Ειδικές Δυνάμεις

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Ειδικές Δυνάμεις

Post by Robocop »

Παρουσιάζομαι ειδικές δυνάμεις σε κανα δίμηνο και θα θελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει ήδη υπηρετήσει, να με κατατοπίσει λιγάκι, να μου πει καμία συμβουλή κλπ. Σε αντίθετη περίπτωση, as soon as I get in, θα ενημερώνω με posts για την κατάσταση.

Ποστάρω και τα κριτήρια επιλογής νεοσυλλέκτων, να υπάρχουν:

ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΩΝ ΟΠΛΙΤΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

Τα κριτήρια επιλογής είναι τα παρακάτω:

1. Κύρια προσόντα

α. Να είναι ικανοί κατηγορίας πρώτης (Ι1).

β. Να έχουν ανάστημα άνω του 1,70μ.

γ. Να μην είναι ΥΠΕΚ 6μήνου.

δ. Να είναι εθελοντές τολμηροί και θαρραλέοι.

ε. Να μην είναι παχύσαρκοι ή ασθενικοί οργανισμοί.

στ. Να μην προέρχονται από αναβολή για λόγους υγείας.

ζ. Να μην προέρχονται από ανυπότακτους.

2. Πρόσθετα προσόντα που λαμβάνονται υπόψη είναι και τα εξής:

α. Απόφοιτοι Σχολών Εμπορικού Ναυτικού (Εμποροπλοίαρχοι, Μηχανικοί, Ασυρματιστές).

β. Πτυχιούχοι Παιδαγωγικών Ακαδημιών και Γυμναστικής Ακαδημίας.

γ. Χειριστές ταχυπλόων σκαφών (επαγγελματίες - ερασιτέχνες).

δ. Αυτοδύτες.

ε. Τεχνίτες ραντάρ
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ειδικές Δυνάμεις

Post by Λakedaimonas »

Κάτι φίλοι από όταν είμαστε στο στρατόπεδο νεωσσυλέκτων είχαν πάει επειδή το είχαν δηλώσει και όταν τα είχαμε πει αργότερα από τα λεγόμενα τους είχα καταλήξει ότι το βασικό απαιτούμενο είναι να έχεις υπομονή, να είσαι στα αρχίδια σου, αυτοσυγκράτηση και πειθαρχία και φυσικά να δεις την όλη φάση σαν μια εμπειρία. Ότι χρειάζεται δηλαδή στον στρατό γενικά για να την παλέψεις αν δεν έχεις βυσματωθεί κάπου για να κάνεις σκοπιά κάτω από το σπίτι σου.

Είχαν σχετικά πιο εντατική εκπαίδευση, μεγάλες πορείες είτε μέσα στο σκοτάδι βράδυ είτε με ντάλα ήλιο, γυμναστική άλοτε πολύ άλοτε λίγο και φυσικά εκπαίδευση με πράγματα τα οποία θα έπρεπε να ξέρει ένας ειδικοδυναμίτης. Βέβαια αρκετά από αυτά τα έκανα και γω στην Χίο που δεν ήμουν ειδικές δυνάμεις απλά υποθέτω πως στις ΕΔ το κάνουν πιο εντατικά. Πάντως όμως αυτό που μου είχε μείνει από αυτά που μου έλεγαν είναι ότι έπαιζε πολύ μα πολύ φωνή, α και λέει μια φορά τους είχαν κάνει ένα καψόνι του στυλ άφησαν μια βρύση για να ξυρηστούν 50 άτομα σε 10 λεπτά και όσοι δεν είχαν προλάβει έφαγαν ποινή (στέρηση εξόδου τουτέστιν τίποτα το ιδιαίτερο απλά ξενερώνεις).

Αφού γουστάρεις την φάση μια χαρά θα περάσεις αρκεί όπως είπα και πιο πάνω να έχεις υπομονή, να είσαι στα αρχίδια σου, να έχεις αυτοσυγκράτηση και πειθαρχία.

Καλό φανταρικό!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ειδικές Δυνάμεις

Post by Robocop »

Λakedaimonas wrote:Καλό φανταρικό!
Ο Θεός βοηθός... :D
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ειδικές Δυνάμεις

Post by who »

Πάντως από φίλο που έκανε ΛΟΚ, και τους τελευταίους μήνες στην Κύπρο, το επιμύθιο είναι ότι πρέπει να το πάρεις λίγο στην πλάκα. Αν έχεις και μια στοιχειώδη φυσική κατάσταση καλά θα τα πας, και τα κριτήρια επιλογής δεν είναι αυστηρά.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ειδικές Δυνάμεις

Post by Robocop »

Από φυσική κατάσταση την παλεύω πολύ, δεν έχω θέμα. Αυτό που μου τη σπάει γενικά και που θα με δοκιμάσει στις ΕΔ είναι η αναξιοκρατία και η αδικία. Δεν ξέρω αν είναι υπαρκτή περισσότερο η λιγότερο από τον υπόλοιπο ΣΞ. Εκεί βιδώνω, με το να μην αναγνωρίζεται το αν κάνεις κάτι καλά ή όχι.

Περισσότερο έφτιαξα το topic για να με ξεψαρώσει κανείς, καλή ώρα όπως ο Big, ο Eny και ο Lakaidemonas στα αντίστοιχα topics.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ειδικές Δυνάμεις

Post by eΝy »

Robocop wrote:Από φυσική κατάσταση την παλεύω πολύ, δεν έχω θέμα. Αυτό που μου τη σπάει γενικά και που θα με δοκιμάσει στις ΕΔ είναι η αναξιοκρατία και η αδικία. Δεν ξέρω αν είναι υπαρκτή περισσότερο η λιγότερο από τον υπόλοιπο ΣΞ. Εκεί βιδώνω, με το να μην αναγνωρίζεται το αν κάνεις κάτι καλά ή όχι.

Περισσότερο έφτιαξα το topic για να με ξεψαρώσει κανείς, καλή ώρα όπως ο Big, ο Eny και ο Lakaidemonas στα αντίστοιχα topics.
Μην περιμένεις αξιοκρατία. Πάρτο απόφαση νωρίς αυτό μπας για να γλιτώσεις την ψυχολογία σου. Επίσης μην περιμένεις κανενός τύπου ευγνωμοσύνη, ειδικά από στελέχη. Πήγαινε να κάνεις την κάβλα σου αφού γουστάρεις, να φορέσεις και τον πράσινο μπερέ (και που ξέρεις ίσως και την πουλάδα), αλλά να θυμάσαι ότι είναι ζούγκλα εκεί μέσα. Και στη ζούγκλα κατοικούνε μόνο ζώα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ειδικές Δυνάμεις

Post by herculas »

Πήγα πριν από χρόνια 2003 - 2004 και ήμουν δόκιμος καταδρομών ( 23 μήνες θητεία τότε ) .
Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι κανείς εκεί πέρα δεν έχει προσωπικά με εσένα .
Και καψόνια έχει ( όχι τίποτα παλαβά ή επικίνδυνα ) και καζούρα και βρισίδι αλλά στο τέλος θα καταλάβεις ότι είναι μέρος του προγράμματος .
Κάποιες φορές σωματικά θα εξαντληθείς ό,τι φυσική κατάσταση και να έχεις , γιατί πρέπει να σε εξαντλήσουν και να σε φτάσουν να καταλάβεις ότι εκεί που λες ότι δεν παίρνει άλλο , έχεις και άλλες δυνάμεις και μάλιστα πολύ περισσότερες από αυτές που φαντάζεσαι .
Κάθε τρίτη και πέμπτη νυχτερινή εκπαίδευση που σημαίνει από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 2-3 την καλύτερη .
Έκανα νυχτερινή πορεία ( μεγάλος στίβος ) στη Ρεντίνα στο ΚΕΑΠ ( Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθόδοξου Πολέμου ) που τελείωσε την άλλη μέρα το μεσημέρι .
Γενικά όμως υπάρχει τέτοια ομοψυχία στις ΕΔ ανάμεσα σε εκπαιδευόμενους και εκπαιδευτές , που δε θα την βρεις σε άλλο σώμα .
Υπάρχει σεβασμός και καλύτερες συνθήκες ακόμα και στο φαγητό .
Σίγουρα θα κουραστείς αλλά θα μάθεις πράγματα ( πχ εκρηκτικά , παγιδεύσεις , τακτικές πολέμου , μάχη σώμα με σώμα κλπ ) που μπορεί να μην τα χρειαστείς ποτέ αλλά έχουν μεγάλο ενδιαφέρον .

Προσοχή σε τραυματισμούς και θα έχεις πολλά ευχάριστα να θυμάσαι .
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Ειδικές Δυνάμεις

Post by sid »

herculas wrote:Σίγουρα θα κουραστείς αλλά θα μάθεις πράγματα ( πχ εκρηκτικά , παγιδεύσεις , τακτικές πολέμου , μάχη σώμα με σώμα κλπ ) που μπορεί να μην τα χρειαστείς ποτέ αλλά έχουν μεγάλο ενδιαφέρον
πιθανόν θα τα χρειαστείς αν βγεις μετά στην αγορά εργασίας αλλά σίγουρα θα τα χρειαστείς αν βγεις κάνα ραντεβού
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ειδικές Δυνάμεις

Post by Robocop »

all. koukoulofloros wrote:... αλλά σίγουρα θα τα χρειαστείς αν βγεις κάνα ραντεβού
Κάπως έτσι το χω στο μυαλό μου κι εγώ... :lol:
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ειδικές Δυνάμεις

Post by Robocop »

herculas wrote:Πήγα πριν από χρόνια 2003 - 2004 και ήμουν δόκιμος καταδρομών
Μπράβο κουράγια. Ο θείος μου ήταν δόκιμος στα αλεξίπτωτα και είχε περάσει Ρεντίνα ΚΕΑΠ, πολύ ζόρισμα όπως μου είχε πει..

Για να γίνεις δόκιμος στις ΕΔ πρεπει σίγουρα να έχεις παρουσιαστεί ΕΔ ή Πεζικό ε; Δηλαδή αν έχεις παρουσιαστεί Μηχανικό δεν προλαβαίνεις να ζητήσεις και μετάταξη στις ΕΔ και να ζητήσεις να πας ΥΕΑ ε;
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”