Αύξηση της θητείας

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας

Post by Robocop »

elitis wrote:
Μου έχουν βγει τα μάτια με τις μ... που κάθομαι και διαβάζω σε αυτό το topic...Δεν έχω πάει ακριβώς στρατό αλλά πιο παλιά είχα περάσει σε στρατιωτική σχολή (ιατρική),έκατσα κάποιους μήνες και έφυγα(και μετά έκανα 10%).Μέναμε σε κάτι σαν στρατόπεδο,έκανα βασική εκπαίδευση, οπότε έχω πάρει μια γεύση.Γι'αυτό Θα πω κι εγώ την άποψη μου.
Ρε γιατρέ σου βγήκαν τα μάτια με τις μαλακίες των άλλων αλλά δεν παρέλειψες να γράψεις τις δικές σου υπερβολές. Δεν ξέρω από που να πρωτοαρχίσω...

Γενικά στο στρατό μαθαίνεις (και μπορείς να μάθεις) χρήσιμα πράγματα. Πριν την κρίση μάθαινες περισσότερα είναι η αλήθεια. Κατά γενική ομολογία η 9μηνη θητεία είναι πολύ μικρή για να καλύψει τις ανάγκες σωστής πολεμικής εκπαίδευσης αλλά και επαρκούς επάνδρωσης των μονάδων. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα και να μην εκπαιδεύεσαι επαρκώς και να βλέπεις το σπίτι σου μόνο με κυάλι γιατί η εμπλοκή πάει σύννεφο.

Ο πόλεμος εξαρτάται πράγματι όσο ποτέ από τα τεχνικά μέσα. Στο σύγχρονο πεδίο της μάχης δεν πας πουθενά χωρίς ισχυρή πολεμική αεροπορία, πολεμικό ναυτικό (σε περίπτωση που βρέχεσαι από θάλασσα), καθώς επίσης και χωρίς σύγχρονα μέσα αεράμυνας (δηλ. αντιεροπορικούς πυραύλους και ραντάρ). Καθοριστικότατο παράγοντα στον σύγχρονο αγώνα ωστόσο παίζει ο πεζός στρατιώτης, ο οποίος στη βέλτιστη των περιπτώσεων θα κληθεί να υπερασπίσει την μεγάλη έκταση της χώρας μας σπιθαμή προς σπιθαμή.
Εγώ που έχω εκπαιδευτεί λίγο παραπάνω απ' το βασικό επίπεδο σε διαβεβαιώ, ότι σε αυτή την αναπόφευκτη πλευρά της σύγκρουσης, ο αγώνας διεξάγεται σχεδόν ακόμη όπως στο 2ο Παγκόσμιο. Δηλαδή κυρίως με χειροβομβίδα, πολυβόλο, όλμο (και αντιαρματικό αν αντιμετωπίσεις άρματα). Καθοριστικό ρόλο παίζουν ακόμη τα τμήματα των ειδικών δυνάμεων που συμμετέχουν στην αντιπαράθεση. Χωρίς πεζά τμήματα (στις φάσεις και της επίθεσης και της άμυνας) είναι αδύνατη η κατάδειξη στόχων στα πολεμικά αεροσκάφη, στο φίλιο πυροβολικό, στα άρματα και τα φίλια πολεμικά σκάφη.
Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, οι αιματηρότερες μάχες ακόμα και στο Ιράκ και το Αφγανιστάν, όπου η υπεροπλία σε σύγχρονα μέσα από πλευράς ΝΑΤΟ ήταν κάτι παραπάνω από συντριπτική, έγιναν από πεζοπόρα τμήματα και άρματα (υποβοηθούμενα από αεροπορία και ναυτικό). Σε παραπέμπω στη μάχη της Φαλούτζα πχ.

Μια γενική παρατήρηση όμως (όχι προσωπική προς εσένα). Δεν είμαι αξιωματικός, αλλά βλέπω μια ευκολία από όλους στο site, που είναι λίγο πολύ άσχετοι με το στρατιωτικό αντικείμενο, να εκφράζουν βεβαιότητες σε ότι αφορά τη γενική στρατηγική αλλά και τις τακτικές στο σύγχρονο πεδίο της μάχης. Έχω να υπενθυμίσω ότι το αντικείμενο είναι πολύ δύσκολο, διδάσκεται στη Σχολή Ευελπίδων και τις άλλες στρατιωτικές ακαδημίες της Ελλάδας και του εξωτερικού για 4 χρόνια αρχικά με συνεχείς μετεκπαιδεύσεις (Σχολή Πεζικού 9 μήνες στο βαθμό του Ανθυπολοχαγού, 9 μήνες στο βαθμό του Λοχαγού, 9 μήνες στο βαθμό του Συνταγματάρχη, Ανωτάτη Σχολή Πολέμου, Διακλαδικές Σχολές Ενόπλων Δυνάμεων, Σχολές του ΝΑΤΟ σε όλες τις χώρες μέλη κλπ). Αναρωτιέμαι πως αμφισβητείτε με τόση αυτοπεποίθηση το αμυντικό δόγμα της χώρας.
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας

Post by Stathis »

Robocop wrote:Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, οι αιματηρότερες μάχες ακόμα και στο Ιράκ και το Αφγανιστάν, όπου η υπεροπλία σε σύγχρονα μέσα από πλευράς ΝΑΤΟ ήταν κάτι παραπάνω από συντριπτική, έγιναν από πεζοπόρα τμήματα και άρματα (υποβοηθούμενα από αεροπορία και ναυτικό). Σε παραπέμπω στη μάχη της Φαλούτζα πχ.

Μια γενική παρατήρηση όμως (όχι προσωπική προς εσένα). Δεν είμαι αξιωματικός, αλλά βλέπω μια ευκολία από όλους στο site, που είναι λίγο πολύ άσχετοι με το στρατιωτικό αντικείμενο, να εκφράζουν βεβαιότητες σε ότι αφορά τη γενική στρατηγική αλλά και τις τακτικές στο σύγχρονο πεδίο της μάχης. Έχω να υπενθυμίσω ότι το αντικείμενο είναι πολύ δύσκολο, διδάσκεται στη Σχολή Ευελπίδων και τις άλλες στρατιωτικές ακαδημίες της Ελλάδας και του εξωτερικού για 4 χρόνια αρχικά με συνεχείς μετεκπαιδεύσεις (Σχολή Πεζικού 9 μήνες στο βαθμό του Ανθυπολοχαγού, 9 μήνες στο βαθμό του Λοχαγού, 9 μήνες στο βαθμό του Συνταγματάρχη, Ανωτάτη Σχολή Πολέμου, Διακλαδικές Σχολές Ενόπλων Δυνάμεων, Σχολές του ΝΑΤΟ σε όλες τις χώρες μέλη κλπ). Αναρωτιέμαι πως αμφισβητείτε με τόση αυτοπεποίθηση το αμυντικό δόγμα της χώρας.

User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας

Post by Robocop »

Δεν κατάλαβα το point..
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αύξηση της θητείας

Post by Kuchiki_Byakuya »

Robocop wrote:Δεν κατάλαβα το point..
μην κάνεις τον κόπο, προσπαθούμε να τον αγνοούμε.
Robocop wrote: Αναρωτιέμαι πως αμφισβητείτε με τόση αυτοπεποίθηση το αμυντικό δόγμα της χώρας.
φίλε δεν αμφισβητώ τίποτα από όσα λες, και όντως είναι διαφορετικό να διαβάζεις για μάχες, τακτικές (είμαι ένας από αυτούς) από το να κάνεις πρακτικά μαθήματα με χάρτες και επιχειρήσεις.

αλλά δεν μπορούμε να παραλείψουμε το γεγονός ότι δύο αρχηγοί στρατού (βασισμένοι σε δύο εσωτερικές έρευνες )έχουν πει ότι με κλείσιμο του 30% των στρατοπέδων της χώρας δεν επηρεάζεται καθόλου το δυναμικό του στρατεύματος και η αμυντική ικανότητα της χώρας. και εφόσον υπάρχει αυτό το γεγονός σε τέτοιο επίπεδο δεν μπορούμε να υποθέσουμε ότι έχουν γίνει και άλλα;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας

Post by Robocop »

Kuchiki_Byakuya wrote: αλλά δεν μπορούμε να παραλείψουμε το γεγονός ότι δύο αρχηγοί στρατού (βασισμένοι σε δύο εσωτερικές έρευνες )έχουν πει ότι με κλείσιμο του 30% των στρατοπέδων της χώρας δεν επηρεάζεται καθόλου το δυναμικό του στρατεύματος και η αμυντική ικανότητα της χώρας. και εφόσον υπάρχει αυτό το γεγονός σε τέτοιο επίπεδο δεν μπορούμε να υποθέσουμε ότι έχουν γίνει και άλλα;
Οι στρατηγοί μπορεί να είναι καλοί επιστήμονες ως επί το πλείστον ή έστω σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά μην ξεχνάς ότι μετά το βαθμό του Ταξιάρχου είναι κάργα κομματικοποιημένοι και οι απόψεις που εκφράζουν είναι αμφισβητίσιμες. Ειδικά όταν συμπλέουν με το γενικότερο κλίμα διάλυσης του δημόσιου τομέα και εκποίησης των περιουσιακών στοιχείων του ελληνικού κράτους. Πολλές φορές η επιστημονική αλήθεια θυσιάζεται στο βωμό του κομματικού ή πολιτικού εν γένει συμφέροντος.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας

Post by ιστορικός mech-eng »

δεν αμφισβητω την αμυντικη στρατιγικη της χωρας ,αμφισβητω αμεσα ομως την ικανοτητα μας να την επιβαλουμε και να διεκδικησουμε αυτα που πρεπει.
κανεις δεν ειπε οτι οι επικεφαλης των ενοπλων δυναμεων ειναι αχρηστοι ,αλλα εαν δεν τους δινεται το δικαιωμα να αποφασιζουνν και να δρουν κατα συνειδηση δεν ειναι το ιδιο με το να μην ειχαν τα απαραιτητα προσοντα για τις θεσεις που εχουν?
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας

Post by Robocop »



Και επειδή υπάρχει και άλλου είδους θητεία, (θητεία στην οποία μαθαίνεις, νιώθεις και είσαι χρήσιμος) δείτε αυτό, αν και offtopic. Ο γράφων είναι ο πέμπτος κατά σειρά, αυτός με το μουστάκι.

Άλμα στατικού ιμάντα με αλεξίπτωτο MC1-1C και εφεδρικό T-10R στη ζώνη ρίψεως Πάχης (Μεγάρων), ύψος ρίψης περί τα 1600 πόδια.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας

Post by ιστορικός mech-eng »

ωραιος φιλε!

να σου πω ,συνηθως για ποιους λογους κοβουν τους στρατιωτες στα αλεξιπτωτα ?υπαρχον καποιοι συγκεκριμενοι?
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας

Post by Robocop »

ιστορικός mech-eng wrote:ωραιος φιλε!

να σου πω ,συνηθως για ποιους λογους κοβουν τους στρατιωτες στα αλεξιπτωτα ?υπαρχον καποιοι συγκεκριμενοι?
Είμαστε offtopic γενικά αλλά επειδή βαριέμαι να ανοίξω άλλο τόπικ για αλεξίπτωτα θα σου απαντήσω εδώ.
Γενικά τα μεγαλύτερα ποσοστά κοψίματος είναι από προσωπική επιλογή του εκπαιδευόμενου (εγκταλείπει λόγω πίεσης). Μετά υπάρχουν ιατρικοί λόγοι οι οποίοι συνήθως είναι πρόβλημα στη μέση η δομή τέτοια που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη μέση καθώς και μυωπία. Ένα ποσοστό κόβεται γι αυτό που λέμε "παραπτώματα ήθους", δηλαδή να βρίσεις κάποιον εκπαιδευτή η ανώτερο, να κοιμηθείς σε σκοπιά να εκτελέσεις αμελώς υπηρεσία κλπ. Γιατί υποτίθεται (και σε μεγάλο βαθμό είναι έτσι) ότι και στα κοινά καθήκοντα (εμφάνιση, παράσταση, συμπεριφορά κατά την υπηρεσία και την έξοδο) ο αλεξιπτωτιστής οφείλει να είναι πρώτος με διαφορά. Δηλαδή κοινά παραπτώματα του στυλ αξύριστος, αγυάλιστος, κουνήθηκε σε στάση προσοχής, αντιμίλησε κλπ δεν υφίστανται στα αλεξίπτωτα.

Θα φτιάξω τόπικ γι αυτό όταν καταλαγιάσει λίγο, γιατί απολύθηκα πριν 2 μήνες. Εχω εκπαιδεύσει 4 σχολεία αλεξιπτωτιστών.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Αύξηση της θητείας

Post by ιστορικός mech-eng »

φτιαξε ,γιατι θελω να κανω ακομα πολλες ερωτησεις που δεν ειναι της παρουσης!
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”