε 5 εβδομάδες εκπαίδευσης στην Κρήτη έκανα 10 βολές
Εκ των οποίων 3 με night vision, έμαθα να κάνω ενέδρες, έριξα χειροβομβίδα, έκανα πυρ κ κίνηση με αβολίδωτα και αληθινά πυρά.. Όχι κι άσχημα για έφεδρος στρατιώτης.
Δεν συζητω για άλματα που κάνω σχεδόν κάθε εβδομάδα..
Αλλά κ οι σειρές μου κάνουν πολύ ωραίες ασκήσεις: αντάρτη, χειμερινή , πέλεκυ..

Εκπαιδεύεσαι με τα πιο μάχιμος στελέχη του στρατού ( ΕΤΑ, ΟΥΚ) κλπ. Ο καλά εκπαιδευμένος πεζός στρατιώτης μπορεί να προκαλέσει τρομερή φθορά στον εχθρό ακόμα κ χωρίς αεροπορική υποστήριξη, γιατί ενεργώντας ανορθόδοξα δεν εκτίθεται εύκολα. Καλύπτεται κ αποκρύπτεται πιο εύκολα από ένα tank ή ένα αεροπλάνο..
Μεγάλη συζήτηση..
Γενικά οι ειδικεΣ δυνάμεις αξίζουν
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Robocop »

Σόρρυ για τα λάθη.. Γράφω με ο
iPhone
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by eΝy »

Robocop wrote:Σόρρυ για τα λάθη.. Γράφω με ο
iPhone
Μη προβλεπόμενο κινητό με κάμερα; Αναφερόμενος το πρωί στον διοικητή.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
jakkynto
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 120
Joined: Thu Nov 11, 2010 3:12 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by jakkynto »

"The pioneers of a warless world are the young men (and women) who refuse
military service."
- Albert Einstein
Και σε ένα από τα σχόλια του άρθρου που ανέβηκε στο πρώτο ποστ...
"Θεωρώ την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία ως το πλέον επαίσχυντο σύμπτωμα έλλειψης προσωπικής αξιοπρέπειας από την οποία υποφέρει ο πολιτισμένος άνθρωπος σήμερα." -Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εδώ περισσότερα...http://www.military-quotes.com/albert-einstein.htm
Να προσθέσω κάτι στο quote του Einstein(μην με θεωρήσετε βλάσφημο, είναι προσωπική άποψη):
The pioneers of a warless world are the young men (and women) who refuse
military service
and the engineers who refuse to design weapons...

Μια ερώτηση: προλαβαίνω να πάω 9μηνη θητεία αν σταματήσω τώρα την αναβολή?
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Robocop »

Μάλλον όχι.. Ρώτα σε κάποιο στρατολογικό γραφείο όμως!

Όσο γι αυτά που λέει ο Albert, έχει δίκιο. Αλλά σε ένα πλαίσιο όπου όλοι σταματούν να εξοπλίζονται και να έχουν στρατούς, δυστυχώς εμείς δεν βρισκόμαστε σε κάποια τέτοια ιστορική συγκυρία... Το αντίθετο θα έλεγα.

Ας είμαστε ρεαλιστές η θητεία είναι δύσκολη, αλλά αναγκαία. Μην ψαρώνετε τόσο, μπορεί εύκολα να γίνει ενδιαφέρουσα, αν δείξετε ενδιαφέρον να μάθετε και σταθείτε κ τυχεροί..
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Robocop »

eΝy wrote:
Robocop wrote:Σόρρυ για τα λάθη.. Γράφω με ο
iPhone
Μη προβλεπόμενο κινητό με κάμερα; Αναφερόμενος το πρωί στον διοικητή.
Με παίρνει... :p
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας στους 12 μήνες (στην τελική ευθεία)

Post by Robocop »

Πάρτε μια γεύση από Σχολή Αλεξιπτωτιστών...

Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”